ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Panele fotowoltaiczne dla miejskiej spółki komunikacyjnej w Białymstoku
13.01.2021r. 18:33

Blisko 650 paneli fotowoltaicznych o łącznej maksymalnej mocy 202,5 kW zamontowano na dachu i elewacji Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Białymstoku - podało w środę miasto. Instalacja ma pokryć ok. 55-60 proc. rocznego zapotrzebowania spółki na energię.
Spółka zamontowała panele w ramach projektu "Energia elektryczna ze źródeł odnawialnych na potrzeby Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (KPK) w Białymstoku", który został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to ponad 1,4 mln zł, w tym unijne dofinansowanie ponad 800 tys. zł; reszta pochodzi ze środków spółki - podał w środę w komunikacie Urząd Miejski w Białymstoku.

Jak podaje miasto, instalacja z 643 panelami fotowoltaicznymi jest jedną z największych w regionie. "Instalacja fotowoltaiczna zamontowana w KPK pokryje ok. 55-60 proc. rocznego zapotrzebowania spółki na energię elektryczną. Uruchomiona została 31 grudnia 2020 r. i pomimo pochmurnego nieba już zaczęła wytwarzać "własny prąd"" - podano w komunikacie.

Instalacja w KPK to nie jedyna inwestycja w tzw. zieloną energię w mieście. Jak zapowiada miasto, wkrótce instalacje fotowoltaiczne pojawią się także na innych miejskich budynkach. Prowadzone są obecnie trzy postępowania przetargowe dotyczące takich instalacji. Podano także, że jedna z miejskich spółek - Wodociągi Białystok - rozstrzygnęła już przetarg na montaż i uruchomienie elektrowni fotowoltaicznej o łącznej mocy do 1 MW.
Miasto liczy, że te instalacje obniżą opłaty za energię elektryczną. Z szacunków miasta podanych w komunikacie wynika, że w związku z obowiązującą od 1 stycznia "opłatą mocową", opłaty za energię elektryczną dla miasta wzrosną ok. 3,7 mln zł rocznie.

Instalacje fotowoltaiczne mają być też sposobem miasta na walkę z produkcją CO2. "Białystok znajduje się w europejskiej czołówce czystych, ekologicznych miast. Chcemy, aby tak pozostało, dlatego dbamy o nasze środowisko i inwestujemy w zieloną energię" - powiedział cytowany w komunikacie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE