ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

Semicon ad

PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

REKLAMA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prąd z wiatraków w magazynach energii w Gaju Oławskim
17.06.2021r. 19:00


Cztery nowe wiatraki generujące prąd powstały w Gaju Oławskim (pow. oławski). Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że towarzyszą im magazyny energii. To pierwsze takie urządzenia w Polsce. Inwestycja kosztowała 100 mln zł.

Magazyny energii na pierwszy rzut oka wyglądają skromnie i niepozornie. Gromadzą prąd wytworzony przez wiatraki w energetycznym klastrze oławskim.

"Powstały w ciągu ostatniego półtora roku w sumie cztery inwestycje w elektrowniach wiatrowych z pierwszymi w Polsce magazynami energii - w sumie o pojemności 12 megawatogodzin. Jest to pierwsza inwestycja w Polsce o tak potężnej liczbie magazynów energii" - informuje Andrzej Jeżewski - prezes Promet Plast, lider Energetycznego Klastra Oławskiego.

Do tej pory prąd z wiatraków był przesyłany od razu do sieci, nawet gdy zapotrzebowanie na energię nie było duże. Magazyny mają gromadzić nadmiar energii i oddawać ją, kiedy zajdzie taka potrzeba.

"Magazyny są niezbędnym uzupełnieniem odnawialnych źródeł energii, które zależne są od pogody" - tłumaczy Barbara Adamska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.

Z prądu wytworzonego przez wiatraki korzysta m.in. miejscowa firma, która dzięki niemu jest zeroemisyjna. Ale to tylko pierwszy krok do tego, by cały powiat stał się ekologiczny.
"Będziemy zaopatrywać przedsiębiorstwa w energię zieloną, która z dnia na dzień drożeje i to jest kierunek wdrożenia 50% energii zielonej - tak, żeby miasto, powiat, przynajmniej pięć gmin było zaopatrzone w zieloną energię" - dodaje Jeżewski.

To, jak ważna jest zielona energia, pokazuje największa firma na Dolnym Śląsku, czyli KGHM Polska Miedź. W grudniu ub.r. spółka uruchomiła pierwszą z trzech elektrowni fotowoltaicznych. Instalacja powstała na terenie należącej do miedziowego koncernu firmy Zanam w Legnicy.

"Uruchamiamy tę instalację, dlatego że KHGM jest w trakcie transformacji energetycznej i musi ją przejść" - mówił w grudniu ub.r. Marcin Chludziński, prezes KGHM.

Elektrownia wytwarza tyle prądu, ile zużywa 25-tysięczne miasto.


Szybki link - sprawdzamy kolejne wiadomości
Redakcja CIRE , TVP Info

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 18.06.2021r. 13:10
Ciekawe kto to sfinansował.....bo jak znam życie to my wszyscy z jakiegos NCBR-u.....
ODPOWIEDZ
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE