ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Spółki Polenergii i Equinora podtrzymują wnioski o wsparcie dla projektów offshore
16.04.2021r. 19:00

MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, spółki będące wspólnym przedsięwzięciem Polenergii i grupy Equinor, podtrzymują złożone na początku marca wnioski do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o przyznanie prawa do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej w morskich farmach wiatrowych - podała Polenergia w komunikacie.
Decyzje spółek projektowych zostały podjęte w związku z wydaniem przez ministra klimatu i środowiska rozporządzenia z 30 marca 2021 r. z ceną maksymalną za energię wytworzoną w morskiej farmie ustaloną na poziomie 319,6 zł/MWh.

"Wobec tak określonego poziomu ceny maksymalnej, emitent i Wind Power AS (z grupy Equinor - przyp. PAP Biznes), jako wspólnicy spółek projektowych, uznali, że spółki te powinny ubiegać się o wsparcie" - podała Polenergia.

Spółki realizują projekty dwóch morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej elektrycznej mocy zainstalowanej 720 MW każdy.

Pozyskanie wsparcia wiązałoby się z zobowiązaniem do wytworzenia i wprowadzenia do sieci po raz pierwszy energii elektrycznej wytworzonej w morskich farmach wiatrowych, w terminie 7 lat od dnia wydania przez prezesa URE decyzji określających cenę wsparcia.

Jak podała Polenergia, budowa farm wymaga poniesienia znacznych nakładów inwestycyjnych.

"Łączne szacowane nakłady inwestycyjne, do poniesienia przez spółki projektowe po uzyskaniu wsparcia, związane z przygotowaniem obu projektów w okresie do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej i rozpoczęcia budowy planowanego na 2023 rok, wynoszą od 307 mln zł do 385 mln zł" - napisano w komunikacie.
Ponadto, szacowane nakłady na budowę wynoszą od 16.130 mln zł do 18.220 mln zł, z czego dominująca część będzie ponoszona po podjęciu ostatecznej decyzji inwestycyjnej i rozpoczęciu fazy budowy.

"Emitent jako wspólnik spółek projektowych będzie zobowiązany do pokrycia części nakładów inwestycyjnych odpowiadającej jego udziałowi w spółkach projektowych z uwzględnieniem kredytu inwestycyjnego na sfinansowanie nakładów w okresie budowy, który planują pozyskać spółki projektowe" - podała Polenergia. W ramach pierwszej fazy funkcjonowania systemu wsparcia dla offshore, w terminie do 31 marca 2021 r., wytwórcy mogli składać do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o przyznanie prawa do pokrycia ujemnego salda w odniesieniu do energii elektrycznej, która zostanie wytworzona w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzona do sieci. Do 30 czerwca 2021 r. wsparcie przyznawane będzie w drodze decyzji administracyjnej Prezesa URE. Pomoc będzie następnie notyfikowana w Komisji Europejskiej.

O wsparcie w ramach pierwszego etapu wystąpić mogą projekty o łącznej mocy 5,9 GW.

Jak dotąd prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał decyzje przyznające wsparcie dla trzech projektów offshore, w tym dwóch projektów PGE i Orsted.

Czytaj również:
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka ,
PAP


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE