ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Stańczyk: ciepło muszą dostarczać przedsiębiorstwa, które nie mogą wpaść w stan permanentnej nierentowności
28.02.2021r. 06:02

"Ciepłownictwo przechodzi transformację i należy uznać, że w najbliższym czasie przechodziło będzie jeszcze głębszą" - powiedział Paweł Stańczyk, prezes zarządu PGNiG Termika, podczas panelu dyskusyjnego "Rynek ciepła i kogeneracji" w ramach 21. Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL 2021.

"Ciepłownictwo przechodzi transformację i należy uznać, że w najbliższym czasie, przechodziło będzie jeszcze głębszą" - powiedział Paweł Stańczyk, prezes PGNiG Termika, skupiając się dalej na kwestii jak będzie wyglądał polski rynek ciepłowniczy w przyszłości z uwzględnieniem najważniejszych elementów towarzyszących zmianom.

"Na proces głębokiej transformacji ciepłownictwa, który będzie przebiegał przez kolejnych 30 lat i polegał na przejęciu produkcji opartej głównie na węglu przez produkcję ciepła z gazu ziemnego, a następnie z OZE, musimy spojrzeć, w szerokim ujęciu, na kilka płaszczyzn, które formułują jak ma wyglądać rynek ciepła i jak ten rynek ma być kreowany przez model regulacji cen ciepła.
W moim przekonaniu, właśnie ów model regulacji, który kształtuje ten rynek jest już rozwiązaniem dojrzałym, ale nie idealnym.
Z jednej strony mamy segment odbiorców końcowych, z drugiej - przedsiębiorstwa energetyczne, które zajmują się wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją. Jest prezes URE, który stoi na straży tego, żeby polityka zmian cen odbywała się w sposób zrównoważony, przejrzysty, z uwzględnieniem ochrony odbiorców końcowych przed nadmiernym obciążeniem kosztami" - powiedział Paweł Stańczyk.

"Konieczne jest spojrzenie na tę drugą stronę, bo żeby zapewnić szeroko pojęte bezpieczeństwo energetyczne, to ciepło muszą dostarczać przedsiębiorstwa, które nie mogą wpaść w stan permanentnej nierentowności. Bezpieczeństwo energetyczne może być zachowane wówczas, kiedy te przedsiębiorstwa posiadają środki finansowe na prowadzenie działalności" - podkreślił prezes PGNiG Termika.

Paweł Stańczyk wskazał na zwiększający się udział szczególnie źródeł odnawialnych w produkcji ciepła i energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji po 10-15-letnim okresie wykorzystywania gazu ziemnego. Podkreślił, że "w kolejnym etapie prognozowany jest rozwój produkcji zielonego wodoru i wykorzystanie go do spalania w turbinach gazowych z gazem ziemnym, co szczególnie w dużych systemach ciepłowniczych, pozwoli na wzrost udziału OZE w ciepłownictwie".
"To, co już w PGNiG Termika realizujemy, a będzie przedmiotem także kolejnych inwestycji, są magazyny ciepła. Taka instalacja funkcjonuje w największej elektrociepłowni w Unii Europejskiej, czyli w EC Siekierki. Tego typu zbiornik, ale o dwukrotnie większej pojemności wybudujemy na terenie EC Żerań" - podsumował Paweł Stańczyk.

Czytaj również:
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Cieplik 01.03.2021r. 10:30
A co mają zasobniki ciepła (te o których mowa) do zielonego ładu i związanych z nim wymogach. Bardzo niewiele. A czy przejście przez gaz cokolwiek zmieni nie wiem. Zielony wodór to jak na razie mrzonka. Przede wszystkim mrzonka ekonomiczna. Brakuje mi w takich wypowiedziach choć wstępnego oszacowania cen ciepła po transformacji i tempa przyrostu cen. Bo problem to tak naprawdę jest w ekonomii. Do tego nie za bardzo wiem po co komu ciepłownictwo jak budynki mają być zeroemisyjne. Istnieje granica sensu utrzymywania sieci, a ta granica przy szybkim wzroście cen ciepła z systemu i szybkim spadku zapotrzebowania wcale nie jest taka odległa.
ODPOWIEDZ

Autor: luki 11.03.2021r. 08:18
Bardzo sensowna wypowiedź. BRAWO
ODPOWIEDZ
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE