ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

Roszkowski: energetykę czeka wielka rewolucja
03.01.2017r. 17:11

- W energetyce zbliża się wielka rewolucja. Przez następne 5, 10 czy 30 lat będziemy świadkami swoistego przewrotu kopernikańskiego w tej branży - stwierdził w rozmowie z magazynem Teraz Polska Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Według niego ze względu na zmiany technologiczne problemy będą miały wielkie koncerny, które sieciowo dostarczają energię.

- Moim zdaniem zmiany, które dotyczą górnictwa czy klasycznej energetyki, w Polsce dokonają się szybciej, niż nam się wydaje, nie dlatego, że Unia Europejska zakaże nam gospodarki opartej na węglu i ceny CO2 sięgną przykładowo 100 euro za 1 MWh, lecz ze względu na fakt, że wcześniej nastąpi rewolucja technologiczna - mówił Roszkowski.

Prezes Instytutu Jagiellońskiego zwrócił uwagę na rozwój elektromobilności.

- Samochód elektryczny stojący pod blokiem czy w garażu jest baterią. Ta bateria może się ładować, gdy w ramach taryfy dobowej ceny energii są najniższe, i może zasilać sprzęt, kiedy ceny wzrastają. Samochód jako rzecz przynależna do świata transportu jest równocześnie przyczynkiem do decentralizacji energetyki. Każdy będzie mógł energię długotrwale przechowywać, a jej magazynowanie zdewastuje obecny porządek energetyczny na świecie - dodał.

Według Roszkowskiego dzięki rozwojowi odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki, oraz wykorzystaniu samochodów o napędzie elektrycznym do magazynowania energii jej ceny spadną znacząco.

Dziś nie potrafimy tej energii w wydajny sposób magazynować, dlatego jej koszty jeszcze nie spadają. Na obniżenie cen wpłynie również fakt, że będziemy mogli energię odzyskiwać ze strumienia odpadów. Teraz marnujemy w Polsce ok. 40 proc. śmieci (ok. 4 mln ton rocznie), z których można odzyskać energię. Z nich może powstać kompost, biomasa itd. - zakończył prezes Instytutu Jagiellońskiego.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: zgred 03.01.2017r. 20:04
Kto to wytłumaczy prezesom energetycznych molochów?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: U-bot 04.01.2017r. 12:00
Z powyższego chyba wynika, że i do ekspertów Instytutu Jagiellońskiego powoli dociera to, że istotą i przyszłością... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Litwin 04.01.2017r. 13:46
Już Paweł Jasienica lokował w zaproszeniu Jagiellonów do rządzenia Koroną przyczynę degeneracji państwowości... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gucio 04.01.2017r. 20:16
panie Roszkowski chyba pan zleciał z księżyca i to wskutek elektromobilności. Pewnie dlatego, że plan Morawieckiego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE