ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
28.09.2020r. 10:56

Członkowie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE) są aktywnymi uczestnikami procesu transformacji i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Realizują także inwestycje mające na celu dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE).
PKEE
18.09.2020r. 09:44

dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk,
Kierownik projektu Elektroenergetyka w Forum Energii
Unijna polityka klimatyczna znów przyspiesza. Komisja Europejska właśnie zaproponowała podniesienie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 rok do 55%. Polska zawsze się sprzeciwiała ambitnym celom, ale teraz przełom wydaje się możliwy - koniec węgla jest nieuchronny, musimy zadbać o bezpieczeństwo energetyczne, po koronawirusie potrzebujemy nowych inwestycji, a redukcja emisji CO2 wiąże się z poprawą jakości powietrza, co rząd określa strategicznym wyzwaniem. Podejmując te działania teraz, w cieple, elektroenergetyce i transporcie możemy ograniczyć emisje o ponad 40%. Pozostałe redukcje będą pochodną nowej polityki wobec przemysłu i rolnictwa oraz podziału wysiłków między państwa członkowskie.
17.09.2020r. 10:47

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości nie poparli sprawozdania dotyczącego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji podczas głosowania w Parlamencie Europejskim.
Izabela Kloc,
Poseł do Parlamentu Europejskiego,
Członek komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii
11.09.2020r. 12:25

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Dziś, z punktu widzenia energetyki i jej strategii rozwoju, stajemy wobec poważnego konfliktu, który można zidentyfikować jako zmierzch górnictwa - konieczność wynikająca ze zmian technologicznych. Sytuacja jest podobna do wielu procesów w historii, a szczególnie widoczna przy nowych przełomowych wynalazkach. W takich procesach za każdym razem następuje radykalna zmiana gospodarcza i konieczność zmiany zachowania całych regionów, które oparte były na starym modelu produkcji.
10.09.2020r. 16:00

Mimo, że prawo dedykowane odnawialnym źródłom energii w Polsce ma już kilkuletnią historię, nadal problemy sprawia kluczowa kwestia tego, jak określać nominalną moc instalacji OZE. Ministerstwo Klimatu zaproponowało nową definicję, która jednak spotkała się z krytyką ze strony ekspertów Rady OZE działającej przy Konfederacji Lewiatan.
01.09.2020r. 09:47

mgr inż. Jerzy Lipka
We wszystkim, co się realizuje, źródłem sukcesu jest po pierwsze odpowiednia dawka entuzjazmu i wiara, że przedsięwzięcie powiedzie się, a po drugie upór i konsekwencja w działaniu. Bez tych dwóch rzeczy nigdy nie powstałaby Gdynia ani Centralny Okręg Przemysłowy, będące dla ubogiego stosunkowo kraju, jakim była II Rzeczpospolita, kolosalnym wyzwaniem. Nie mniejszym zapewne, niż obecnie stanowi budowa elektrowni jądrowych w naszym kraju. Elektrowni dodam, którą przynajmniej jedną już byśmy w Polsce posiadali, gdyby nie stricte polityczna, arbitralna i niezasadna decyzja z 4 września 1990 roku, kończąca żywot Elektrowni Jądrowej w budowie Żarnowiec.
24.08.2020r. 05:24

Angelika Szpulak - Faculty of Medicine, Wrocław Medical University; mgr Roma K. Konieczna - UAM Poznań; Piotr Szpulak - Institute of Electric Power Engineering and Renewable Energy, University of Technology, Opole; dr inż. Błażej Bzowski, prof. KPE ("Energetyka" - czerwiec 2020)
Kiedy w końcu 2013 r. ukazał się artykuł o podobnym tytule (Bzowski B., Fotowoltaika AD 2013, [1]), byliśmy pełni nadziei, jeśli chodzi o rozwój fotowoltaiki w Polsce. We wspomnianym artykule autor przeprowadził pewne obliczenia uzysku energetycznego, a także analizę wpływu różnych czynników na produkcję energii elektrycznej przez PV, co nadal stanowi wskazówkę dla osób pragnących zainstalować panele PV w negocjacjach z nie zawsze przecież uczciwymi handlowcami.
18.08.2020r. 10:49

Potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest szacowany na ponad 10 GW do 2040 roku i może on przynieść znaczący wkład w osiągnięcie celów OZE. Dlatego też zdaniem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE), Unia Europejska powinna promować szeroko zakrojone wdrażanie morskich elektrowni wiatrowych w celu realizacji ambitnych celów klimatycznych i dalszego wzmacniania pozycji Europy jako lidera w tej dziedzinie.
PKEE
13.08.2020r. 13:04

Grzegorz Wiśniewski - wykładowca Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej
Choć jeszcze niedawno fotowoltaika stanowiła mało znaczący element polskiego miksu energetycznego, dziś zaczyna wpływać na całą politykę w obszarze energetyki. Ma realną szansę, aby stać się jednym z kół zamachowych gospodarki, szczególnie w dobie spowolnienia, wywołanego przez pandemię koronawirusa.
10.08.2020r. 05:05

Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej
Jak wynika z danych z platformy ENTSO-E, w lipcu 2020r. zużycie energii elektrycznej w Polsce porównaniu do czerwca br. wzrosło o 5,7 proc, ale wzrósł też udział energii z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych odpowiednio o 134 GWh (19,4 proc.) i 45 GWh (20,4 proc.).cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE