ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Stańczyk: ciepło muszą dostarczać przedsiębiorstwa, które nie mogą wpaść w stan permanentnej nierentowności
28.02.2021r. 06:02

"Ciepłownictwo przechodzi transformację i należy uznać, że w najbliższym czasie przechodziło będzie jeszcze głębszą" - powiedział Paweł Stańczyk, prezes zarządu PGNiG Termika, podczas panelu dyskusyjnego "Rynek ciepła i kogeneracji" w ramach 21. Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL 2021.

"Ciepłownictwo przechodzi transformację i należy uznać, że w najbliższym czasie, przechodziło będzie jeszcze głębszą" - powiedział Paweł Stańczyk, prezes PGNiG Termika, skupiając się dalej na kwestii jak będzie wyglądał polski rynek ciepłowniczy w przyszłości z uwzględnieniem najważniejszych elementów towarzyszących zmianom.

"Na proces głębokiej transformacji ciepłownictwa, który będzie przebiegał przez kolejnych 30 lat i polegał na przejęciu produkcji opartej głównie na węglu przez produkcję ciepła z gazu ziemnego, a następnie z OZE, musimy spojrzeć, w szerokim ujęciu, na kilka płaszczyzn, które formułują jak ma wyglądać rynek ciepła i jak ten rynek ma być kreowany przez model regulacji cen ciepła.
W moim przekonaniu, właśnie ów model regulacji, który kształtuje ten rynek jest już rozwiązaniem dojrzałym, ale nie idealnym.
Z jednej strony mamy segment odbiorców końcowych, z drugiej - przedsiębiorstwa energetyczne, które zajmują się wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją. Jest prezes URE, który stoi na straży tego, żeby polityka zmian cen odbywała się w sposób zrównoważony, przejrzysty, z uwzględnieniem ochrony odbiorców końcowych przed nadmiernym obciążeniem kosztami" - powiedział Paweł Stańczyk.

"Konieczne jest spojrzenie na tę drugą stronę, bo żeby zapewnić szeroko pojęte bezpieczeństwo energetyczne, to ciepło muszą dostarczać przedsiębiorstwa, które nie mogą wpaść w stan permanentnej nierentowności. Bezpieczeństwo energetyczne może być zachowane wówczas, kiedy te przedsiębiorstwa posiadają środki finansowe na prowadzenie działalności" - podkreślił prezes PGNiG Termika.

Paweł Stańczyk wskazał na zwiększający się udział szczególnie źródeł odnawialnych w produkcji ciepła i energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji po 10-15-letnim okresie wykorzystywania gazu ziemnego. Podkreślił, że "w kolejnym etapie prognozowany jest rozwój produkcji zielonego wodoru i wykorzystanie go do spalania w turbinach gazowych z gazem ziemnym, co szczególnie w dużych systemach ciepłowniczych, pozwoli na wzrost udziału OZE w ciepłownictwie".
"To, co już w PGNiG Termika realizujemy, a będzie przedmiotem także kolejnych inwestycji, są magazyny ciepła. Taka instalacja funkcjonuje w największej elektrociepłowni w Unii Europejskiej, czyli w EC Siekierki. Tego typu zbiornik, ale o dwukrotnie większej pojemności wybudujemy na terenie EC Żerań" - podsumował Paweł Stańczyk.

Czytaj również:
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 01.03.2021r. 10:34
Tylko dlaczego przeciętny szarak ze spółdzielczego blokowiska ma płacić za CO2 ? Można by zrozumieć, że płaci za wymianę turbin na gazowe, ale w sytuacji, gdy płaci po prostu podatek do budżetu na rozdawnictwo, albo wsparcie fotowoltaiki w segmencie indywidualnym to jest to niedozwolony element polityki społecznej. Do takich decyzji kompetencje zarządzających "ekologią" są zbyt małe. I przykro słuchać, gdy normalny do tej facet zaczyna bredzić o zeroemisyjnych źródłach ciepła w ciepłownictwie, i to już za 15 lat ? A co wynaleziono już komercyjną technologię ogrzewania na dużą skalę źródłami odnawialnymi ? Gdzie chcemy upchać prąd z gazówek, skoro budujemy wiatraki i atom ? Proporcje są takie: na węglu dla produkcji 100 MWt potrzebujemy 50 MWe, na gazie dla produkcji 100 MWt potrzebujemy 173 MWe. Z 3 GW ec robimy sobie 12,5 GW ec niesterowalne na wymuszeniu ciepłowniczym. Ale "tylko na 10-15 lat", bo potem do likwidacji, bo już będą wynalezione ciepłownie odnawialne. Zamiast 4,5 GW w węglu już za 10-15 lat będzie dostępne 9,5 GW energii chemicznej w wodorze ? Turbinę się stawia na 30-40 lat. Kto ma finansować projekciki na 10-15 lat ? Czy PTEZ może się pozbyć fantastów OZE i publicznie przeanalizować wnioski z zimy ? Dlaczego tylko atomiści pozostali samotnie na polu walki z szaleństwem OZE, choć pierwsze powinny być EC ?
ODPOWIEDZ
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE