ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Arabia Saudyjska widzi powstanie wodorociągu do Europy
06.03.2021r. 12:56

"Jeśli Europa chce kupować więcej wodoru, saudyjskiego zielonego wodoru, bylibyśmy bardziej niż szczęśliwi a nawet, jeśli warunki ekonomiczne na to pozwolą, pompować go aż do Europy"- powiedział książę Abdul Aziz bin Salaman, minister energetyki Arabii Saudyjskiej na Międzynarodowym Forum Energetycznym w Rijadzie - informuje "BiznesAlert.pl".
Arabia Saudyjska, największy producent ropy w kartelu OPEC+, zamierza przestawić gospodarkę na nowe tory. Ma niebawem przedstawić ambitne plany rozwoju fotowoltaiki, która później może posłużyć m.in. do wytwarzania zielonego wodoru.

Produkcja wodoru ma być ważnym elementem gospodarki miasta neutralnego klimatycznie planowanego przez Saudyjczyków o enigmatycznej nazwie NEOM. Saudyjczycy już teraz wytwarzają wodór w rafineriach (tzw. szary wodór), ale temu procesowi towarzyszą emisje CO2.

Komisja Europejska przyznaje, że nie będzie w stanie zrealizować całego zapotrzebowania na wodór w gospodarce dążącej do neutralności klimatycznej w 2050 r. z pomocą produkcji lokalnej. Będzie zatem potrzebowała importu z różnych kierunków. Saudyjski, to jedna z opcji, choć na przeszkodzie może stanąć totalitarny charakter tamtejszego reżimu oskarżanego przez Zachód między innymi o zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego w 2018 r.
Dostawy wodoru do Europy mogą być oceniane z wielu perspektyw, nie tylko ekonomicznej. Politycy będą brać pod uwagę bezpieczeństwo dostaw oraz konsekwencje polityczne, czego najlepszym przykładem jest spór o dostawy gazu wokół Nord Stream 2 - czytamy w "BiznesAlert.pl".

Czytaj również:
www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Arab News, Reuters , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE