ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

REKLAMA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Największa elektrownia PV z ustawionymi pionowo panelami fotowoltaicznymi
16.10.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w pobliżu niemieckiego miasta Donaueschingen pracę rozpoczęła farma fotowoltaiczna o mocy 4,1 MW. Projektów PV o zbliżonej i większej mocy w samych Niemczech powstaje obecnie setki. Dlaczego więc warto zwrócić uwagę na ten konkretny? Ponieważ jest to największa w Europie instalacja fotowoltaiczna z ustawionymi pionowo panelami PV, która wpisuje się dodatkowo w koncepcję tzw. agrofotowoltaiki.
W Donaueschingen w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia w tym tygodniu nastąpiło oficjalne uruchomienie farmy PV, w której dwustronne panele fotowoltaiczne umieszczono na pionowych konstrukcjach w orientacji wschód-zachód.

Inwestycja bazuje na nowatorskiej koncepcji budowy farm fotowoltaicznych opracowanej przez niemiecką firmę Next2Sun, która informuje, że projekt w Donaueschingen to pierwsza komercyjna farma fotowoltaiczna w Niemczech z ustawionymi w ten sposób panelami.

Inwestor stojący za tym projektem złożył skutecznie ofertę na sprzedaż energii w jednej z dotychczas przeprowadzonych w Niemczech aukcji dla fotowoltaiki, gwarantując sobie na 20 lat stały przychów ze sprzedaży energii po zgłoszonej cenie poniżej 60 euro/MWh.

Nietypowe ustawienie paneli fotowoltaicznych sprawiło, że na zainstalowanie nominalnej mocy 4,1 MW potrzeba było więcej terenu, niż pokryłaby farma fotowoltaiczna z panelami tradycyjnie nachylonymi w kierunku południowym. Farma PV w Donaueschingen zajęła około 14 hektarów.

Do budowy farmy fotowoltaicznej wykorzystano 5,8 tys. ram dostarczonych przez Next2Sun, na których zamontowano około 11 tys. dwustronnych paneli fotowoltaicznych, które dostarczył chiński producent Jolywood. Wykorzystano moduły wykonane w technologiach n-type i PERT, o jednostkowej mocy 380 Wp.

Zbudowana w ten sposób farma fotowoltaiczna ma produkować w skali roku przeciętnie 4,85 GWh energii elektrycznej, co pokryłoby roczne zapotrzebowanie na energię generowane przez 1,4 tys. średniej wielkości niemieckich gospodarstw domowych.
Znacznie większe przerwy miedzy rzędami paneli niż na tradycyjnych farmach PV dają jednak możliwość dodatkowego wykorzystania terenu inwestycji np. do upraw roślin czy hodowli bydła, co wpisuje się w zaczynającą rozwijać się koncepcję tzw. agrofotowoltaiki, a więc połączenia wykorzystania gruntów na cele rolnicze z produkcją energii.

Next2Sun zapewnia, że zagospodarować pod produkcję rolną można nawet 90 proc. terenu, na którym umiejscowiona jest farma fotowoltaiczna.

Next2Sun

Co ciekawe w uroczystości uruchomienia farmy fotowoltaicznej w Donaueschingen wziął udział Gunter Erfurt, CEO szwajcarskiej firmy Meyer Burger, która dotychczas koncentrowała się na dostarczaniu linii do produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych, a która teraz sama chce zająć się ich produkcją.

Erfurt potwierdził, że Meyer Burger rozpocznie w połowie przyszłego roku w Niemczech własną produkcję wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych, których zastosowanie ma zapewnić wyższe uzyski także z instalacji oferowanych przez Next2Sun.

Meyer Burger ma szykować się do produkcji ogniw fotowoltaicznych wykonanych w wysokowydajnej technologii heterojunction (HJT), która zostanie uruchomiona w Bitterfeld, natomiast do produkcji modułów ma zostać wykorzystana infrastruktura we Freiburgu koło Drezna, którą jeszcze kilka lat temu eksploatował niemiecki SolarWorld.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: TTt 19.10.2020r. 06:57
East-west-orientation of the bifacial (double-sided) solar cells Through the vertical east-west elevation of the... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ

Autor: cytaty 21.10.2020r. 17:42
"zapotrzebowanie na energię generowane" w świecie realnym to elektrownie generują energię cóż, świat coraz... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ

Autor: Socyal 22.10.2020r. 10:56
Krów, koni, kóz czy owiec to ja bym raczej na farmę nie wpuszczał. Pomysł z uprawami nie najgłupszy bo wykorzystanie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE