ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

Semicon ad

PARTNER SERWISU
Agencja Rynku Energii SA

REKLAMA

POMPY CIEPŁA
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowa lista urządzeń kwalifikujących się do dotacji z Czystego Powietrza
02.10.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, pojawiła się nowa baza urządzeń - w tym pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy instalacji fotowoltaicznych - które można uwzględnić w inwestycjach dofinansowanych z programu Czyste Powietrze. Problem w tym, że nie została do niej przeniesiona treść z poprzedniej bazy.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy uruchomiły pierwszą wersję bazy urządzeń grzewczych, których instalację będzie można objąć dofinansowaniem z rządowego programu Czyste Powietrze, przed rokiem.

Po uruchomieniu bazy swoje urządzenia mógł dodać do niej bezpłatnie każdy producent lub krajowy przedstawiciel producenta urządzeń.

Zgłoszone urządzenia, po weryfikacji, były umieszczone w ogólnodostępnej bazie urządzeń grzewczych, w następujących kategoriach: kotły na paliwa stałe, kotły gazowe kondensacyjne oraz olejowe, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła.

Baza powstała, aby pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych wnioskodawcom, pozwalając na szybkie porównanie parametrów energetycznych i emisyjnych.

Ponadto dzięki niej wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz samorządy uczestniczące w programie "Czyste powietrze" nie musiały tworzyć oddzielnych zestawień, co miało się przyczynić do szybszego rozpatrywania wniosków.

Jak zapewniał NFOŚiGW, lista miała ponadto eliminować występowanie przypadków nieuczciwej konkurencji ze strony firm producenckich.
Teraz IOŚ-PIB uruchomił pod adresem lista-zum.ios.edu.pl drugą wersję bazy urządzeń, których zakup może zostać sfinansowany z dotacji z rządowego programu Czyste Powietrze.

Nowością są dodatkowe kategorie produktów, na które można otrzymać dotację, w tym: materiały izolacyjne, stolarka okienna, drzwi zewnętrzne i garażowe.

Problem w tym, że do nowej bazy nie zostały przeniesione wpisy z poprzedniej bazy i obecnie jest ona pusta. Twórcy bazy zapewniają, że będzie ona się zapełniać w miarę aktywowania wpływających zgłoszeń.

Swoje urządzenia można dodać, otwierając na głównej stronie odpowiedni formularz. W terminie nie dłuższym niż 7 dni od momentu wpłynięcia zgłoszenia ma je weryfikować powołany do tego celu zespół ekspertów.

Weryfikacja ma polegać na sprawdzeniu, czy urządzenie lub materiał spełnia wymagania zawarte w obowiązującym prawie i programie Czyste Powietrze.

Aktualizacje listy mają być prowadzone do końca programu Czyste Powietrze, czyli do 2029 roku.

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 03.10.2020r. 21:39
W przypadku fotowoltaiki to jest kłamstwo. W/w urządzenie produkuje prąd latem i obniża emisję zorganizowaną w tymże... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 05-10-2020r. 11:33 ODPOWIEDZ
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: A.W.O. 18.04.2021r. 16:09
DO BANI TA LISTA Szukam wszędzie informacji odn. wymiany zasobnika CWU na taki jaki będę mógł podłączyć do... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 18-04-2021r. 22:03 ODPOWIEDZ
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


FOTOWOLTAIKA

POMPY CIEPŁAcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE