ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
06.04.2020r. 06:34

Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej
Rząd niemiecki, oskarżany jest o to, że nie docenił problemów branży OZE związanych z pandemią COVID-19 i wywołanych nią problemów z terminową realizacją dostaw urządzeń m.in. z Chin. Nie zgodził się bowiem na poparcie inicjatywy legislacyjnej Bundesrat, mającej na celu przedłużenie 30-miesięcznego obowiązku zwycięzców aukcji na rozpoczęcie dostaw energii z OZE.

06.04.2020r. 06:00

Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej
Analiza CIRE przeprowadzona w oparciu o skonsolidowanej dane ENSOE o produkcji i zużyciu energii eklektycznej w marcu wskazuje, że pierwszym miesiącu "prawdziwej" pandemii krajowe zapotrzebowanie było niższe niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego o 3,5 proc. Portal słusznie zauważa, że krajowa produkcja spadała przy dość wyraźnym (niemal 44% m/m) wzroście salda importu energii elektrycznej. Ale prawdziwy problem związany z danymi ENSOE leży obok samych danych o produkcji i zużyciu energii.
03.04.2020r. 14:44

Piotr Rudyszyn, Instytut Jagielloński
Kiedy kilka lat temu przeczytałem książkę Marca Elsberga "Black out", pomyślałem, że to świetny straszak dla energetyki konwencjonalnej i dowód na konieczność transformacji energetycznej. Nigdy nie sądziłem, że tak szybko literacka fikcja może stać się faktem - pisze Piotr Rudyszyn, ekspert Instytutu Jagiellońskiego, o czym czytamy w portalu Gramwzielone.pl.
01.04.2020r. 13:30

Autor: dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk, Kierownik projektu Elektroenergetyka w Forum Energii
Współpraca: dr Joanna Maćkowiak-Pandera, Marcin Ścigan
Po kilku tygodniach pandemii w Polsce wiemy już na pewno, że wirus zainfekuje gospodarkę, nawet jeśli my sami się go w końcu pozbędziemy. W wielu obszarach trzeba działać szybko. Ale trzeba także pomyśleć o odbudowie gospodarczej, w której niskoemisyjna transformacja energetyki musi zająć centralne miejsce. To właśnie jest czas na odważne decyzje, dotychczas odkładane na później. Już dziś trzeba zapowiedzieć strategiczną przebudowę sektora, żeby pomóc społeczeństwu wyjść z kryzysu i zapewnić długofalowe korzyści.
Forum Energii
23.03.2020r. 09:45

Jerzy Dudek
Ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. energetyki
Rozwijana konsekwentnie od wielu lat polityka klimatyczna Unii Europejskiej weszła obecnie w nową fazę. Europejski Zielony Ład ma ambicję całościowej przebudowy gospodarczej UE. Ze względu na mocno węglową strukturę wytwarzania energii i ciepła w Polsce kolejne rządy sceptycznie odnosiły się do wspólnotowej polityki klimatycznej. Zielone kamienie spadały co jakiś czas na polskich decydentów, którzy musieli sobie z nimi jakoś radzić. Wraz z nową Komisją Europejską ruszyła prawdziwa zielona lawina, a Polska stanęła przed jednym z największych wyzwań na kolejne dekady. Gdzie znajdzie się nasz kraj po zejściu tej lawiny? Zielony Ład zostanie objęty czasową kwarantanną ze względu na skutki pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Wprawdzie jedynie wzmocni to napięcia wokół niego, ale jednocześnie da nam czas na potrzebną modernizację.
21.03.2020r. 10:20

dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii
Świat pogrąża się w chaosie. Priorytetem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa i opanowanie kryzysu. Do tego kluczowe są stabilne dostawy energii - trudno sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby teraz zabrakło prądu lub ciepła. Pytanie za milion dolarów: jak obecny kryzys wpłynie w dłuższej perspektywie na transformację energetyczną?
Forum Energii
20.03.2020r. 09:05

Grzegorz Wiśniewski
Wśród 5 obszarów rządowej Tarczy Antykryzysowej, poza bezpieczeństwem pracowników, finansowaniem przedsiębiorstw, ochroną zdrowia i wzmocnieniem systemu finansowego znajduje się Fundusz Inwestycji Publicznych FIP o wartości 30 mld zł, którego celem jest pobudzenie gospodarki poprzez inwestycje publiczne w infrastrukturę, szpitale, szkoły, cyfryzację, biotechnologię i energetykę. To wyróżnienie i umieszczenie energetyki razem z IT, biotechnologią obok szpitali i szkól zobowiązuje- musi być innowacyjnie i tanio, i z myślą o przyszłości. Warto zatem chwilę zastanowić się nad miejscem FIP w ramach innych działań antykryzysowych i tym co może kryć się pod "inwestycjami publicznymi" w energetykę.
17.03.2020r. 12:34

Paweł Wróbel, Gate Brussels
Marcin Ścigan, Forum Energii
Polska jako jedno z kilku państw członkowskich Unii Europejskiej prawdopodobnie nie zrealizuje na czas swojego krajowego celu wyznaczonego na poziomie 15 proc. udziału energii odnawialnej w 2020 r. [1] Jednak pomimo istnienia możliwości nakładania sankcji za niewykonanie krajowych zobowiązań, w tym kar finansowych, Komisja Europejska nie jest zainteresowana karaniem państw dla samego karania.
Forum Energii
17.03.2020r. 11:11

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Trudno dziś mówić i pisać o czymś innym niż koronawirus, kiedy na paskach wiadomości śledzimy ile osób jest już zarażonych w jakich krajach. Kolejne dni, a nawet tygodnie upłyną dalej na walce z koronawirusem, ale jak każda plaga... i ta kiedyś minie.
16.03.2020r. 12:24

Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego
Komisja Europejska zaprezentowała projekt europejskiego prawa klimatycznego, który pozostawił wiele gałęzi przemysłu w niepewności. Paradoks Europejskiego Zielonego Ładu polega na tym, że planowane jest ograniczenie wydobycia surowców niezbędnych do produkcji instalacji OZE.cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE