ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
01.02.2019r. 10:26

PSEW
Bez większej domieszki zielonej energii z najtańszych źródeł nie uda się zahamować rosnących cen energii i poprawić jakości życia Polek i Polaków. Rząd zaczyna to dostrzegać i chce złagodzić restrykcje wobec farm wiatrowych na lądzie.
25.01.2019r. 05:17

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Zostałem zaproszony do panelu dyskusyjnego na konferencji NIK "Przyszłość energetyki w Polsce", która odbyła się wczoraj w Warszawie. Bazą wyjściową był raport NIK o odnawialnych źródłach energii. Raport jest bardzo profesjonalny i pokazuje stan obecny OZE, ale nie obejmuje dynamiki rozwoju OZE i silnego oddziaływania na otoczenie.
21.01.2019r. 12:16

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
W projekcie Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2012-2030 potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce określono na 10 GW. Jednak nowy projekt Planu Zagospodarowania Przestrzennego Polskich Obszarów Morskich (PZPPOM) wciąż zawiera wiele postanowień, które według PSEW stanowią zagrożenie dla rozwoju energetycznego potencjału Bałtyku. Stowarzyszenie przedstawia szczegółowe zastrzeżenia wobec PZPPOM v2 w załączonym stanowisku.
17.01.2019r. 12:20

Jerzy Lipka, absolwent kierunku energetyka jądrowa w Instytucie Techniki Cieplnej na Politechnice Warszawskiej, przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej
Kto wywołał wojnę OZE i atomu? Komu ona służy? Na pewno nie polskiej energetyce. Czy jednak nieliczne środowisko ludzi związanych z branżą jądrową w Polsce miałyby coś do wygrania na konfrontacji z potężną, wpływową i dobrze zorganizowaną branżą OZE? Nie sądzę. I prawdą jest, że środowisko osób chcących rozwijać energetykę jądrową w Polsce w swoich publikacjach jest niezwykle powściągliwe wobec branży wiatrowej i węglowej, zwłaszcza w obliczu okoliczności, w jakich doszło kiedyś do zlikwidowania pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w budowie Żarnowiec. Jeśli zdarzyły się ostrzejsze komentarze, to będące odpowiedzią na lobbystyczne agresywne ataki na energetykę jądrową ze strony środowisk konkurencyjnych. Podstawowa różnica jest taka, że branża OZE mówi - tylko rozwój OZE, my zaś mówimy - i jedno i drugie, czyli atom + OZE.
17.01.2019r. 05:20

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Na portalach energetycznych pojawił się wysp artykułów po podobnych tytułach: "Cała prawda o ......", w których zwolennicy OZE czy energetyki jądrowej próbują wykazać wyższość preferowanej technologii. Jest to spór mało użyteczny, ponieważ technologie te działają w innym obszarze bilansowania systemu elektroenergetycznego.
15.01.2019r. 06:17

Tomasz Kowalak, Grzegorz Wiśniewski
Projekt PEP'2040 zawiera propozycje wielu konkretnych i pilnych działań na rzecz rozwoju energetyki jądrowej, przy braku jakikolwiek działań na rzecz OZE aż do 2030 roku. Trudno znaleźć inne powody poza lobbingowymi, dla których właśnie teraz dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w Ministerstwie Energii, w wypowiedzi dla BiznesAlert z 11 stycznia 2019r., zatytułowanej: "Sobolewski: Niewygodna prawda o OZE", postawił tezę o nieefektywności źródeł odnawialnych, w szczególności wiatrowych i fotowoltaicznych, w procesie redukowania emisji CO2, przeciwstawiając im, jako panaceum, energetykę jądrową (EJ) i wsparł ją kilkoma znanymi chwytami erystycznymi.
14.01.2019r. 18:46

Realizacja przez Polskę unijnych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii wymaga zwiększenia udziału wiatru w segmencie wytwarzania energii.
PSEW
11.01.2019r. 07:39

Józef Sobolewski, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii
Wymuszanie przez UE rozwoju tzw. energetyki odnawialnej nie jest drogą do ochrony klimatu poprzez redukcję emisji CO2, ale przede wszystkim sposobem na robienie bardzo zyskownego biznesu, dla niektórych. I nie chodzi mi tutaj o prosumentów, ani o wspierane przez ME klastry energii, ale o wielkoskalową energetykę opartą głównie o wiatr i fotowoltaikę - pisze Józef Sobolewski, dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w Ministerstwie Energii.
04.01.2019r. 10:35

Jerzy Lipka, absolwent kierunku energetyka jądrowa w Instytucie Techniki Cieplnej na Politechnice Warszawskiej, przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej
W związku z ostatnim szczytem klimatycznym w Katowicach sporo ostatnio pisano na temat niezbędnej redukcji emisji zanieczyszczeń wszelkiego rodzaju z sektora energetycznego. Organizacje ekologiczne biły na alarm, starając się skłonić polityków do dużo bardziej zdecydowanych posunięć w kierunku gospodarki zero emisyjnej, ci zaś po części ociągali się z decyzjami, nie chcąc zrażać sobie potężnych lobby i koncernów paliwowych bazujących głównie na ropie naftowej czy węglu kamiennym.

29.11.2018r. 11:24

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
28.11.2018 tuż przed startem katowickiego COP 24 pojawiło się stanowisko Komisji Europejskiej i wszystkich jej nadrzędnych władz, jak ma wyglądać europejska polityka klimatyczna. - Myślę, że zasadnym jest aby je dokładnie przeczytać i koniecznie porównać z Polityką Energetyczną Polski 2040. Tu na blogu, na gorąco przedstawiam podstawowe elementy dokumentu KE.cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE