ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
25.06.2019r. 06:14

Grzegorz Wiśniewski
Ostatni raport IEO wykazał, że fotowoltaika jest w zasadzie jedyną branżą w OZE i w całej elektroenergetyce, która dynamicznie się rozwija i nie jest to rozwój jedynie zapowiadany, ale oparty o twarde dane. Wskazał też na wyzwania formułowane przez uczestników rynku, w tym wołanie o kadry.
25.06.2019r. 05:45

Piotr Kwiatkowski, doradca ds. OZE
Zbliżająca się aukcja OZE wymaga od wytwórców dokładnego przemyślenia swojej strategii. Mechanizmy aukcyjne zaprojektowane są tak, aby nawet przy niskiej podaży energii motywować oferentów do konkurencji cenowej. Stały spadek cen referencyjnych przekłada się bezpośrednio na spadek najwyższej ceny, po której w ostatnich latach rząd kontraktował zakup energii z OZE. Analizy pokazują, że licytowanie powyżej 360 zł/MWh w koszyku fotowoltaika i wiatr na lądzie do 1 MW będzie ryzykowne, a o zwycięstwie w aukcji mogą zadecydować różnice w postaci kilkudziesięciu groszy.
17.06.2019r. 06:10

Grzegorz Wiśniewski
Zamrożenie cen energii na poziomie ub. roku, w ciągu zaledwie kilku miesięcy pokazało skalę braku konkurencyjności polskiej energetyki wobec krajów mających niższe koszty.
10.06.2019r. 09:17

Grzegorz Wiśniewski
Europejski Trybunał Obrachunkowy (ECA) opublikował właśnie sprawozdanie pokontrolne pt. "Energia wiatrowa i słoneczna w produkcji energii elektrycznej - do osiągnięcia celów unijnych potrzebne są istotne działania". Kontrolerzy uznali, że w UE po 2014 r. nastąpiło spowolnienie w rozwoju produkcji energii elektrycznej z OZE, w tym w energetyce wiatrowej i słonecznej.
03.06.2019r. 08:18

Grzegorz Wiśniewski
Mija rok od początku skokowego wzrostu cen energii elektrycznej. Nikt nie dokonał solidnej diagnozy problemu. Energetycy beztrosko lub cynicznie tłumaczą wszystko wzrostem cen uprawnień do emisji CO2, bez poodejmowania działań mitygujących, na zasadzie "niech się martwią politycy". Politycy z kolei koncentrują się wyłącznie na doraźnych działaniach wokół ustawy o zamrożeniu cen prądu, obliczonych na mniejszy lub większy efekt w 2019 roku i zdają się nie dostrzegać że ceny są związane z kosztami, a te dalej rosną i niestety - wobec braku działań - będą rosły
29.05.2019r. 08:57

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, miesiąc temu weszły w życie nowe zasady przyłączania do sieci odnawialnych źródeł energii, które wynikają z wdrożenia do polskiego prawa unijnego kodeksu sieci, tzw. kodeksu RfG. Jedną z nowości, z którą muszą się liczyć inwestorzy i instalatorzy OZE, jest konieczność przedstawienia we wniosku o przyłączenie dokumentów potwierdzających zgodność montowanych urządzeń z nowymi wymogami.
10.05.2019r. 11:04

dr Andrzej Kassenberg
W ramach projektu PlanUP, w którym uczestniczy Instytutu na rzecz Ekorozwoju dokonano oceny 10 projektów Krajowych Planu Energii i Klimatu (KPEiK), a wyniki przedstawiono w dn. 9.05.2019 w trakcie Szczytu UE Sibiu w Rumunii. Polski dokument został oceniony bardzo nisko we wszystkich kryteriach, a łącznie uzyskał jedynie 24% punktów możliwych do uzyskania (patrz tabela poniżej).
Instytutu na rzecz Ekorozwoju
07.05.2019r. 12:21

Grzegorz Wiśniewski
Po czterech latach lekceważenia prosumentów, okresie w którym tylko samorządowe województwa wykorzystujące fundusze strukturalne UE podtrzymały trwanie "energetyki obywatelskiej" (cudzysłów jest tu znamienny), państwo polskie zmienia politykę.
06.05.2019r. 00:01

Jakub Prugar, Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza
Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest jednym z najważniejszych aspektów wpływających na szeroko rozumiane bezpieczeństwo państwa. O istocie tej problematyki świadczy fakt, iż praktycy, eksperci oraz naukowcy poświęcili tej kwestii cały panel w trakcie IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa". Konferencja odbywała się w dniach 1-2 kwietnia 2019 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, a jej organizatorami byli: Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.
02.05.2019r. 09:29

Grzegorz Wiśniewski
Rozwijając myśl niemieckiego socjologa Ulrich Becka, twórcę koncepcję społeczeństwa ryzyka, w tym ryzyka klimatycznego, można powiedzieć, że Unia Europejska umacnia rząd, Prezydenta, Sejm, Polaków (w tym Wszechpolaków), nie ogranicza polskiej suwerenności, lecz ich wszystkich wzbogaca, łącznie z paradującymi faszystami psującymi dzisiaj atmosferę święta i poczucie sensu w Warszawie.cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE