ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wielkopolska Wschodnia ma osiągnąć neutralność klimatyczną do 2040 roku
27.10.2020r. 14:32

Podczas wspólnego posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej oraz Wielkopolskiego Zespołu Parlamentarnego zaprezentowana została Koncepcja Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej. Zakłada ona, że region, w którym około 4 tysiące osób pracuje w kopalniach węgla brunatnego i elektrowniach należących do ZE PAK, do 2040 roku osiągnie neutralność klimatyczną, a do 2030 roku nastąpi zaprzestanie eksploatacji węgla oraz jego wykorzystania w elektroenergetyce i ciepłownictwie - czytamy w BiznesAlert.pl.
Maciej Sytek, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie, która opracowała koncepcję przy udziale współudziale samorządowców, organizacji pozarządowych, związków zawodowych i przedsiębiorców, powiedział, że region będzie wykorzystywał wszystkie dostępne krajowe i unijne środki finansowe na rozwój. Poza tworzeniem nowych miejsc pracy istotne będzie również zwiększanie aktywności mieszkańców i podniesienie atrakcyjności turystycznej subregionu. - Oprócz stworzenia nowych miejsc pracy, uważamy że jednym z najważniejszych celów, które musimy osiągnąć, jest budowa nowej tożsamości dla całego subregionu - podkreślił.

Maciej Sytek również zaapelował do obecnych na spotkaniu parlamentarzystów o poparcie koncepcji zarządzania Funduszem Sprawiedliwej Transformacji na poziomie regionalnym. Ponadto wskazana została konieczność stworzenia rządowego programu dla pracowników odchodzących z górnictwa i energetyki konwencjonalnej w postaci mechanizmów pomocy publicznej, takich jak emerytury pomostowe czy pomoc w znalezieniu nowej pracy. Maciej Nietopel z ZE PAK podkreślił podczas swojej prezentacji, że przedsiębiorstwo chce odegrać dużą rolę w transformacji regionu. Firma będzie inwestowała w odnawialne źródła energii oraz wodór. ZE PAK w 2025 roku ma wytwarzać 70 procent energii elektrycznej z OZE, a w 2030 roku ma to być już 100 procent.
Wielkopolska Wschodnia jest pierwszym subregionem Polski, który ogłosił datę planowanego osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz datę zakończenia wykorzystania węgla w elektroenergetyce i ciepłownictwie - czytamy w BiznesAlert.pl.
Sprawiedliwa Transformacja , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: xmen 28.10.2020r. 11:32
JAK SĄ TE PROCENTY PRODUKCJI OZE LICZONE OD 1000MW CZY 100MW BO JA PRODUKUJE 100% OZE CZYKI 5KW
ODPOWIEDZ
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE