ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ceny domowych magazynów energii spadają szybciej niż ceny fotowoltaiki
09.10.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w przypadku nie tylko Polski, ale także większości europejskich krajów, na razie jeszcze trudno mówić o rynku domowych magazynów energii. Taki w pełni konkurencyjny rynek bez wątpienia funkcjonuje już jednak w Niemczech i na podstawie danych z tego kraju jesteśmy w stanie ocenić, jak wyglądają aktualne ceny urządzeń pozwalających gromadzić energię produkowaną z domowych instalacji fotowoltaicznych.
Dane na temat rozwoju europejskiego rynku domowych, bateryjnych magazynów energii znajdziemy w najnowszym raporcie europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe.

Ta organizacja nie bez powodu zajmuje się technologią magazynów. Rosnące koszty energii z sieci w połączeniu ze spadkiem cen instalacji fotowoltaicznych sprawiają, że skonsumowanie możliwie największej ilości energii produkowanej z własnej instalacji PV staje się coraz bardziej pożądanym rozwiązaniem.

Tutaj z pomocą przychodzą urządzenia, które pozwalają przechować nadwyżki energii z fotowoltaiki, których nie udaje się skonsumować na bieżąco, aby wykorzystać je w czasie zwiększonego zapotrzebowania na energię.

Obecnie główną odpowiedzią rynku na taką potrzebę są bateryjne magazyny energii - urządzenia, których koszt, jak pokazuje raport SolarPower Europe - zaczyna spadać, podobnie jak miało to miejsce w ostatnich latach z kosztem fotowoltaiki.

Potencjał rynku jest ogromny. Małych, nastawionych na autokonsumpcję instalacji fotowoltaicznych przybywa w Europie coraz więcej, a prędzej czy później cześć z ich właścicieli zainteresuje się z pewnością również magazynami.

Według SolarPower Europe w ubiegłym roku w Europie zainstalowano bateryjne, domowe magazyny energii o łącznej pojemności 745 MWh, co jest wynikiem lepszym o 57 proc. w porównaniu do zanotowanego rok wcześniej. W tym domowe magazyny o łącznej pojemności 496 MWh zainstalowano wyłącznie w Niemczech (wobec 283 MWh rok wcześniej), a pierwsza piątka - w tym także Włochy (89 MWh) Wielka Brytania (38 MWh), Austria (37 MWh) i Szwajcaria (20 MWh) - odpowiadała w ubiegłym roku za 90 proc. inwestycji w domowe baterie w Europie. W pozostałych europejskich krajach powstały w ubiegłym roku magazyny o pojemności 65 MWh wobec 36 MWh rok wcześniej.

Zwłaszcza niemieccy prosumenci eksploatują coraz większą liczbę domowych magazynów energii zasilanych energią z fotowoltaiki.

Według danych SPE, na koniec 2019 roku łączna zainstalowana pojemność domowych magazynów energii w Niemczech wynosiła już 1,328 GWh. Kolejne były Włochy (243 MWh), Wielka Brytania (143 MWh) oraz Austria (120 MWh).

Łączna zainstalowana pojemność magazynów energii w Europie. Źródło: SolarPower Europe.

W tym roku według SolarPower Europe mimo epidemii zostanie odnotowany ponowny wzrost inwestycji i w Europie przybędą domowe magazyny o łącznej pojemności 810 MWh. W roku 2022 przekroczony ma zostać próg 1 GWh zainstalowanych w skali roku domowych magazynów, a w 2024 roku ich łączna pojemność ma sięgać 7,2 GWh.
SolarPower Europe odnotowuje, że w latach 2015-2019 w Niemczech ceny domowych instalacji fotowoltaicznych spadły przeciętnie o 18 proc., podczas gdy ceny domowych magazynów zmalały o niemal 40 proc. Wyraźny spadek cen widać zwłaszcza w roku 2016. Dwa lata wcześniej Niemcy wprowadzili pierwszy w Europie, ogólnokrajowy program dopłat do zakupu domowych magazynów energii.

Ceny instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii. Źródło: SolarPower Europe / EUPD Research.

Zgodnie z analizami firmy EuPD Research, na które powołuje się w swoim raporcie SPE, jeszcze w 2015 roku cena bateryjnego magazynu energii o pojemności do 6 kWh przekraczała 1600 EUR/kWh, tymczasem w ubiegłym roku średni koszt takich magazynów miał spaść do około 1000 EUR/kWh, a w 2023 roku powinien wynosić około 600-700 EUR/kWh.

SPE zestawia te dane ze średnimi cenami instalacji fotowoltaicznych o mocy 7 kWp, które w 2015 roku miały wynosić niecałe 1600 EUR/kWp, w ubiegłym roku spadły do około 1300 EUR/kWp, a według prognozy w 2023 roku powinny spaść poniżej 1200 EUR/kWp.

W efekcie w Niemczech w przypadku najlepszych jakościowo domowych systemów solar+storage osiągane mają być koszty produkcji energii w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricity) na poziomie około 14,7 eurocentów/kWh, czyli o ponad połowę niższym od kosztów energii z sieci. LCOE wyłącznie dla domowej fotowoltaiki jest szacowane obecnie na 9,8 eurocentów/kWh.

Koszty energii dla gospodarstw domowych w Niemczech w zestawieniu z kosztami LCOE dla domowej fotowoltaiki i magazynów energii. Źródło: SolarPower Europe.

- Podczas gdy energia z dachowych instalacji fotowoltaicznych już obecnie stała się dużo tańsza niż energia dla odbiorców końcowych w części krajów Europy, szybki spadek kosztów baterii umożliwia już magazynom energii konkurowanie z cenami energii z sieci w rosnącej liczbie państw - komentują autorzy raportu.

W swoim raporcie SolarPower Europe wskazuje też na bariery, które mają uniemożliwiać szersze wykorzystanie bateryjnych magazynów energii i które SPE dostrzega nawet na najszybciej rozwijającym się rynku, czyli w Niemczech, gdzie problemem mają być podwójne opłaty naliczane w przypadku wykorzystania magazynów podłączonych do sieci, czy nadal niedostateczne wykorzystanie inteligentnych liczników.

Wśród barier na innych rynkach SPE dostrzega niepewność co do przyszłych zasad rozliczania energii wytwarzanej przez prosumentów czy zbyt długie procedury w relacjach z operatorami systemów dystrybucyjnych.

SolarPower Europe wskazuje jednocześnie na szansę, jaką dla rynku domowych magazynów energii w Europie tworzą unijne programy związane ze strategią neutralności klimatycznej oraz odbudową gospodarczą po epidemii COVID-19.

SPE ocenia, że aby na naszym kontynencie mógł powstać system energetyczny bazujący w 100-procentach na źródłach odnawialnych, magazyny energii powinny być w stanie zaspokoić 1/4 zapotrzebowania na energię generowanego przez europejskich odbiorców.

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 11.10.2020r. 10:53
Gospodarz indywidualny, niezależnie od tego, czy ma magazyn, czy nie ma, płaci abonament za magazynowanie węgla na... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 20-10-2020r. 08:15 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 11.10.2020r. 10:57
Ciekawe jest wyliczenie wymaganej pojemności magazynów, i jeśli dobrze liczę, podano tu 1/4 zapotrzebowania, czyli de... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Dar 11.10.2020r. 21:54
Kto poniesie koszty utylizacji zużytych domowych magazynów energii, jaka jest ich sprawność? 25 000 euro-koszt OZE... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE