ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Do poczytania w weekend. Rozwój sieci UHV w Chinach i plany na przyszłość
21.03.2021r. 08:30

W kilku materiałach publikowanych na stronie chiny24.com, a poświęconych tematyce energetyki wspominaliśmy o sieciach ultrawysokich napięć (Ultra High Voltage - UHV), które łączą z siecią ogólnokrajową kolejne farmy wiatrowe i słoneczne, a ostatnio również banki energii. Pora na nieco więcej szczegółów o tym fenomenie na skalę światową - skąd się wziął, dokąd zmierza i dlaczego to ważne dla świata.

UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:


www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Kontakt: kontakt@chiny24.com , Chiny24.com

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Użytkownicy energii 21.03.2021r. 10:43
Wnioski dla Polski:
1. Elektroenergetyka to dziedzina gospodarki i techniki, która wymaga planowania wyprzedzającego na dziesięciolecia, niezależnie od tego kto rządzi,
2. Od 2021 roku Rząd, URE, PSE oraz operatorzy OSD i naukowcy Uczelni technicznych i Instytutu Energetyki w ramach uszczegółowionej strategii PPE 2040, powinien rozwijać planowanie i kształcenie kadr dla przemysłu energetycznego do produkcji z najwyższej półki elementów i komponentów do budowy i rozwoju krajowego systemu elektroenergetycznego dla Polski 2050 i 2100 roku.
3. Rewolucja technologiczna i masowy oraz wielkoskalowy rozwój wytwarzania energii w innych lokalizacjach niż energetyka klasyczna, wymusza nowe podejście do jej odbioru, przesyłu, rozdziału energii elektrycznej z uwzględnieniem 3-10 krotnego wzrostu wymiany międzynarodowej,
4. Obecna i planowana do 2030 r sieć przesyłowa 220 i 400 kV nie będzie technicznie wydolna lub niewykonalna z uwagi na opory społeczne dla potrzebnych nowych wielu tras linii i zajęte przez jedno czy dwutorowe linie najwyższych napięć.
5. Niemiecka energetyka zderzyła się z tym problemem już dawno stąd na trasach dawnych linii buduje się wielotorowe i kilkunapięciowe co na warunki Polski i stosowanych u nas napięć wymusi budowę linii wielotorowych np. 2x750-1000 kV + 2x400kV + 2x 110 kV co ogranicza pasy tras linii w zagospodarowaniu przestrzennym kraju oraz pozwala ograniczyć wpływ pól elektromagnetycznych.
6. Rozpracowaniem koncepcji i jej konsekwentne wdrążenie powyższych rozwiązań z rozwojem linii 750-1000 kV jako docelowo głównego szkieletu przesyłu energii w kierunkach północ-południe oraz wschód- zachód obniży poważnie koszty planowania i budowy linii UHV po 2030 roku dla planowanych przez główne Grupy energetyczne farm morskich elektrowniach wiatrowych 5-12 GW a docelowo wykorzystanie potencjału na Polskiej strefie gospodarczej Bałtyku do 27 GW oraz fotowoltaiki wielkoskalowej i masowej rozproszonej na skalę 15-25 GW niezależne od planowanych elektrowni atomowych o mocy 9=12 GW i pracy systemowych czynnych elektrowni gazowych czy węglowych po zmianie paliwa na np. wodór.
7. Te niedalekie potrzeby wymagają od zaraz zaplanowania w Polsce rozwoju szkieletowej sieci 750-1000 kV dla obniżenia strat przesyłu oraz osiągnięcia wymaganej zdolności przesyłowych w tym rezerw technicznych i magazynowania wielkoskalowego energii dla regulacji systemu elektroenergetycznego.
8. Warto rozważyć rozpoczęcie budowy szkieletu wielotorowych sieci 750-1000 kV z wykorzystaniem trasy linii 400 kV tzw. szyny północnej od okolic Szczecina z niezbędnym powiązaniem do planowanych 2-3 stacji węzłowych dla generacji z morskich farm wiatrowych aby umożliwić maksymalną rozbudowę tej produkcji do szacowanej na 27 GW do Żarnowca k. Gdańska. Dalej z przedłużeniem do Ostrudy a nawet Ełku,. Niezbędne będzie powiązanie z Ostrudy w kierunkach północ-południe z węzłem Warszawa do istniejącej rozdzielni 750 kV Rzeszów. Szkielet docelowej sieci 750-1000 kV Zachód - Wschód musi posiadać drugą trasę na południu Polski od Granicy koło Zgorzelca do istniejącej rozdzielni 750 kV Rzeszów.
9. Sieć szkieletowa 750-1000 kV jest właściwym rozwiązaniem dla znacznego poprawienia usług międzynarodowych w wymianie transgranicznej i odciąży z tego zadania sieć 400 kV szczególnie z kierunku Niemiec.
10. Polska, która należy do Unii Europy więc w głównych dziedzinach gospodarki na poziomie rządu oraz głównych graczy gospodarczych w tym energetyki, do strategicznego planowania powinny być przyjęte cykle 7 letnie tak jak dla funduszy unijnych od 2021 do 2027 i na kolejne siedmiolatki celem optymalizacji pozyskania i wydatkowania funduszy z budżetów UE.
ODPOWIEDZ

Autor: luki 24.03.2021r. 08:51
Świetny artykuł. Jeszcze lepszy komentarz!!! Gratuluje merytorycznej wiedzy mam nadzieję, że czyta to ktoś decyzyjny z jajami i prawdziwym spojrzeniem patriotycznym
ODPOWIEDZ
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE