ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
19.11.2020r. 10:51

Piotr Naimski
Państwo niepodległe to państwo umiejące obronić swoje granice, zdolne zapewnić narodowi bezpieczeństwo kulturowe, społeczne, żywnościowe, materialne i w każdym innym wymiarze. Niepodległe państwo jest gwarantem wszystkich duchowych i życiowych potrzeb narodu a za realizację tych celów odpowiada władza zdolna do podejmowania suwerennych decyzji. Warto o tych podstawach pamiętać dyskutując o roli dostępu do bezpiecznych źródeł energii i o sposobach osiągania tego celu. To polski rząd odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne i żadne międzynarodowe traktaty ani umowy nie zwalniają go z tej odpowiedzialności
10.11.2020r. 10:42

Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej
Inwestorzy czekają w blokach startowych na rozpoczęcie budowy morskich farm wiatrowych, a firmy z lokalnego łańcucha dostaw - na zamówienia. Jednak żeby słowa zamieniły się w czyny potrzebne są ramy regulacyjne. Tymczasem pojawiło się realne ryzyko, że ustawa offshore wpadnie w poślizg i nie wejdzie w życie do końca 2020 roku. W efekcie farmy wiatrowe na Bałtyku - nowa nadzieja polskiej energetyki na poprawę rentowności - mogą na długo zniknąć z naszego horyzontu.
28.10.2020r. 13:23

W raporcie "Cost of offshore transmission" (Koszty transmisji offshore) opublikowanym przez DNV-GL (Det Norske Veritas - Germanischer Lloyd) przedstawiono wyniki badań dotyczących kosztów morskich systemów przyłączeniowych w wybranych krajach europejskich.

21.10.2020r. 16:49

W panelu dyskusyjnym pt. Morska energetyka wiatrowa sposobem na dekarbonizację polskiego miksu energetycznego, Jarosław Dybowski, Dyrektor ds. Energetyki PKN Orlen S.A. powiedział, że: do 2050 r. Orlen chce być neutralny pod kątem emisji. Poparł to uzasadnieniem, że spółka ma przygotowany bardzo precyzyjny plan do 2030 r., więc wie jakie działania musi podjąć, z jakich środków skorzystać oraz jakie inwestycje musi poczynić.
DISE
20.10.2020r. 08:46

Jakub Jędrak, smoglab.pl
Do roku 2025 Belgia najprawdopodobniej wyłączy swoje obie elektrownie jądrowe. To warunek postawiony przez belgijskich Zielonych, którzy weszli do nowego rządu. Atom zostanie jednak zastąpiony nie tylko przez odnawialne źródła energii, ale również przez elektrownie spalające gaz ziemny.
13.10.2020r. 12:12

Wystarczyło kilka dni bezwietrznej pogody i wycofanie z eksploatacji starej elektrowni atomowej, aby Francja musiała wznowić produkcję prądu z węgla. Niewiele trzeba, aby udowodnić zawodność odnawialnych źródeł energii, ale Bruksela jest głucha i ślepa na takie argumenty.
Izabela Kloc,
Poseł do Parlamentu Europejskiego,
Członek komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii
05.10.2020r. 04:20

Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej
Dane ENSO-E o produkcji i zużyciu energii elektrycznej w Polsce pokazują, że w udziały energii z węgla w sierpniu i wrześniu br. były identyczne (77-79 proc.) jak styczniu/lutym 2019 roku. Pandemia COVID-19 spowodowała tylko przejściowy spadek udziału węgla w miksie energetycznym w miesiącach luty-maj br. do poziomu 70-74 proc. Pomimo szybkiego rozwoju energetyki prosumenckiej, nieuwzględnianej przez ENTSO-E, ogólny udział energii z OZE w produkcji energii we wrześniu spadł (r/r) z 11,2 proc. do 10,4 proc.
28.09.2020r. 10:56

Członkowie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE) są aktywnymi uczestnikami procesu transformacji i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Realizują także inwestycje mające na celu dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE).
PKEE
18.09.2020r. 09:44

dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk,
Kierownik projektu Elektroenergetyka w Forum Energii
Unijna polityka klimatyczna znów przyspiesza. Komisja Europejska właśnie zaproponowała podniesienie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 rok do 55%. Polska zawsze się sprzeciwiała ambitnym celom, ale teraz przełom wydaje się możliwy - koniec węgla jest nieuchronny, musimy zadbać o bezpieczeństwo energetyczne, po koronawirusie potrzebujemy nowych inwestycji, a redukcja emisji CO2 wiąże się z poprawą jakości powietrza, co rząd określa strategicznym wyzwaniem. Podejmując te działania teraz, w cieple, elektroenergetyce i transporcie możemy ograniczyć emisje o ponad 40%. Pozostałe redukcje będą pochodną nowej polityki wobec przemysłu i rolnictwa oraz podziału wysiłków między państwa członkowskie.
17.09.2020r. 10:47

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości nie poparli sprawozdania dotyczącego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji podczas głosowania w Parlamencie Europejskim.
Izabela Kloc,
Poseł do Parlamentu Europejskiego,
Członek komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energiicire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE