ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
29.11.2018r. 11:24

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
28.11.2018 tuż przed startem katowickiego COP 24 pojawiło się stanowisko Komisji Europejskiej i wszystkich jej nadrzędnych władz, jak ma wyglądać europejska polityka klimatyczna. - Myślę, że zasadnym jest aby je dokładnie przeczytać i koniecznie porównać z Polityką Energetyczną Polski 2040. Tu na blogu, na gorąco przedstawiam podstawowe elementy dokumentu KE.
26.11.2018r. 19:26

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Opublikowana 23 listopada 2018 roku Polityka energetyczna jest zgodna z oczekiwaniami. Spełnia ona wymogi bezpieczeństwa energetycznego poprzez równoważenie zapotrzebowania na energię elektryczną z produkcją oraz wymaganiami polityki klimatycznej Unii Europejskiej, biorąc pod uwagę możliwości pozyskiwania paliw.
22.11.2018r. 18:33

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Pisanie o rzeczach, które się zdarzyły jest stosunkowo nudne - w końcu każdy potrafi opisać fakty i robić reportaże i analizy np. o wzroście cen energii elektrycznej. Prawdziwie ciekawie jest próbować wytypować wynik zdarzeń w przyszłości. Metody są dwie - podejście analityczne - poprzez wzory i budowę modeli symulacyjnych, albo podejście magiczne - przez wykorzystanie intuicji i tzw. "trzeciego oka".
19.11.2018r. 08:14

Grzegorz Wiśniewski
Jeżeli instytucje państwa działają prawidłowo, raport NIK pod obiecującym tytułem "Rozwój sektora odnawialnych źródeł energii", pod którym kryją się mniej obiecujące ustalenia, nie powinien pozostać bez echa i szerszej refleksji na przyszłość. Chodzi zarówno krótką perspektywę do 2020 roku, kiedy Polska ma się rozliczyć ze zobowiązań międzynarodowych w zakresie OZE jak i tę dalszą, w której powinna się dokonać gruntowna reforma energetyki i wzmocnienie instytucji państwa, aby zapobiec kumulacji podobnych problemów już w najbliższej przyszłości (w latach 2021-2030).
16.11.2018r. 20:22

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Właśnie pokazał się oficjalny dokument Ministerstwa Energii - "Stanowisko resortu energii na COP 24". Dokument w zamierzeniu ma prawdopodobnie desperacko pokazać jak wielkie trudności dla krajów takich jak Polska może stanowić europejska wersja (dekarbonizacyjna) Porozumienia Paryskiego (COP). Jest jasne, że dla dużej części sektorów przemysłowych (energetyka konwencjonalna, górnictwo) - takie polskie stanowisko jest całkowicie zrozumiałe. Natomiast trzeba jednak spojrzeć, że dla właściwie wszystkich innych uczestników COP 24 i całego przekazu tego spotkania - stanowisko polskiego resortu energii to rodzaj "herezji" i wręcz kompletnego zaprzeczenia ideałom Konwencji Klimatycznej.
08.11.2018r. 12:10

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Statystycy to dziwni ludzie i często niezrozumiali przez większość społeczeństwa. Potrafią liczyć niektóre rzeczy na najdziwniejsze sposoby i uprzykrzyć życie w szkołach podstawowych, licealnych i wyższych (w końcu jest średnia i mediana, nie wspominając o bardziej skomplikowanych wzorach). Nic więc dziwnego, że statystykę można wykorzystać w polityce, a zwłaszcza w polityce lobbystycznej - i tak różnego typu statystyczne działania matematyczne (dodawanie, uśrednianie) trafiło do energetyki.
18.10.2018r. 10:06

Instytut Energetyki Odnawialnej przeprowadził analizę wpływu wzrostu cen i taryf energii elektrycznej na opłacalność inwestycji w OZE
Instytut Energii Odnawialnej
15.10.2018r. 10:46

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Patrząc na dzisiejsze, prawie tytaniczne zmagania w energetyce i walce nowych zielonych technologii ze starym światem paliw kopalnych, można się doszukać historycznych analogii ze strategii wojskowych. Węgiel uśpiony odwieczną dominacją, szczególnie w Polsce wciąż trzyma się koncepcji umocnionej linii, ustalonych mocy i tysięcy osób pracujących w sektorze wydobywczym.Tymczasem wróg atakuje zgodnie z napoleońską strategią. Wróg jest jeden (węgiel) i wszystkie wysiłki są skoncentrowane na przełamanie.
12.09.2018r. 17:19

dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. NCBJ
Niemiecka organizacja pozarządowa "Rozsądek w energetyce" ("Vernunftkraft") opracowała kompendium informacji o rządowym programie Energiewende. Wiceprezes tego stowarzyszenia, dr inż. Detlef Ahlborn odwiedził Polskę i przedstawił dwa referaty o dostępności i ekonomii energii wiatrowej, pierwszy 10 września na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, drugi w dniu 11 września na posiedzeniu Komisji Energetyki Sejmu RP. Dr Ahlborn wykazał, że energia wiatrowa generowana jest nierównomiernie w ciągu roku, miesiąca i w ciągu doby i nie można na nią liczyć dla pokrycia zapotrzebowania kraju w energię elektryczną.
10.09.2018r. 05:22

Radca prawny Magdalena Frydrych-Piłatowska

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie wskazuje, iż farma fotowoltaiczna stanowi urządzenie infrastruktury technicznej1.
Energia Gigawat 7-8/2018cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE