ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.OGŁOSZENIE
PGNiG TERMIKA SA zaprasza do udziału w badaniu rynku dotyczącym możliwości realizacji dostaw biomasy rolnej do EC Siekierki w okresie X.2019-IV.2020r oraz kwalifikacji dostawców.

Więcej informacji pod adresem: https://termika.eb2b.com.plKOMENTARZE
19.08.2019r. 13:24

dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. NCBJ
Według oficjalnych ocen rządowych, udział odnawialnych źródeł energii OZE w wytwarzaniu energii elektrycznej w Niemczech wynosi 40%, a do 2035 roku ma dojść do 65%. Organizacje pozarządowe zwracają uwagę, że w odniesieniu do całkowitego bilansu energii dostarczanej ze źródeł mechanicznych, termicznych, chemicznych i fizycznych wkład OZE wynosi od 3 do 4%. Za tę odrobinę energii niemieccy odbiorcy prądu zapłacili już subwencje wynoszące 250 miliardów euro.
14.08.2019r. 20:18

Grzegorz Wiśniewski
Z uchwalaniem przepisów u progu kampanii wyborczej jest tak, że zazwyczaj tumult informacyjny przesłania ich istotę. Obecna rządowa nowelizacji ustawy o OZE przemknęła jakby bezrefleksyjnie przez Parament i okazuje się że tematem OZE nie jest łatwo się pochwalić. Stosunkowo najszerzej o faktycznych lub na razie domniemanych nowych instrumentach wsparcia i efektach nowelizacji można się dowiedzieć w wywiadzie udzielonym przez Ministra Energii - Pana Krzysztofa Tchórzewskiego portalowi Biznes Alert (link do rozmowy z 9 sierpnia).

09.08.2019r. 09:11

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, zaprezentowane kilka lat temu przez twórcę Tesli Elona Muska solarne dachówki miały być przełomem na rynku fotowoltaicznym, zastępując stosowane na nim tradycyjne moduły PV. Póki co na świecie powstają pierwsze instalacje wykonane z solarnych dachówek, ale wyprodukowanych przez Chińczyków z Hanergy.
07.08.2019r. 09:12

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w ubiegłym miesiącu nerwy producentów energii odnawialnej mogła nadwyrężyć informacja o ponownej próbie ograniczenia cen zielonych certyfikatów przy okazji prac nad uchwaloną w lipcu nowelizacją ustawy o OZE. Mimo to średnia lipcowa cena certyfikatów utrzymała się na poziomie zbliżonym do notowanej w kilku ostatnich miesiącach.
05.08.2019r. 05:10

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Jeżeli ktoś czytał mój komentarz dla Biznes Alert do programu "Mój prąd" zatytułowany "Mój prąd czyli pogoda dla bogaczy", publikowany również na CIRE, to wie, że w pierwszej kolejności subsydia dla prosumentów trafiają do ludzi zamożnych, którzy posiadają własne domy i są też na tyle zamożni, że do oferowanych 5000zł mogą "dołożyć" około 25 tys. zł plus, aby stać się posiadaczami instalacji fotowoltaicznej.
29.07.2019r. 11:39

Grzegorz Wiśniewski
System aukcyjny przewidziany na ponad 20 technologii OZE efektywnie zadziałał tylko w przypadku jednej z nich - farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW. 19-go lipca Sejm uchwalił kolejną nowelizację ustawy o OZE i (wreszcie) otworzył pole do ogłoszenia największej jak dotąd aukcji na projekty OZE. Ok. 3,4 GW projektów, w tym minimum 2,5 GW projektów wiatrowych i 0,75 GW fotowoltaicznych może się ubiegać o kontrakty w aukcji '2019. Najwyższy czas, choć i tak za późno na wypełnienie celu 2020, a ponadto choć system aukcyjny został dopracowany to zaawansowanych projektów OZE do realizacji w kolejnych latach brak...
23.07.2019r. 08:07

Grzegorz Wiśniewski
Ursula van der Leyen w swoim wystąpieniu przed głosowaniem w Parlamencie Europejskim nad jej kandydaturą na szefową Komisji Europejskiej, pomimo przywiązania do konserwatyzmu, zaskoczyła elastyczną kombinacją progresywnych priorytetów. W sześciopunktowym expose "Unia, która stara się o więcej" na pierwszym miejscu zaproponowała "Europejską Zieloną Umowę" opartą na nowym pomyśle politycznym - podatku węglowym.
17.07.2019r. 08:51

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w tym roku ma się odbyć aukcja, która według zapowiedzi Ministerstwa Energii ma skutkować objęciem wsparciem projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 0,7 GW. Jak wyznaczyć optymalną cenę, której zaoferowanie zapewni inwestorowi gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym?
15.07.2019r. 11:10

Grzegorz Wiśniewski
W pierwszej połowie 2019 r. nastąpił wyraźny spadek cen na europejskim rynku energii elektrycznej. Wpłynął na to wzrost produkcji energii słonecznej i wiatrowej, spadek cen węgla oraz poprawa efektywności energetycznej (niższy popyt). Niestety na krajowym rynku obserwuje się zgoła inne trendy.
08.07.2019r. 10:42

Kampania wyborcza jeszcze się nie zaczęła, ale Zjednoczona Prawica wymyśliła sposób, aby zacząć dyskusję o transformacji energetyki. Pierwszą okazją do przetestowania pomysłów polityków na energetykę na kolejne 4 lata była konwencja programowa "Myśląc Polska", która odbyła się w Katowicach w dniach 5-7 lipca br.cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE