ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

Semicon ad

PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

REKLAMA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W całej Europie powstają doliny wodorowe, ale pojawiają się też przeszkody
29.06.2021r. 05:00

W całej Europie powstają projekty mające na celu stworzenie pełnego łańcucha wartości wodoru, łączącego produkcję, infrastrukturę i wykorzystanie w jednym regionie. Zdaniem zwolenników tych działań niezbędne jest jednak większe wsparcie, aby przyśpieszyć rozwój technologii.

Według Wspólnej Inicjatywy Wodoru i Ogniw Paliwowych (The Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking - FCH/JU) działającej na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego, w UE realizowanych jest ponad 20 projektów tzw. dolin wodorowych, a kolejne dwa powstają w Wielkiej Brytanii. Większość z nich zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie portów..

Celem projektów jest stworzenie małych platform wodorowych, które mógłby posłużyć jako trampolina do rozwoju ogólnoeuropejskiej gospodarki wodorowej.

"Konieczne jest szybkie wdrażanie dekarbonizacji. Czysty wodór będzie jednym z kluczowych elementów tego procesu" - przekonuje Bart Biebuyck, dyrektor wykonawczy FCH/UJ.

W raporcie FCH/JU w zakresie rozwoju dolin wodorowych, wyróżniono trzy główne kategorie projektów: (1) małe, lokalne projekty ukierunkowane na mobilność, (2) średniej skali projekty, działające regionalnie i uwzględniające przemysł oraz (3) projekty znacznie większe ukierunkowane na eksport międzynarodowy.

"Doliny wodorowe rozszerzają się, a związane z nimi projekty są w coraz większym stopniu napędzane przez sektor prywatny. W najbliższych latach spodziewany jest znaczący rozwój dolin wodorowych i technologii wodorowej, a to ze względu na stale rosnącą liczbę nowych projektów, jak i coraz większe zaawansowanie tych już działających" - stwierdzono w raporcie czytamy w dokumencie.
Europejskim liderem jest Holandia, w której realizowanych jest 5 projektów dolin wodorowych m.in. w porcie w Rotterdamie, Amsterdamie oraz zagłębiu gazowym w Groeningen.

Chociaż liczba dolin wodorowych w Europie stale rośnie, jedynie 4 projekty zostały w pełni ukończone. Jeden z nich znajduje się w Danii, gdzie zielony wodór wytwarzany z energii wiatrowej, równoważy sieć i jest wykorzystywany w transporcie i przemyśle.

Zdaniem przedstawicieli branży, potrzebne są dalsze działania polityczne, aby skuteczniej wspierać takie projekty w przyszłości.
W raporcie wyróżniono kilka istotnych barier, które hamują rozwój technologii. Jedną z nich są trudności w uzyskaniu wsparcia w postaci środków publicznych na wypełnienie pozostałych luk w finansowaniu. Drugą jest znalezienie odbiorców czystego wodoru gotowych na zawarcie długoterminowych kontraktów, dzięki którym projekty byłby naprawdę opłacalne.

Czytaj również:
Redakcja CIRE , CIRE.PL, EurActiv.pl

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 29.06.2021r. 13:27
Każda ilość zielonej energii nie skierowana do sieci, tylko do układów niszczenia zielonej energii cieszy serce syna... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE