Marzec 2021 r. z wyższym zużyciem i produkcją energii elektrycznej niż w lutym; import zdecydowanie mniejszy

W marcu produkcja energii elektrycznej z krajowych źródeł nieznacznie wzrosła w porównaniu z lutym br. i 2020 r. Wśród elektrowni, jednocyfrowe procentowe spadki zanotowały elektrownie gazowe (o 6,4 proc.) i elektrownie szczytowo-pompowe (o 2,3 proc.). Liderem marca, podobnie jak miesiąc wcześniej, ze 116,5-procentowym przyrostem wolumenu produkcji, pozostaje fotowoltaika.
Jak wskazują dane publikowane przez ENTSO-E, w marcu br. krajowe zużycie energii elektrycznej było na poziomie 15,3 TWh, czyli o 5,2 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 8,0 proc. więcej niż w marcu ubiegłego roku. Produkcja, w tym okresie, wyniosła ok.13,2 TWh i była większa o 3,1 proc. niż w lutym br. i o 9,7 niż w marcu 2020 r.
Import energii elektrycznej wzrósł o 40 proc. w porównaniu do rekordowego wzrostu wolumenu z lutego br. i wyniósł w marcu ok. 1,1 TWh. W zestawieniu z marcem 2020 r. był to spadek o 5,2 proc.

Elektrownie węglowe, zarówno na węglu kamiennym jak i brunatnym, zanotowały w marcu, w porównaniu do lutego br., niewielkie wzrosty, odpowiednio o 2,1 proc. i 0,4 proc. Wzrosty odnotowano również w stosunku do marca 2020 r., odpowiednio o 7 proc. i 24,4 proc. Elektrownie na węgiel kamienny zanotowały produkcję na poziomie ok. 6,9 TWh, a elektrownie na węgiel brunatny ponad. 3 TWh.
Źródła gazowe w marcu br. w dostarczaniu energii elektrycznej do systemu w ilości ponad 0,87 TWh, odnotowały spadki zarówno m/m i r/r odpowiednio o 6,4 proc. i 11,5 proc.
Elektrownie wiatrowe zanotowały w marcu niewielki wzrost produkcji w porównaniu do lutego br. na poziomie ok. 1,4 TWh (o 5,8 proc.), ale w stosunku do marca ubiegłego roku jest to spadek aż o 6,4 proc.
W marcu 2021 r., w stosunku do lutego br., poprawił się wynik dla produkcji energii elektrycznej w źródłach wykorzystujących biomasę o 5,8 proc. osiągając wolumen ok. 132 GWh. Jednak w stosunku do marca 2020 r. był to duży spadek o 37,9 proc.
Elektrownie wodne przy wielkości produkcji energii elektrycznej ok. 210 GWh zanotowały w marcu br. i wzrost w stosunku do lutego br. i marca 2020 r. odpowiednio o 31,3 proc. i 21,4 proc.
Zdecydowanym liderem wśród źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej w marcu 2021 r. jest fotowoltaika, która przy wytworzeniu ponad 302 GWh zanotowała wzrost w porównaniu z lutym br. aż o 116,5 proc.

W strukturze produkcji, analizując udziały poszczególnych źródeł, na uwagę zasługuje bardzo znaczący wzrost fotowoltaiki (z 0,77 proc. w lutym do 2,30 proc. w marcu br.) i spadek udziału źródeł gazowych m/m z 8,15 proc. do 6,63 proc. W pozostałych nie zaszły istotne zmiany.
Udział produkcji własnej netto w łącznej strukturze produkcji zanotował kolejny spadek z 91,9 proc. w styczniu br. i ok. 87,8 proc. w lutym br. do ok. 86 proc. w marcu przy wzroście udziału importu z ok. 5,4 proc. w lutym do ok. 7,2 proc. w ubiegłym miesiącu.
Zmiany w produkcji energii elektrycznej z gazu komentuje dr inż. Andrzej P. Sikora, Prezes Instytutu Studiów EnergetycznychPierwsze dni kwietnia nadal przynoszą wysoki poziomom niepewności, ponieważ reakcje rynków, rządów, pojedynczych inwestorów czy zwykłych obywateli na COVID-19 wciąż ewoluują. Zmniejszona aktywność gospodarcza związana z pandemią COVID-19 powoduje zmiany w popycie i podaży w ciągu ostatniego roku oraz będzie nadal wpływać na nasze zachowania w przyszłości.Pełna treść komentarzaZmiany w produkcji energii elektrycznej z OZE komentuje Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki OdnawialnejDane ENTSO-E dotyczące produkcji energii w Polsce w marcu wskazują (analizy CIRE), że spadki zanotowały elektrownie gazowe (o ponad 6 proc.), a liderem z ponad 116-proc. przyrostem wolumenu produkcji, pozostała fotowoltaika. Spada udział produkcji własnej netto w łącznej strukturze produkcji, energii (ujemne saldo wymiany międzynarodowej w marcu było o 40 proc. większe niż w lutym). Trudno o jednoznaczne wnioski na podstawie danych jedynie z ostatniego miesiąca, ale z pewnością wzrosty udziałów energii z PV nie powinny przesłaniać szerszych problemów.Pełna treść komentarzaZmiany w produkcji energii elektrycznej w lutym br. komentuje Waldemar Szulc, Dyrektor Biura Towarzystwa Gospodarczego Polskie ElektrownieWydawało się już, że dzięki wprowadzeniu Rynku Mocy, rok 2021 będzie trochę łatwiejszy dla Wytwórców i poprawi możliwości przygotowania do transformacji struktury wytwarzania energii. Ale niestety regulacje trochę "mocniej nam powiały w oczy" niż się spodziewaliśmy mimo, że faktycznie wiatru było mniej dla źródeł OZE.Pełna treść komentarzaPoznaj lepiej nasz portal
Otwórz serwis tematyczny CIRE - ciekawe informacje- ELEKTROMOBILNOŚĆ - pojazdy z napędem elektrycznym
- ENERGETYKA JĄDROWA - zespół zagadnień związanych z uzyskiwaniem na skalę przemysłową energii jądrowej
- CHINY i AZJA - energetyka w tamtej części świata