ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chodnik zabytkowego placu w Barcelonie będzie wyłożony panelami PV
03.05.2021r. 10:00

Powierzchnia 50 m kw. chodnika zabytkowego barcelońskiego placu Plaça de les GlÓries jest wykładana panelami fotowoltaicznymi. Wytworzona z nich energia elektryczna w ilości 7,56 MWh/rok zostanie skierowana do ogólnej miejskiej sieci energetycznej, co pozwoli zaoszczędzić ok. 3 ton CO2 rocznie.
Projekt "Generatory chodników" (Paviments generadors) został zaproponowany przez barceloński ratusz w poszukiwaniu sposobu na wykorzystanie utwardzonych terenów miasta do poprawy zrównoważonego rozwoju.

Zastosowaną technologię opracowały firmy: hiszpańska Sorigué i węgierska Plati.

Moduły PV o wymiarach 34x34x6,1 cm są pokryte wysokoodpornym i antypoślizgowym szkłem. Działają jak zwykłe kostki, po których można chodzić.
W pierwszym teście pilotażowym chodnik będzie zasilał publiczną wypożyczalnię rowerów.

Laia Bonet, zastępca burmistrza Barcelony ds. transformacji cyfrowej, sportu, koordynacji terytorialnej i metropolitalnej oraz stosunków międzynarodowych, powiedziała, że jeśli 6-miesięczny okres próbny zakończy się pomyślnie, podobne projekty zostaną zrealizowane w innych częściach stolicy Katalonii.

Wraz z rozwojem chodników, które mogą wytwarzać zrównoważoną energię, ratusz deklaruje, że dąży do zmniejszenia emisji o 50 proc. do 2030 r. i uczynienia miasta neutralnym pod względem emisji CO2 do 2050 r.

Czytaj również:
www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
CatalanNews , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko XD 04.05.2021r. 08:10
A nie trzeba jeszcze odjąć CO2, które powstało w procesie produkcji?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 04-05-2021r. 10:27 ODPOWIEDZ
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE