ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dofinansowanie na fotowoltaikę ze Słonecznych Dachów nadal tylko w jednym województwie
16.10.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, na początku tego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiadał uruchomienie ogólnokrajowego programu dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne na dachach budynków wielorodzinnych. Póki co na takie inwestycje w ramach programu o nazwie Słoneczne Dachy dofinansowanie można pozyskać nadal tylko w Wielkopolsce.
Mający ogólnokrajowy zasięg program Słoneczne Dachy byłby rozszerzeniem rządowego wsparcia na inwestycje w panele fotowoltaiczne, aby zapewnić korzyści z fotowoltaiki także mieszkańcom budynków wielorodzinnych.

Spore oszczędności, jakie fotowotlaika może dać wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym, pokazała analiza wykonana z ubiegłym roku na przykładzie jednej ze spółdzielni mieszkaniowych z Poznania.

Z szacunków wykonanych z udziałem NFOŚiGW oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wynika, że w przypadku montażu instalacji o mocy w sumie 500 kW za około 2,1 mln zł, sfinansowanych z pożyczki WFOŚiGW z 10-procentowym umorzeniem, zwrot kosztów nastąpiłby po około 7 latach, a po 25 latach użytkowania inwestycja dałaby około 8,3 mln zł oszczędności na rachunkach za energię. Roczne oszczędności na 1 mieszkanie miałyby sięgać 300 zł.

NFOŚiGW

Jednak program, którego uruchomienie na przełomie 2019 i 2020 roku, forsowali ówczesna minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i prezes NFOŚiGW Piotr Woźny, na razie nie został rozszerzony na cały kraj i nie wiadomo, jak dalej potoczą się jego losy.

Portal Gramzielone.pl zapytał o przyszłość programu Słoneczne Dachy serwis prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Donata Bieniecka-Popardowska z NFOŚiGW poinformowała w odpowiedzi, że decyzja w sprawie kontynuacji tego programu jeszcze nie zapadła.

Póki co nadal prowadzony jest pilotaż programu, który rozpoczął się 1 marca 2020 r. i objął województwo wielkopolskie.

Budżet pilotażu w Wielkopolsce ustalono na 100 mln zł. W tym NFOŚiGW miał przekazać 80 mln zł, a 20 mln zł miały stanowić środki własne poznańskiego WFOŚiGW.

Dofinansowanie jest przyznawane przez WFOŚiGW w Poznaniu w formie pożyczki, która może pokryć 100 proc. kosztów kwalifikowanych i która może zostać przyznana na okres do 10 lat. Przy tym beneficjentom ma przysługiwać możliwość częściowego umorzenia - 10 proc. wartości pożyczki lub nawet 15 proc. pod warunkiem równoczesnej wymiany źródła ciepła i termomodernizacji. Łączna kwota umorzenia dla jednego wnioskodawcy nie może przekroczyć 800 tys. zł.
W wymogach programu przyjęto m.in. konieczność osiągnięcia minimalnego uzysku energii co najmniej 900 kWh z kW w skali roku, a także w przypadku instalacji o mocy ponad 6,5 kW - konieczność uzgodnienia przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych (uprzedzając wprowadzenie przepisów, które weszły w życie w ubiegłym miesiącu).

Jeszcze 98 procent budżetu

Portal Gramwzielone.pl zapytał WFOŚiGW w Poznaniu, jak obecnie wygląda realizacja programu Słoneczne Dachy w Wielkopolsce.

Okazuje się, że dotąd wnioski o dofinansowanie złożyły trzy spółdzielnie mieszkaniowe, które planują uruchomienie instalacji PV o łącznej mocy 393,45 kW.

Pod koniec września poznański WFOŚiGW zawarł pierwszą umowę o dofinansowanie z poznańską spółdzielnią mieszkaniową Winogrady, która chce wykonać instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 163,68 kW na czterech blokach. Wnioskowana kwota dofinansowania sięga 930,8 tys. zł

Bliska uzyskania dofinansowania ze Słonecznych Dachów ma być spółdzielnia mieszkaniowa z Jarocina, która wnioskowała o preferencyjną pożyczkę w wysokości 302,5 tys. zł na montaż instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 39,96 kW.

Z kolei trzeci wniosek opiewający na kwotę 779,45 tys. zł, złożony przez poznańską spółdzielnię mieszkaniową Enklawa, ma być obecnie na etapie oceny formalnej. W tym przypadku łączna moc instalacji fotowoltaicznych ma wynieść189,8 kW.

WFOŚiGW w Poznaniu kontynuuje jednocześnie promocję programu Słoneczne Dachy. Na poświęcone temu programowi spotkanie, które miało się odbyć w mijającym tygodniu, zaproszonych zostało prawie 200 spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Przygotowano też poświęcony Słonecznym Dachom reportaż, który został wyemitowany na antenie telewizji TVP3.

Pierwsi trzej beneficjenci - w przypadku pomyślnego sfinalizowania wszystkich umów - zagospodarują w sumie około 2 mln zł dofinansowania. Do wykorzystania przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zainteresowane ograniczeniem kosztów energii dzięki fotowoltaice będzie więc jeszcze 98 proc. budżetu wielkopolskiej edycji Słonecznych Dachów.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE