ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

Semicon ad

PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

REKLAMA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Senat: Wycofano poprawki do projektu złagodzenia tzw. ustawy odległościowej
16.06.2021r. 10:00

Podczas posiedzenia komisji infrastruktury, samorządu terytorialnego i administracji oraz ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski wycofał poprawki do projektu łagodzącego tzw. ustawę odległościową. Zapowiedział przygotowywanie nowelizacji przepisów w zakresie odblokowania energetyki wiatrowej.
Podczas środowego posiedzenia senacka Komisja Infrastruktury, Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza zajmowały się rozpatrzeniem wniosków zgłoszonych na wcześniejszym, czerwcowym posiedzeniu Senatu do projektu ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Przewodniczący komisji ustawodawczej, senator Krzysztof Kwiatkowski (niezależny) wycofał poprawki zmierzające w praktyce do zmiany zasady 10H na 5H oraz dotyczące ograniczenia tej zasady - jak powiedział - "dwukierunkowo w kontekście nowych inwestycji wiatrowych".

"Wycofuję poprawki, które zgłaszałem. Publicznie deklaruję, że będziemy przygotowywać nowelizację przepisów w zakresie odblokowania energetyki wiatrowej, która jak się dzisiaj okazało była zablokowana w oparciu o materiały, które nie miały statusu badania naukowego" - powiedział Kwiatkowski podczas posiedzenia połączonych komisji.

Zwrócił uwagę, że zmianę przepisów prawa, którą wprowadzono w 2016 r., "ograniczając możliwość rozwoju energetyki wiatrowej podjęto w oparciu o dokument, który miał status opinii, a nie badania naukowego (...), który nie powinien stanowić podstawy do podjęcia decyzji".

Jak przyznała podczas środowych obrad komisji wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, stanowisko, które stało się podstawą do zmiany przepisów w 2016 r. "miało status tylko opinii i nie uzyskało nigdy statusu zweryfikowanego opracowania naukowego popartego badaniami terenowymi".
"Było to wyłącznie, zgodnie z informacją Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, uogólnienie syntetyczne, podsumowanie analiz pochodzących z innych opracowań" - stwierdziła. Dodała, że nie przedstawiono nigdy klucza doboru opracowań do przygotowania takiej opinii. "Opinia ta z uwagi na brak weryfikacji w formie badań nie powinna mieć charakteru wyznaczającego" - powiedziała wiceszefowa MRPiT.

Zgodnie z pierwotnym projektem w ustawie odległościowej złagodzeniu miałaby ulec "odwrotna zasada 10H", która przewiduje zakaz wznoszenia budynków mieszkalnych w odległości mniejszej niż 10H od istniejących turbin wiatrowych.

Senat zaproponował w swoim projekcie wprowadzenie do ustawy odległościowej przepisu, zgodnie z którym odległość ta uległaby zmniejszeniu do 5H, zdefiniowanego analogicznie do 10H - jako pięciokrotność wysokości elektrowni wiatrowej mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu osiąganego przez obracające się łopaty. Projekt zakłada natomiast utrzymanie zasady 10H jako minimalnej odległości budowy wiatraka od zabudowań. W trakcie posiedzenia plenarnego 10 czerwca br. senator Kwiatkowski zaproponował, by jeszcze bardziej zmienić pierwotne założenia i minimalną odległość wiatraka od zabudowań także wyznaczyć na 5H. Kwiatkowski wycofał także swój wniosek o bezzwłoczne przejście do III czytania. M.in. dlatego, że reprezentujący rząd wiceminister rozwoju Robert Tomanek obiecał dostarczenie senatorom kolejnych danych i wyników badań nt. wpływu turbin na otoczenie.

Czytaj również:
www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl ,
PAP


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE