ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Spółki Polenergii i Equinora złożyły wnioski do URE o wsparcie dla dwóch projektów offshore
05.03.2021r. 14:33

MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, spółki będące wspólnym przedsięwzięciem Polenergii i grupy Equinor, złożyły wnioski do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o przyznanie prawa do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej w morskich farmach wiatrowych - podała Polenergia w komunikacie.
Polenergia podkreśliła, że nie ma jeszcze rozporządzenia określającego cenę maksymalną i zastrzegła, że dopiero po wydaniu rozporządzenia z ceną udziałowcy MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III przeprowadzą analizy i podejmą ostateczną decyzję co do podtrzymania złożonych wniosków o wsparcie.

Zgodnie z ustawą minister właściwy ds. klimatu określi w rozporządzeniu cenę maksymalną za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci w złotych za 1 MWh, będącą podstawą rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda w ramach systemu wsparcia.

"Obecnie oczekujemy na decyzje ministerstwa klimatu w sprawie ceny maksymalnej za energie elektryczna w systemie wsparcia dla morskich farm wiatrowych. To warunkuje dalszy rozwój tych projektów i rodzącego się w Polsce sektora morskiej energetyki wiatrowej" - podkreślił prezes Equinor Polska Michał Kołodziejczyk.

W projekcie rozporządzenia resort zaproponował 301,5 zł za MWh. W czasie konsultacji inwestorzy wskazywali, że ten poziom jest zbyt niski i może uniemożliwić realizację części projektów w ramach pierwszej fazy systemu wsparcia. Ministerstwo Aktywów Państwowych zaproponowało, by cenę maksymalną dla energii z offshore zmienić na nie niższą niż 325,62 zł za MWh, a Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej - 372,17 zł za MWh.

Według pełnomocnika rządu ds. OZE Ireneusza Zyski "została ustalona pewna rekomendacja", jednak - jak zastrzegł w piątek - nie może jej ujawnić. "W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie uzgodnieniowe na poziomie członków Rady Ministrów. (...) Myślę, że w przyszłym tygodniu informacja będzie podana opinii publicznej" - oświadczył Zyska.

Jak podała Polenergia, we wnioskach wraz z Equinorem spółka zobowiązała się w terminie 7 lat od wydania przez Prezesa URE decyzji określających cenę wsparcia do wytworzenia i wprowadzenia do sieci po raz pierwszy energii elektrycznej z morskich farm.

Dodatkowo na zabezpieczenie tego zobowiązania spółki projektowe MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk II ustanowiły zabezpieczenie w formie gwarancji bankowych do łącznej wysokości 43,2 mln zł dla każdej z nich.
Łączna moc MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III to 1440 MW. Ich odległość od brzegu wyniesie od 22 do 37 km, a powierzchnia obu farm to 241 km kw. Głebokość Morza Bałtyckiego na obszarze obu farm wynosi od 23 do 41 m.

Equinor pełni w tych projektach role operatora w fazie ich rozwoju, budowy i eksploatacji. Polenergia odpowiada za uzyskanie wszystkich pozwoleń oraz zarzadzanie sprawami krajowymi związanymi z rozwojem projektu.

"Polska wyznaczyła ambitne cele dla morskiej energetyki wiatrowej w ramach szerokiej transformacji energetycznej. Equinor chce być wiodącym partnerem w tym procesie. Złożone wnioski o przyznanie wsparcia dla MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III są kamieniem milowym dla naszych projektów" - zaznaczył Kołodziejczyk.

Equinor (dawniej Statoil) to kontrolowany przez państwo norweski koncern z aktywami o wartości ponad 100 mld dolarów i przychodami przekraczającymi 60 mld dolarów To drugi co do wielkości dostawca gazu na rynki europejskie oraz największy operator wydobycia węglowodorów w Norwegii. Firma inwestuje także w źródła odnawialne, m.in. rozwija klastry morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym, przy wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim.

W Polsce Equinor zaangażowany jest w trzy projekty morskiej energetyki wiatrowej: MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Equinor i Polenergia posiadają po 50 proc. udziałów w każdym z trzech projektów.

Polenergia, to spółka akcyjna, prywatna firma energetyczna pośrednio kontrolowana przez Dominikę Kulczyk. Co najmniej 20,47 proc. akcji mają OFE.

Czytaj również:
www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl ,
PAP


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE