ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

Semicon ad

PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

REKLAMA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

CBOS: 39 proc. Polaków za budową elektrowni jądrowych w kraju
16.06.2021r. 13:00

39 proc. badanych opowiada się za budową elektrowni jądrowych w Polsce, co stanowi wzrost o 5 pp. od poprzedniego pomiaru w 2018 r. 45 proc. respondentów jest temu przeciwne (spadek o 5 pp.) - wynika z opublikowanego w środę raportu CBOS.
Sceptyczny stosunek do energetyki jądrowej wśród Polaków nasiliła katastrofa elektrowni jądrowej w Fukushimie z 2011 roku. Od tamtego czasu negatywny stosunek do budowy tego rodzaju elektrowni w Polsce przeważa nad poparciem - czytamy w raporcie.

Za budową elektrowni jądrowych w Polsce opowiada się dwie piąte badanych (39 proc., co stanowi wzrost o 5 pp. od poprzedniego pomiaru w 2018 r.). 45 proc. respondentów jest temu przeciwne (spadek o 5 pp.).

Znacznie częściej rozwój energetyki jądrowej w Polsce popierają mężczyźni niż kobiety (odpowiednio 55 proc. wobec 25 proc.). Zwolenników "atomu" w Polsce jest więcej wśród młodszej części ankietowanych (poniżej 35 roku życia). Budowę elektrowni atomowej w Polsce częściej popierają również osoby z wyższym wykształceniem, a także mieszkańcy największych miast (liczących co najmniej 500 tys. ludności), jak i przedstawiciele kadry kierowniczej, specjalistów, techników oraz średniego personelu, prywatnych przedsiębiorców, robotników wykwalifikowanych i ankietowanych uzyskujących najwyższe dochody w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym (3 tys. zł i więcej).

Poziomem sprzeciwu - jak napisano w raporcie CBOS - wyróżniają się ankietowani w wieku od 55 do 64 lat, mający wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe, robotnicy niewykwalifikowani, pracownicy administracyjno-biurowi, respondenci pracujący w prywatnych gospodarstwach rolnych (w tym rolnicy), uzyskujący niskie dochody per capita (poniżej 1,5 tys. zł) i osoby, które są niezadowolone z własnej sytuacji materialnej.

Jak podkreślono, orientacja polityczna nie ma dużego znaczenia w wynikach badania. "Można jednak zauważyć, że częściej niż przeciętnie za budową opowiadają się osoby o poglądach lewicowych, natomiast sprzeciw wyrażają identyfikujący się z politycznym centrum. Deklaracje badanych o orientacji prawicowej są z kolei niemal równo podzielone" - czytamy.
CBOS zwrócił uwagę, że poparcie dla rozwoju energetyki jądrowej jest mniejsze, jeśli elektrownia miałaby stanąć w pobliżu miejsca zamieszkania ankietowanych. Za budową takiego obiektu w swojej okolicy opowiada się jedna czwarta badanych (24 proc.), dwie trzecie zadeklarowało sprzeciw w takiej sytuacji (64 proc.). Jak podkreślono, nieco większe poczucie bezpieczeństwa w kontekście energetyki jądrowej notowano w latach 2009-2010, przed katastrofą elektrowni w Fukushimie.

Przeważająca część ankietowanych zgadza się z twierdzeniem, że rozwój energetyki jądrowej jest konieczny, jeśli Polska chce odejść od węgla. Uważa tak 44 proc. badanych, 37 proc. jest przeciwnego zdania.42 proc. ankietowanych jest zdania, że najnowsze technologie pozwalają na budowę bezpiecznej dla otoczenia elektrowni atomowej, 33 proc. respondentów natomiast nie zgadza się z tym twierdzeniem. 42 proc. natomiast uważa, że do budowy tego rodzaju elektrowni w Polsce zostałyby one wykorzystane, wobec 28 proc. ankietowanych sceptycznych w tej kwestii.

Jak zauważył CBOS, stosunek do budowy elektrowni jądrowych w Polsce jest w znacznym stopniu kształtowany przez opinie respondentów na temat nowoczesności i bezpieczeństwa dostępnych technologii oraz kompetencji osób, które miałyby je obsługiwać.

Opracowanie CBOS powstało na podstawie badania przeprowadzonego w dniach od 6 do 16 maja 2021 r. na próbie liczącej 1163 osoby.


Czytaj również:
FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka ,
PAP


KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Podróżnik 16.06.2021r. 14:17
Unia wprowadzi jeszcze większe kary za emisję CO2 i proponuję na rachunkach za energię dodać osobną pozycję: opłata... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ

Autor: Kermit 17.06.2021r. 13:21
Proponuję na rachunkach za energię dodać osobną pozycję: opłata za wymysły Unii wpływające na cenę. Jeśli natomiast... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE