ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Aktywny Prosument - pilotażowy projekt PGE Dystrybucja
19.03.2021r. 17:15

Mieszkańcy Gminy Rząśnia przystępują do projektu "Zarządzanie pracą sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia z uwzględnieniem aktywnej roli prosumenta" realizowanego przez konsorcjum złożone z PGE Dystrybucja, lidera projektu - Politechniki Łódzkiej, Politechniki Lubelskiej oraz firmy Apator Elkomtech.

11 marca odbyło się spotkanie konsorcjantów projektu Aktywny Prosument oraz przedstawicieli Gminy Rząśnia (Partnera Wspierającego) z mieszkańcami Białej. Celem spotkania było zachęcenie odbiorców prosumentów z miejscowości Biała do udziału w projekcie poprzez udostępnienie urządzeń fotowoltaicznych do badań. Do udziału w projekcie zaproszono mieszkańców Gminy Rząśnia w województwie łódzkim, gdyż na jej terenie ponad 90 proc. domów wyposażonych zostało w instalacje fotowoltaiczne. Frekwencja odbiorców wytwarzających na własne potrzeby energię elektryczną wyniosła ponad 70 proc.

Poprzez udział w pilotażowym projekcie chcemy Państwa, jako prosumentów, włączyć do aktywnej regulacji pracy sieci - przekonywała zebranych kierownik projektu dr hab. Irena Wasiak, profesor Politechniki Łódzkiej - Udostępniając swoje urządzenia fotowoltaiczne operatowi - PGE Dystrybucja, pomożecie Państwo przetestować opracowane i testowane laboratoryjnie rozwiązanie w środowisku rzeczywistym. To innowacyjny system, nieznany jeszcze w Polsce.

Aktywny Prosument

Samo rozwiązanie jest unikatowe w skali kraju, a efektem realizacji tego projektu będzie opracowanie i wdrożenie rozwiązań uwzględniających potrzebę rynku w zakresie budowy sieci przyszłości, tj. zarządzanych przez OSD mikrosystemów elektroenergetycznych. Dzięki zoptymalizowanym możliwościom zarządzania pracą sieci poprawi się jakość dostarczanej odbiorcom energii elektrycznej, a także zwiększy się liczba i moc OZE, jakie będzie można przyłączyć do sieci bez konieczności jej przebudowy.
Skalę pozostających do rozwiązania problemów organizacyjnych i technicznych niech zobrazuje informacja, iż w 2017 r. w sieci Oddziału Łódź pracowało ok. tysiąca instalacji prosumenckich, a dziś - 28 tysięcy - powiedział podczas spotkania w Białej Witold Filipiński, dyrektor Departamentu Usług Dystrybucyjnych Oddziału Łódź - Włączając się w Projekt Aktywny Prosument, po raz drugi możecie Państwo wpłynąć na otoczenie. Wcześniej były to przesłanki ekonomiczne i ekologiczne. Dzisiaj będą to nowatorskie rozwiązania techniczne, które dzięki współpracy ze środowiskiem naukowym będzie można wykorzystać także w innych obszarach sieci - zachęcał mieszkańców dyrektor Filipiński.

Udział w projekcie daje możliwość budowania nowych relacji pomiędzy OSD a prosumentami. Prosument, udostępniając operatorowi własne urządzenia do sterowania, ma nie tylko wpływ na funkcjonowanie sieci, ale też współuczestniczy w procesie zmian prawnych w obszarze energetyki.
90 proc. zebranych zadeklarowało przystąpienie do projektu

Zainstalowany system pozwoli na ograniczenie wzrostów napięcia spowodowanych pracą instalacji prosumenckich i zlikwiduje przyczynę wyłączeń źródeł PV, a instalacje prosumenckie z zasobnikiem energii będą mogły pracować również przy braku napięcia w sieci zasilającej. Przejrzyste zasady udziału w projekcie oraz omówione korzyści sprawiły, że deklarację przystąpienia do Projektu Aktywny Prosument złożyło 90 proc. odbiorców obecnych na spotkaniu.

Projekt "Zarządzanie pracą sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia z uwzględnieniem aktywnej roli prosumenta", realizowany w ramach Działania 4.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 przez konsorcjum złożone z PGE Dystrybucja, Politechniki Łódzkiej (Lider Projektu), Politechniki Lubelskiej oraz firmy Apator Elkomtech. Współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, nr umowy POIR.04.01.02-00-0007/17. Jego całkowita wartość wynosi 4 mln zł, w tym wartość dofinansowania to blisko 3 mln zł. Zakończenie projektu przewidziano na wrzesień 2021 r.

Czytaj również:
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
PGE Dystrybucja , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Eko 19.03.2021r. 18:26
Aby ograniczyć wzrosty napięcia powodowane przez PV to trzeba ograniczyć ich produkcję. Aby pracować z zasobnikiem energii to trzeba go kupić ca. 40 tys. zł.

Na początek to można dofinansować z grantu, a co później kiedy grant skończy się po wrześniu 2021 r. Prawa fizyki zostaną takie same.
ODPOWIEDZ
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE