ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Minister Kurtyka na Hydrogen Energy Ministerial Meeting
17.10.2020r. 08:35

Wodór jako kluczowa technologia przemian energetycznych i dekarbonizacji był głównym tematem wystąpienia Ministra Michała Kurtyki podczas Hydrogen Energy Ministerial Meeting. Wydarzenie, w którym na zaproszenie Ministra Hiroshi Kajiyamą uczestniczyli również ministrowie innych krajów, było okazją do podzielenia się doświadczeniami w zakresie budowania społeczeństwa opartego na wodorze.

Polska jest aktywnie zaangażowana w proces tworzenia łańcucha wartości niskoemisyjnych technologii wodorowych. Z wykorzystaniem wodoru, planujemy nie tylko ograniczyć emisje gazów cieplarnianych, ale także zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju poprzez dywersyfikację źródeł energii elektrycznej. Zamierzamy także ograniczyć import paliw kopalnych oraz produkować wodór z OZE, tak by ustabilizować system energetyczny zgodnie z rosnącym udziałem OZE w miksie energetycznym.

"Ogromne doświadczenia i zaawansowane technologie z Japonii, inspirują nas w procesie transformacji. Wodór ma być narzędziem do dekarbonizacji sektorów, które inaczej byłyby w Polsce trudne do przekształcenia, jak na przykład przemysł ciężki"- powiedział podczas spotkania Minister Michał Kurtyka.
Polska przewiduje, że w 2030 r. do produkcji wodoru będziemy wykorzystywać od 2 do 4 GW energii z elektrolizerów opartych na źródłach odnawialnych. Plany zakładają też, że w 2025 r. w większych miastach będzie jeździć 500 autobusów napędzanych wodorem. Do tego czasu mają się też pojawić pierwsze pociągi napędzane wodorem. Planujemy również tworzenie jednostek do produkcji ogniw paliwowych i elektrolizerów w oparciu o własne autorskie technologie. Ponadto do 2030 r. powinny pojawić się w Polsce średniej wielkości elektrownie i elektrociepłownie o mocy 50 MW, wykorzystujące głównie wodór na bazie energii z gazu lub technologii ciekłej.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Energetyk77 17.10.2020r. 20:55
Ja myślę, że japońskim tematem inspiracji może być to co dzieje się w elektrowni Fukushima ze skażoną radiaktywnie wodą.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 19.10.2020r. 15:17
oczywiście deuter
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE