ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bałkany Zachodnie: Duża farma słoneczna na terenie opuszczonej kopalni węgla
04.05.2021r. 11:31

Niedobór terenów i ceny energii odnawialnej od dawna uważane są za istotne przeszkody dla rozwoju odnawialnych źródeł energii na Bałkanach. Mimo to Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) dostrzega solidne możliwości w pływających ogniwach fotowoltaicznych na publicznych tamach, modułach fotowoltaicznych na dachach oraz projektach dotyczących odnawialnych źródeł energii na wysypiskach i nieużywanych kopalniach węgla.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) pozostaje w bliskim kontakcie z rządami Bałkanów Zachodnich, aby pokazać możliwości wynikające z transformacji energetycznej, oferując wsparcie techniczne i finansowe w celu zmniejszenia uzależnienia regionu od węgla, który nadal stanowi 70 proc. zużycia energii. Do tej pory EBOR przekazał już ponad 2 miliardy euro na projekty sektora energetycznego na Bałkanach Zachodnich, głównie na odnawialne źródła energii.

W Macedonii Północnej EBOR wspiera rząd w przetargu o mocy 100 MW na terenie nieczynnej kopalni węgla. Będą to dwie parcele w południowo-zachodniej części kraju. Każdy kraj w regionie będzie mógł mieć instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy co najmniej 200-300 MW na nieczynnych kopalniach węgla.
Wcześniej EBOiR podpisał pożyczkę w wysokości 9,1 mln EURO na pływającą farmę fotowoltaiczną o mocy 12,9 MW w elektrowni wodnej na zbiornikach wodnych w Albanii dla przedsiębiorstwa państwowego KESH sh.p. EBOiR wspiera również Serbię pierwszym regionalnym projektem dotyczącym ciepłownictwa słoneczno-termicznego na dużą skalę.

Czytaj również:
FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE