ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE będzie szukać oszczędności, by zmieścić się w limicie ceny maksymalnej dla offshore
01.04.2021r. 13:30

Cena maksymalna dla energii z morskich farm wiatrowych na poziomie 319,6 zł/MWh lepiej odpowiada na wyzwania stojące przed projektami PGE. Grupa będzie szukać rozwiązań po stronie kosztów, które pozwolą zmieścić się w wyznaczonym limicie - poinformował prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
"Zaproponowana pierwotnie cena maksymalna na poziomie 301,5 zł/MWh została zwiększona do 319,6 zł/MWh po przeprowadzeniu konsultacji publicznych. Grupa PGE aktywnie uczestniczyła w zgłaszaniu uwag i prezentowała własne merytoryczne argumenty. Przedstawione przez nas stanowisko posłużyło do wypracowania poziomu, który znacznie lepiej odpowiada na wyzwania stojące przed projektami realizowanymi w Grupie PGE" - powiedział prezes PGE, cytowany w komentarzu przesłanym przez spółkę.

"Ze względu na rozwój polskiej energetyki dobrze, żeby cena będąca podstawą do rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda, gwarantowała realizację wszystkich założonych projektów I fazy (5,9 GW). Będziemy szukać rozwiązań po stronie kosztów, które pozwolą nam zmieścić się w wyznaczonym limicie" - dodał prezes.

Jak wskazał, farmy wiatrowe, które PGE będzie budować w ramach I fazy na Bałtyku z duńskim partnerem, firmą Orsted, będą realizowane w formule multicontractingu, która umożliwi oszczędności na poszczególnych etapach inwestycji.

"Przy nakładach inwestycyjnych rzędu 35 miliardów złotych, oszczędności szacujemy na kilkaset milionów złotych, co jest dobrym sygnałem dla odbiorców energii elektrycznej" - powiedział Dąbrowski.

Jak dodał, przed grupą indywidualna notyfikacja przed Komisją Europejską oraz decyzja Prezesa URE, które ostatecznie określą wysokość wsparcia przy realizacji morskich projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Minister klimatu i środowiska podpisał we wtorek rozporządzenie w sprawie ceny maksymalnej za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci, będącej podstawą rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda. Cena ta została podniesiona do 319,6 zł/MWh z 301,5 zł/MWh proponowanych wcześniej.

Zaproponowana pierwotnie cena maksymalna została zwiększona po przeprowadzeniu konsultacji publicznych i konferencji uzgodnieniowej.
Jak podawał resort klimatu i środowiska, cena uwzględnia koszty inwestycyjne i operacyjne dla morskiej farmy wiatrowej oddalonej od brzegu o 55 km, uwzględnia zastosowanie cen stałych za 2021 r., wyższych kosztów bilansowania, opłaty za przedłużenie pozwolenia lokalizacyjnego (PSZW) oraz podatku od nieruchomości od infrastruktury lądowej.
Wcześniej proponowana cena maksymalna spotkała się z zastrzeżeniami przedstawicieli branży energetycznej. Firmy, które są zainteresowane inwestycjami w morskie farmy wiatrowe, wskazywały, że cena maksymalna na poziomie 301,5 zł/MWh może uniemożliwić realizację części projektów w ramach pierwszej fazy systemu wsparcia.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej proponowało, by cena wyniosła 372,17 zł/MWh. Z kolei Ministerstwo Aktywów Państwowych proponowało, by cenę maksymalną dla energii z offshore zmienić na nie niższą niż 325,62 zł/MWh.

Rozporządzenie cenowe jest jednym z głównych aktów wykonawczych do ustawy o promowaniu energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Określona w nim cena maksymalna będzie dla inwestorów realizujących projekty w pierwszej fazie rozwoju rynku punktem wyjściowym do złożenia wniosku o przyznanie wsparcia. O wsparcie w ramach pierwszego etapu wystąpić mogą projekty o łącznej mocy 5,9 GW.

W ramach pierwszej fazy funkcjonowania systemu wsparcia dla offshore, w terminie do 31 marca 2021 r., wytwórcy mogą składać do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o przyznanie prawa do pokrycia ujemnego salda w odniesieniu do energii elektrycznej, która zostanie wytworzona w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzona do sieci.

URE informowało w poniedziałek, że do tej pory wpłynęło do Urzędu 9 wniosków od podmiotów ubiegających się o dofinansowanie w ramach tzw. I fazy wsparcia dla offshore. Wnioski złożyły m.in. MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, spółki będące wspólnym przedsięwzięciem Polenergii i grupy Equinor. O złożeniu wniosku informowała też grupa PGE.

Do 30 czerwca 2021 roku wsparcie przyznawane będzie w drodze decyzji administracyjnej Prezesa URE. Pomoc będzie następnie notyfikowana w Komisji Europejskiej.

Nowe tematy, nowe komentarze naszych Czytelników
O tym teraz dyskutuje branża
  1. Ministerstwo Aktywów Państwowych potwierdza plan utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego
  2. Paweł Strączyński zrezygnował z funkcji wiceprezesa PGE
  3. Kraków: Instytucje miejskie będą kupować energię z odnawialnych źródeł
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka ,
PAP


KOMENTARZE ( 8 )


Autor: Wojtek 01.04.2021r. 11:38
Podobno zamiast trzech łopat, śmigła bedą miały tylko dwa. To spora oszczędność.
ODPOWIEDZ
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wydma Lubiatowska 01.04.2021r. 13:20
Uśrednione koszty dla Polskich MFW policzone metodą LCOE kalkulatorem prof. Mielczarskiego to 318.4 [PLN/MWh].... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 02-04-2021r. 09:51 ODPOWIEDZ

Autor: Wojtek 01.04.2021r. 14:15
Podobno w ramach oszczędności zamiast trzech łopat wirnika bedą dwie.
ODPOWIEDZ
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Mirosław 02.04.2021r. 19:50
OZE jest tanie. Porownajmy cene dla morskich wiatraków z ceną (bardzo wysoką) energii elektrycznej w Polsce w 2020. I... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 03-04-2021r. 13:45 ODPOWIEDZ

Autor: Piotr von Wrocek 05.04.2021r. 17:14
Tylko po co? Większość ostatnich najważniejszych działań PGE przyniosło - odpisy (czytaj straty)
ODPOWIEDZ
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE