ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
18.10.2018r. 10:06

Instytut Energetyki Odnawialnej przeprowadził analizę wpływu wzrostu cen i taryf energii elektrycznej na opłacalność inwestycji w OZE
Instytut Energii Odnawialnej
15.10.2018r. 10:46

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Patrząc na dzisiejsze, prawie tytaniczne zmagania w energetyce i walce nowych zielonych technologii ze starym światem paliw kopalnych, można się doszukać historycznych analogii ze strategii wojskowych. Węgiel uśpiony odwieczną dominacją, szczególnie w Polsce wciąż trzyma się koncepcji umocnionej linii, ustalonych mocy i tysięcy osób pracujących w sektorze wydobywczym.Tymczasem wróg atakuje zgodnie z napoleońską strategią. Wróg jest jeden (węgiel) i wszystkie wysiłki są skoncentrowane na przełamanie.
12.09.2018r. 17:19

dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. NCBJ
Niemiecka organizacja pozarządowa "Rozsądek w energetyce" ("Vernunftkraft") opracowała kompendium informacji o rządowym programie Energiewende. Wiceprezes tego stowarzyszenia, dr inż. Detlef Ahlborn odwiedził Polskę i przedstawił dwa referaty o dostępności i ekonomii energii wiatrowej, pierwszy 10 września na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, drugi w dniu 11 września na posiedzeniu Komisji Energetyki Sejmu RP. Dr Ahlborn wykazał, że energia wiatrowa generowana jest nierównomiernie w ciągu roku, miesiąca i w ciągu doby i nie można na nią liczyć dla pokrycia zapotrzebowania kraju w energię elektryczną.
10.09.2018r. 05:22

Radca prawny Magdalena Frydrych-Piłatowska

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie wskazuje, iż farma fotowoltaiczna stanowi urządzenie infrastruktury technicznej1.
Energia Gigawat 7-8/2018
05.09.2018r. 09:44

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Energetyka nie ma szczęścia w polityce. Trudno tutaj o spektakularne sukcesy małym kosztem, a na dodatek czas upływający pomiędzy podjęciem decyzji a wynikiem zwykle przekracza co najmniej jedną, a może i dwie polityczne kadencje. Dlatego też energetyka zawsze spychana jest do narożnika, reformy są planowane, ale zwykle odkładane, szczególnie jeśli dobrze policzy się finansowe i społeczne koszty. Zawsze można na początek zrobić dogłębną analizę czy też scenariusz, co pozwoli potem na odłożenie problemu na półkę.
20.08.2018r. 09:49

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
"Dajcie mi punkt oparcia a poruszę Ziemię" - tak kiedyś mówili filozofowie przyrody (Archimedes) I wielcy inżynierowie, w czasach kiedy najważniejsze było poznanie fizycznych praw świata I budowanie cywilizacji. Wiele się od tego czasu zmieniło, prawa fizyki powoli odchodzą do lamusa (zawsze można znaleźć jakiś alternatywny raport przychylnego think-tanku), a najważniejsze stają się zdania polityków, finansistów i prawników.
20.07.2018r. 13:05

Aktualny projekt planu zagospodarowania polskich obszarów morskich (PZPPOM) istotnie ogranicza potencjał morskiej energetyki wiatrowej
w polskiej części Bałtyku - ostrzega Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. W ocenie PSEW, projektowany plan znacząco ogranicza obszary, początkowo zarezerwowane pod produkcję energii ze źródeł odnawialnych, co sprawi, że zielonej energii elektrycznej z wiatru na morzu będzie mniej niż to byłoby możliwe.
PSEW
16.07.2018r. 10:45

Maciej Szambelańczyk, radca prawny, partner i Krzysztof Sikorski, LL.M., radca prawny, WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr sp.k.

Zdecydowanie najbardziej oczekiwana przez rynek wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii część nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii z 7 czerwca 2018 r. ("Nowelizacja") dotyczyła aukcji, które mają zostać rozstrzygnięte w tym roku. Zmiany dotychczasowej regulacji nie dotyczą jednak jedynie bezpośrednio systemu wsparcia. Równocześnie zmodyfikowano także postanowienia dotyczące klastrów energii, które rozstrzygają wątpliwości dotyczące tej instytucji.
12.07.2018r. 10:17

Ewa Malicka, prezeska zarządu TRMEW ("Energetyka wodna" - 2/2018)
Dotychczasowe brzmienie zapisów ustawy Prawo wodne w kwestii opłat za pobór wód do celów elektrowni wodnych pozostawia obiekcje interpretacyjne. Pojawiają się one w związku z brakiem jednoznacznie brzmiących i niepozostawiających wątpliwości zapisów wskazujących na brak obowiązku ponoszenia opłaty stałej za pobór wód do celów elektrowni wodnych, a tym samym na fakt, że opłata za pobór wód w przypadku elektrowni wodnych ponoszona jest wyłącznie w formie opłaty zmiennej.
09.07.2018r. 13:51

W związku z pojawiającymi się w prasie doniesieniami o rewelacyjnie niskich nakładach inwestycyjnych na Morskie Farmy Wiatrowe (MFW) zasięgnęliśmy opinii najlepszych naukowców niemieckich, profesora Alfreda Vossa, dyrektora Instytutu Racjonalnej Gospodarki Energetycznej na Uniwersytecie w Stuttgarcie, oraz prof. Vahrenholta, twórcy pierwszej turbiny wiatrowej dużej mocy zainstalowanej w MFW i prezesa organizacji pozarządowej Ochrona Dzikich Zwierząt.
dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. NCBJcire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE