ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
18.06.2018r. 09:03

Grzegorz Wiśniewski
Czerwiec '2018 dał sporo do myślenia energetykom, konsumentom energii, politykom i organom kontroli rynku energii. Jest silna potrzeba znalezienia winnego wzrostu cen energii elektrycznej.
15.06.2018r. 10:48

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Kiedyś na pewnym panelu energetycznym, miałem okazje spierać się z przedstawicielem europejskiego "zielono-energetycznego" think tanku o zobowiązania wynikające dla Polski z europejskiej polityki klimatycznej. Nieśmiało wspomniałem, że coś chyba jest nie tak, jeśli powtarzamy kolejny raz mechanizm wdrażania jakiejś regulacji, która może być hipotetycznie blokowana, bo wymaga jednomyślności na szczeblu państw i Polska się na nią zgadza, a następnie zaczynamy regulacje zaostrzać zmieniając już szczegółowe limity lub cele klimatyczne za pomocą głosowania w komisjach lub za pomocą większościowego mechanizmu Parlamentu. Dostałem prostą odpowiedź- zgodziliśmy się na lizboński system głosowania to i w ten sposób wszystko zostanie przegłosowane, a o cele szczegółowe nie powinniśmy się martwic, ponieważ bardziej zaawansowane gospodarczo państwa wiedzą co będzie dla nas dobre.
21.05.2018r. 10:25

Zakończony właśnie Europejski Kongres Gospodarczy (EKG) potwierdził gotowość rządu do zmiany narracji w kwestii odnawialnych źródeł energii, ale też ujawnił trudności w ocenie efektów dotychczasowej polityki i sprzeczności w doraźnych pomysłach na energetykę i hasłach im towarzyszącym, i ujawnił frustracje związane z koniecznością zmiany.
10.05.2018r. 21:19

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Energetyka europejska od dłuższego czasu przypomina dobre powieści polskich pisarzy z czasów komunistycznych. Pisali o zbrodni, namiętnościach i seksie a i tak wszyscy czytelnicy wiedzieli (i czytali miedzy wierszami), że w moralnych dylematach bohatera jest na pewno sprzeciw przeciwko reżimowi. Tak też i w każdej informacji dotyczącego europejskiego rynku energii wiadomo, w którą stronę ten temat skręci i jakie przyniesie konsekwencje.
09.05.2018r. 08:40

mgr inż. Jerzy Lipka, absolwent kierunku energetyki jądrowej na Wydziale Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej - przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej
Ostatnie posiedzenie rządu R.P. dotyczące losów polskiego programu budowy elektrowni jądrowych nie przyniosło rozstrzygnięcia. Czy opóźnianie decyzji o budowie elektrowni jądrowej wpłynie i w jaki sposób na inne elementy planu odpowiedzialnego rozwoju Premiera Mateusza Morawieckiego? Czy w ogóle możliwa jest jego realizacja bez odpowiednich ilości względnie taniej energii elektrycznej? Czy zatem opóźnienie programu jądrowego i nienadanie mu odpowiedniego priorytetu nie oznacza przypadkiem odroczenia i spowolnienia gruntownej modernizacji naszego państwa? I czy możemy sobie na tego typu ruch pozwolić jako społeczeństwo?
09.05.2018r. 08:05

Duża zależność od energetyki jądrowej, starzejące się elektrownie, opóźnienie we wprowadzaniu odnawialnych źródeł energii - to trzy najważniejsze kwestie, które muszą zostać wzięte pod uwagę przez rząd Emanuela Macrona w czasie trwania transformacji energetycznej Francji. Czy Paryż jest przygotowany ekonomicznie i politycznie na szybką rezygnację z energii jądrowej i idące za tym podwyżki cen energii? Co i w jakim stopniu go zastąpi, trudno powiedzieć, gdyż po swojej wizycie na farmie wiatrowej w Juillé minister środowiska Nicolas Hulot powiedział, że: "Energia jest jak jajka. Nie możesz umieścić wszystkich jajek w tym samym koszu".
Financial Times
07.05.2018r. 06:16

Grzegorz Wiśniewski
3-go maja minęły trzy lata od wejścia w życie większości przepisów ustawy o OZE z 20 lutego 2015 roku. Art. 217. zobowiązał Radę Ministrów do dokonania "przeglądu funkcjonowania mechanizmów i instrumentów wspierających wytwarzanie energii elektrycznej lub ciepła z OZE oraz wytwarzanie biogazu rolniczego i do przedłożenia Sejmowi informacji o skutkach jej obowiązywania nie rzadziej niż raz na 3 lata"
04.04.2018r. 13:25

Magdalena Frydrych-Piłatowska, Radca prawny

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie wskazuje, iż farma fotowoltaiczna stanowi urządzenie infrastruktury technicznej1.
03.04.2018r. 21:28

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Rok 2018 upływa pod znakiem czekania na kolejny kryzys. Zakładając, że kolejny kryzys nastąpi wkrótce i może nawet przebić ten z dekady wstecz, można pokusić się o próbę prognozowania - co wydarzy się w polskiej i europejskiej energetyce.
03.04.2018r. 19:58

Na przełomie 2017 i 2018 roku w Ameryce Północnej mieliśmy do czynienia z ekstremalną zimą, kiedy temperatury powietrza spadły poniżej 30°C i utrzymywały się dłuższy czas. Amerykańcy analitycy z Krajowego Labolatorium Technologii Energetycznych opisali zachowanie całego system energetycznego w USA podczas "Bomowego cyklonu", jak nazwano to zjawisko pogodowe.cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE