ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

Semicon ad

PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

REKLAMA

POMPY CIEPŁA
OPINIE
29.07.2021r. 06:00

www.cire.pl - branża spędza dzień na CIRE
Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Przy odpowiednim wsparciu wiatr z Bałtyku przyczyni się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wzmocnienia polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw dla morskich farm wiatrowych. Obecnie potencjał udziału lokal content w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej szacuje się na 20-25% dla projektów, które powstaną w pierwszym etapie (o mocy 5,9 GW) oraz na ok. 45-50% w kolejnej dekadzie.
27.07.2021r. 20:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Polska fotowoltaika w ostatnich latach jest w europejskiej czołówce. Teraz zaczynamy coraz częściej celować w magazyny energii. Czy to nowa moda, czy może zapowiedź nowego trendu? - mówi Michał Kitkowski, prezes spółki SunSol, tworzącej systemy fotowoltaiczne przeznaczone dla gospodarstw domowych oraz firm.
22.07.2021r. 22:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce - aż o 14,3 proc. - Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną - ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.
16.07.2021r. 08:00

www.cire.pl
Ceny uprawnień do emisji CO2 pobiły w ubiegłym tygodniu rekord, osiągając prawie 59 euro za tonę. Jeszcze na początku 2018 roku były na poziomie kilku euro. Stały, wyraźny wzrost bezpośrednio przekłada się na podwyżki cen energii i dotkliwie odczuwają go przedsiębiorstwa, zwłaszcza duzi, przemysłowi odbiorcy energii. W Polsce od 2019 roku obowiązuje ustawa o rekompensatach dla podmiotów i branż energochłonnych, ale - jak zauważa Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu - do wyliczania ich wysokości przyjęto dużo niższe niż aktualne ceny uprawnień do emisji CO2, przez co nie spełnia ona już swojej funkcji. Organizacja wskazuje też, że sposób funkcjonowania europejskiego rynku uprawnień i udział w nich inwestorów spekulacyjnych zaczyna być coraz większym zagrożeniem dla konkurencyjności unijnego przemysłu.
16.07.2021r. 07:00

www.cire.pl
Następnym pokoleniom chcemy zostawić zdrową planetę, a także zapewnić dobre miejsca pracy i wzrost gospodarczy, który nie szkodzi przyrodzie. Europejski Zielony Ład to nasza strategia wzrostu, która zmierza ku gospodarce bezemisyjnej - mówi Ursula von der Leyen. Komisja Europejska przyjęła pakiet wniosków, aby dostosować politykę UE w dziedzinie klimatu, energii, użytkowania gruntów, transportu i opodatkowania w taki sposób, aby obniżyć emisje gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 r. - w porównaniu z poziomami z 1990 r.
16.07.2021r. 06:00

Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej
Dane ENTSO-E dotyczące produkcji energii za czerwiec 2021 obrazują duży miesięczny spadek udziałów energii z OZE zarówno w Polsce, w Niemczech jak i w UE. Statystyki udziałów OZE miesiąc do miesiąca, "piszą" zmiany klimatu i aktualna aura, a nie oczekiwane skutki nowych inwestycji, które miały być odpowiedzią na zmiany klimatu.
12.07.2021r. 12:00

www.cire.pl
Stworzenie w Polsce kompleksowego systemu podatkowego w zakresie wsparcia czystej energii jest koniecznym i ważnym kierunkiem działań w celu upowszechniania wytwarzania i magazynowania energii ze źródeł odnawialnych, wynika z raportu CRIDO "Trendy podatkowe", który ukaże się w połowie sierpnia. W wielu krajach systemowe rozwiązania wspierające czystą energię istnieją od lat dziewięćdziesiątych.
08.07.2021r. 06:00

www.cire.pl
W polskim KPO przeznaczono zbyt mało funduszy na zieloną transformację. Spełnienie unijnych wymogów będzie wymagało podniesienia poprzeczki na etapie wdrażania plan - czytamy w najnowszym raporcie Instytutu WiseEuropa
05.07.2021r. 07:00

www.cire.pl
Hipoteka odwrócona w modelu kredytowym zaczyna ewoluować. W Wielkiej Brytanii, czyli na rynku, który jest jednym z najbardziej rozwiniętych na świecie, pojawił się "zielony" odwrócony kredyt hipoteczny. To specjalne rozwiązanie skierowane do właścicieli domów, którzy chcą zmodernizować swoje nieruchomości w taki sposób, by były bardziej eko. Brytyjczycy, którzy chcą zainwestować m.in. w rozwiązania energooszczędne i produkować tzw. zieloną energię (chociażby za pomocą paneli fotowoltaicznych) mogą dostać odwrócony kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach. Na dodatek brytyjski rząd uruchomił specjalny program dopłat do tego typu kredytów. Czy takie rozwiązanie ma prawo bytu w Polsce?


29.06.2021r. 12:00

Redakcja CIRE
Według raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) prawie dwie trzecie projektów wiatrowych i słonecznych wybudowanych na całym świecie w zeszłym roku będzie w stanie generować tańszą energię elektryczną niż nawet najtańsze na świecie nowe elektrownie węglowe - podaje The Guardian.

FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE