ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE widzi zainteresowanie sektora finansowego udzieleniem finansowania na nową strategię
16.11.2020r. 11:54

Grupa PGE widzi zainteresowanie ze strony banków i funduszy, które są gotowe udzielić finansowania na projekty z nowej strategii grupy - poinformował Paweł Strączyński, wiceprezes PGE ds. finansowych.
"Widzimy ogromne zainteresowanie zarówno z sektora bankowego z całego świata, jak i funduszy inwestycyjnych europejskich i amerykańskich, które bardzo pozytywnie oceniły przedstawioną przez PGE strategię i zadeklarowały uczestnictwo w finansowaniu naszych projektów" - powiedział wiceprezes Strączyński podczas poniedziałkowej debaty na konferencji EuroPower.

Polska Grupa Energetyczna chce do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną oraz zapewniać swoim klientom 100 proc. energii z OZE. Do 2030 r. udział źródeł nisko- i zeroemisyjnych w portfelu wytwórczym ma wynieść 85 proc., a OZE stanowić będzie 50 proc. energii.

Inwestycje grupy PGE skupiać się będą na energetyce odnawialnej, transformacji ciepłownictwa i infrastrukturze sieciowej. Spółka nie będzie dokonywać nowych inwestycji w aktywa węglowe (zarówno wytwarzanie, jak i wydobycie), a decyzje inwestycyjne dotyczące budowy źródeł gazowych będą podjęte najpóźniej w 2025 r.

Łączne planowane nakłady inwestycyjne grupy PGE w latach 2021-2030 wynieść mają 75 mld zł.
"Jesteśmy w stanie częściowo zabezpieczyć środki z działalności operacyjnej pod strumień inwestycyjny. 25 proc. chcielibyśmy pozyskać ze źródeł dotacyjno-pomocowych, a szacujemy, że w przypadku ok. 50 proc. korzystalibyśmy z finansowania dłużnego" - powiedział wiceprezes PGE.

Powtórzył, że spółka mogłaby pozyskać tańsze finansowanie dłużne dzięki wydzieleniu aktywów węglowych do osobnego podmiotu. Wskazał, że obecnie średnioważony koszt kapitału w PGE wynosi 7 pkt. procentowych.

"Trudno znaleźć inwestycję, która daje taką stopę zwrotu" - powiedział wiceprezes.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: akcjonariusz 17.11.2020r. 13:48
PGE widzi nie zwykłe, ale ogromne zainteresowanie zarówno z sektora bankowego z całego świata, jak i funduszy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE