ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

Semicon ad

PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

REKLAMA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

To dobrze, że rząd przycina dotacje na przydomową fotowoltaikę
07.07.2021r. 07:00

Wąskim gardłem w systemie elektroenergetycznym jest sieć. Rewolucję fotowoltaiczną rozpoczęto w momencie, gdy wspomniana sieć nie była po prostu na nią gotowa. Problem jest tym istotniejszy, że przydomowe instalacje z jednej strony są bardzo rozproszone, lecz z drugiej mogą być lokalnie mocno skoncentrowane. W efekcie nagle do lokalnej starej sieci może trafiać spora ilość produkowanego przez prosumentów prądu - serwis Bankier.pl analizuje sytuację na rynku fotowoltaicznym.

Bankier.pl przytacza dane z rynku.

Według stanu na 30 kwietnia 2021 roku (ostatnie dostępne dane) moc zainstalowana fotowoltaiki w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wyniosła 4690 MW. To sporo, biorąc pod uwagę, że jeszcze w 2015 roku moc zainstalowana elektrowni fotowoltaicznych w Polsce nie przekraczała 100 MW. Po powolnym wzroście do końca 2018 roku udało się osiągnąć 557 MW. Ostatnie lata to prawdziwa rewolucja, którą wspierają m.in. kolejne edycje programu "Mój Prąd". Bo fotowoltaiczna rewolucja ma także twarz prosumentów, których liczba w marcu 2021 roku przekroczyła w naszym kraju już pół miliona.

Serwis zauważa jednak problemy.

Fotowoltaiczna rewolucja to jeden z największych energetycznych sukcesów rządzącej obecnie koalicji. Problem w tym, że dalsze nabijanie statystyki bardzo preferencyjnymi warunkami rodzi coraz większe problemy zarówno dla sieci, jak i dla samych prosumentów. Włączenie hamulca w rozwoju przydomowych instalacji musiało w końcu nastąpić i wydaje się, że rząd i tak dość powoli się do tego zbiera.

Istota problemu leży w samej dotychczasowej konstrukcji programu "Mój Prąd". Przytoczone na początku artykułu statystyki - w sporym stopniu napędzane "Moim Prądem" - wyglądają na papierze bardzo przyjemnie. Przyjemnym jest też chwalenie się dużą produkcją ze źródeł fotowoltaicznych w wybranych momentach roku. Odpowiedzialna budowa systemu elektroenergetycznego to jednak nie tylko zabawa statystykami. To proces bardziej złożony, w którym program "Mój Prąd" w dotychczasowej formie staje się nie pomocą, a przeszkodą.

Sytuację można porównać nieco do otwarcia szerokiego, bezkolizyjnego fragmentu drogi, który można z pompą otworzyć, na zdjęciach wygląda świetnie i podbija licznik bezpiecznych dróg w systemie. Problem polega jednak na tym, że auta chwilę dalej trafiają na wąskie gardło i problem korków wcale się nie rozwiązuje.
Owym wąskim gardłem w systemie elektroenergetycznym jest sieć. Rewolucję fotowoltaiczną rozpoczęto w momencie, gdy wspomniana sieć nie była po prostu na nią gotowa. Problem jest tym istotniejszy, że przydomowe instalacje z jednej strony są bardzo rozproszone, lecz z drugiej mogą być lokalnie mocno skoncentrowane. W efekcie nagle do lokalnej starej sieci może trafiać spora ilość produkowanego przez prosumentów prądu.

Pół biedy, jeżeli prąd ten jest jak w danym momencie spożytkować. Założenia "Mojego Prądu" są jednak takie, że producent produkuje, oddaje do sieci i na bardzo preferencyjnych warunkach może następnie korzystać z prądu w sieci w dowolnym momencie. Często szczyt produkcji odbiega od szczytu zapotrzebowania i duża produkcja z przydomowych instalacji momentami sieć po prostu "zapycha". Efektem jest wzrost napięcia, a w skrajnych przypadkach wyłączenie części przydomowych instalacji przez inwerter.

Teoretycznie można byłoby doinwestować sieci. Po pierwsze jednak wymagałoby to inwestycji ogólnopolskich. Po drugie - to problem, którego nie da się rozwiązać w jedną noc. A po trzecie - przy obecnym ogromie wydatków związanych z transformacją polskiej energetyki sieci zapewne zgodnie z tradycją spadną na koniec listy.

W świetle powyższego dalsze intensywne dotowanie rozwoju przydomowych instalacji w takim kształcie jak obecnie jest nie tylko zaskakujące, co nawet nieodpowiedzialne. Dziwi także, że rząd tak wzbrania się przed objęciem programem np. przydomowych magazynów energii, które problem ten częściowo by przynajmniej łagodziły. Magazyny wypłaszczają szczyty, do programu trafią jednak dopiero w czwartej edycji. A przynajmniej takie póki co są zapowiedzi, bo przypomnijmy, że jeszcze wiosną wskazywano, że podobne inwestycje będą objęte już trzecią edycją programu. Ostatecznie jednak z niej wypadły.


cała analiza na www.bankier.pl

Inny artykuł o podobnej tematyce

KOMENTARZE ( 13 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: jar5 07.07.2021r. 07:24
...dlatego inwestycje w energetykę należy rozpocząć od modernizacji sieci a nie od wymiany liczników na inteligenten!!!
Odpowiedzi: 4 | Najnowsza odpowedź: 07-07-2021r. 09:55 ODPOWIEDZ

Autor: Benedykt 07.07.2021r. 07:52
O przydomowych magazynach energii może pisać, nawet ze zdziwieniem wyłącznie ktoś kogo wiedza o magazynowaniu energii... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: odnawialny 07.07.2021r. 09:40
Nieudolność kierowników dystrybucji doprowadziła do zaniedbań i braku rozwoju sieci. Ci geniusze nie widzieli co... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 07-07-2021r. 21:17 ODPOWIEDZ
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 07.07.2021r. 10:21
Z jakiej racji wszyscy użytkownicy sieci mają płacić za przywileje foto? Za wyczyny OZE mają płacić miłośnicy OZE.... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 10-07-2021r. 10:55 ODPOWIEDZ

Autor: kitek 09.07.2021r. 22:17
Zastanawia mnie dlaczego nadwyżek energii nie można wpuszczać z przydomowych instalcji do średniego napiecia a tam... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ
Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE