ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Na koniec września w sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej było 357 tys. mikroinstalacji
24.11.2020r. 12:02

Liczba mikroinstalacji, przyłączonych do sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej w końcu września 2020 r. sięgnęła 357 tys. - wynika z danych PTPiREE. Według organizacji, tak duże tempo rozwoju wymaga nowych regulacji.
Z danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej wynika, że na koniec III kwartału 2020 r. moc zainstalowana wszystkich mikroinstalacji osiągnęła 2,3 GW.

W okresie od stycznia 2019 r. do końca września 2020 r. przyłączono do sieci prawie 303 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 2 GW. Natomiast od początku 2020 r. do końca trzeciego kwartału 2020 r. operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD) przyłączyli do swojej sieci ponad 200 tys. nowych mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 1,36 GW.

"Pomimo trudnej sytuacji związanej z wybuchem epidemii COVID-19 w ciągu tylko trzech kwartałów 2020 r. do sieci OSD przyłączono ponad dwukrotnie więcej mikroinstalacji niż w całym 2019 r." - ocenił dyrektor Biura PTPiREE Wojciech Tabiś.

Z danych Towarzystwa wynika, ze większość mikroinstalacji stanowią źródła fotowoltaiczne, a dokładniej mikroinstalacje prosumenckie, czyli takie, które co do zasady powinny produkować energię w ilości odpowiadającej zużyciu konsumenta w miejscu wytworzenia.
PTPiREE wskazuje, że na rekordowe tempo rozwoju mikroinstalacji w ostatnim czasie bardzo duży wpływ mają m.in. programy: "Mój prąd" i "Czyste powietrze", wspierające rozwój energetyki prosumenckiej.

Organizacja wskazuje jednocześnie, że tak gwałtowny przyrost liczby i mocy niestabilnych źródeł energii elektrycznej generuje pojawienie się zjawisk sieciowych, z którymi OSD nie mieli do tej pory do czynienia. Dlatego wzrostowi liczby mikroinstalacji powinno towarzyszyć pojawienie się mechanizmów zachęcających do zużywania energii w miejscu jej wytworzenia.

To np. budowa magazynów energii lub stworzenie mechanizmów rynkowych umożliwiających OSD korzystanie z usług związanych z zarządzaniem generacją z mikroinstalacji na potrzeby bilansowania na lokalnym rynku energii oraz rynku usług elastyczności - wskazuje PTPiREE.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: ENERGETYCY XXI w 24.11.2020r. 22:59
W Polsce to dopiero początek drogi w rozwoju fotowoltaiki i magazynowania energii. Po zdaniu: "Organizacja... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Użytkownicy energii 24.11.2020r. 23:56
Życie wyprzedza krajowe i sektorowe planowanie oraz tak pożądaną obecnie optymalizację i skorelowanie działań. Od 10... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 25.11.2020r. 10:42
Tja.... "wsparcie" ....a kto za to zapłaci? Szanowni apologeci OZE i "zielonej transformacji" -... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE