ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Projekt ustawy o offshore na ostatniej prostej prac legislacyjnych
20.11.2020r. 15:13

- Wierzę, że już niebawem, za kilka dni, rząd przyjmie projekt ustawy, która trafi do Sejmu i wejdzie w życie pod koniec tego lub na początku przyszłego roku - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska podczas spotkania inicjatywy "Pomorskiej Platformy Offshore".
Spotkanie rozpoczęło się od omówienia wyzwań i szans dla Pomorza pod względem morskiej energetyki wiatrowej. - Podejmujemy wyzwanie dotyczące rozwoju gospodarczego w oparciu o OZE. Z mojej inicjatywy w ministerstwie klimatu i środowiska został podpisany list intencyjny dotyczący budowy umowy sektorowej i morskiej energetyki morskiej na Bałtyku. Do współpracy zaprosiliśmy m.in. spółki energetyczne i ministerstwo aktywów państwowych, a także ministerstwo gospodarki morskiej dot. portów i logistyki, które jest obecnie w ministerstwie infrastruktury. Zaprosiliśmy do współpracy także ministerstwo obrony narodowej, tak aby uwzględnić interesy obronne kraje - powiedział na spotkaniu. Obecnie jest blisko sto podmiotów dot. budowy partnerstwa centralnego, które są zaangażowane w prace sześciu zespołów. Ich celem jest wypracowanie umowy sektorowej, w tym także - jak powiedział - rozwoju portów.

- Chcemy, aby umowa sektorowa stwarzała szansę rozwoju firm lokalnych. To właśnie na Pomorzu Środkowym będzie koncentrować się rozwój offshore'u w Polsce. Warto do tego dodać także produkcję zielonego wodoru. Tworzy się więc duży obszar gospodarczy, który będzie wart ponad 130 mld zł do 2040 roku. Do 2050 roku w Polsce może powstać nawet 28 GW mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej - powiedział wiceminister. Przypomniał, że unijna strategia offshore zakłada powstanie 300 GW mocy do 2050 tylko w morskiej energetyce. W ramach tych i dodatkowych technologii, inwestycje mogą wynieść nawet 800 mld euro. - Polska może być tu liderem, co pokazuje podpisanie z inicjatywa Polski, deklaracja bałtycka, podpisana z państwami Morza Bałtyckiego. Chcemy, aby od 2024-2025 roku powstawały na polskim Bałtyku pierwsze morskie farmy wiatrowe. Chcemy, aby polskie firmy w Gdańsku, Gdyni i Władysławowie obsługiwały nie tylko polskie farmy, ale także instalacje w krajach sąsiednich - powiedział.
Na zakończenie wiceminister Zyska zaznaczył, że projekt ustawy o morskiej energetyce wiatrowej jest na ostatniej prostej prac legislacyjnych. - Wierzę, że już niebawem, za kilka dni, rząd przyjmie projekt ustawy, która trafi do Sejmu i wejdzie w życie pod koniec tego lub na początku przyszłego roku - zakończył cytowany przez BiznesAlert.pl Zyska.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE