ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Politechnika Wrocławska i Lądek-Zdrój będą współpracować w obszarze OZE
07.04.2021r. 15:51

Politechnika Wrocławska oraz gmina Lądek-Zdrój podpisały umowę o współpracy dotyczącej wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. W ramach inicjatywy przewiedziano realizację badań oraz pozyskiwanie funduszy na wspólne granty badawczo-wdrożeniowe - podała wrocławska uczelnia.
Umowę o współpracy pomiędzy sudecką gminą uzdrowiskową a największą uczelnią techniczną w regionie podpisali rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs oraz burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk - poinformował w środę PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego wrocławskiej uczelni.

We wspólne przedsięwzięcia zaangażowani mają być naukowcy z dwóch wydziałów - Mechaniczno-Energetycznego oraz Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. W ramach inicjatywy przewiedziano realizację badań oraz pozyskiwanie funduszy na wspólne granty badawczo-wdrożeniowe. "Współpraca będzie się wiązać z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych, w tym m.in. z planami budowy farmy fotowoltaicznej w Lądku-Zdroju oraz kwestią zagospodarowania tamtejszego odwiertu geotermalnego" - podał Charytoniuk.

Władze wrocławskiej uczelni podkreślają przy tym, że umowa o współpracy to potwierdzenie dotychczasowej kooperacji Lądka-Zdroju oraz Politechniki Wrocławskiej - m.in. od lat pracownicy naukowi prowadzą tam badania wód, a także angażowali się w przygotowanie odwiertu służącego rozpoznaniu budowy geologicznej gminy.

Według prof. Sławomira Pietrowicza z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego, dzięki odwiertowi Lądek-Zdrój może wykorzystać niskotemperaturowe źródło ciepła.
Burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk wskazuje też na inne inwestycje w OZE oraz wykorzystanie krajowych i unijnych dotacji w drodze do budowy niezależności energetycznej. "Jako gmina uzdrowiskowa musimy dążyć do tego, by pozbyć się problemu niskiej emisji, smogu i nadmiernej produkcji dwutlenku węgla. Unia Europejska wprowadzając tzw. Zielony Ład, zobowiązuje swoich członków do konkretnych działań w tym zakresie. My chcemy pójść jeszcze dalej. Chcemy w pełni wykorzystać możliwości finansowania i aktualną wiedzę naukową, aby stać się zieloną nowoczesną gminą" - powiedział burmistrz.

W gminie prowadzone są m.in. przygotowania do budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 1,5 MW. Siłownia ma zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne dla wszystkich budynków użyteczności publicznej, a także wytworzyć prąd potrzeby do oświetlenia ulic miasteczka. W planach jest też budowa kolejnych ogniw fotowoltaicznych, z których energia ma zastąpić instalacje węglowe.

Prof. Pietrowicz podkreślił, że na współpracy z gminą skorzystają również studenci wrocławskiej uczelni. "Wspólnie z władzami gminy myślimy u uruchomieniu w Lądku-Zdroju, niedaleko odwiertu geotermalnego, Centrum Naukowo-Dydaktycznego Odnawialnych Źródeł Energii. To byłoby miejsce, do którego studenci przyjeżdżaliby, żeby przyglądać się funkcjonowaniu różnego rodzaju instalacji OZE, prowadzić naukowe projekty czy organizować różnego rodzaju seminaria" - powiedział profesor.

Zapraszamy, to też ciekawy temat
www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl ,
PAP


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE