ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

OZE, a źródła konwencjonalne w KSE
10.01.2018r. 14:02

mgr inż. Grzegorz Kwiecień
Immamentną cechą systemu elektroenergetycznego wykorzystującego Odnawialne Źródła Energii jest konieczność utrzymywania podwójnych mocy produkcyjnych.
Uporządkowany wykres produkcji energii elektrycznej z wiatru w Polsce za rok 2017 przedstawia się na rysunku poniżej.


Źródło danych: strona PSE.

Przy produkcjach na poziomie, jak w lewym górnym rogu rysunku, jesteśmy bombardowani medialnymi doniesieniami o kolejnych sukcesach OZE.

Jednocześnie cały obszar pokazany w prawym dolnym rogu rysunku dowodzi, że nie jest możliwa rezygnacja z pracy elektrowni sterowalnych, stabilnych, posiadających obowiązkowy zapas energii pierwotnej. Immamentną cechą systemu wykorzystującego taki typ źródła OZE jest konieczność utrzymywania podwójnych mocy produkcyjnych.

Forma prezentacji danych w postaci uporządkowanej powoduje, że "król jest nagi" i pozwala nam na większy obiektywizm.

Na rysunku poniżej porównanie osiągów wiatraków 2017 w stosunku do roku 2016.Jak widać, nastąpiła pożądana poprawa osiągów wiatraków w zakresach pośrednich.

Od innych komentarzy autor celowo się powstrzymuje zapraszając do dyskusji na forum.

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zenon 10.01.2018r. 16:23
Gratulacje za przytoczenie podstawowych danych, co jest niestety rzadkie w zideologizowanych dyskusjach pomiędzy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 11-01-2018r. 12:56 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE