ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Grupa Enea podejmuje coraz bardziej zdecydowane działania w segmencie odnawialnych źródeł energii
11.09.2020r. 19:52

Enea, jako jeden z największych koncernów w Polsce, czujący się odpowiedzialnym za bezpieczeństwo państwa i jego obywateli, jest aktywnym uczestnikiem transformacji polskiego sektora energetycznego. Z tego względu, oprócz zarządzania kluczowymi, patrząc przez pryzmat stabilności krajowego systemu elektroenergetycznego jednostkami konwencjonalnymi, stawia coraz bardziej ambitne kroki w obszarze odnawialnych źródeł energii. Aktualnie Enea dysponuje bowiem ok. 6,3 GW całkowitej mocy zainstalowanej, z czego 414 MW właśnie w OZE (w tym elektrownie wiatrowe, wodne i biogazownie).
(1000x530)

Wychodząc naprzeciw podjętym zobowiązaniom, Spółka analizuje scenariusz budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach należących do Spółki Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A., wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej Enea. Na łącznej powierzchni ok. 55 ha mają powstać instalacje, które będą mogły produkować nawet 30 000 MWh energii rocznie. Projekt ten jest szczególnie istotny, biorąc pod uwagę nie tylko inwestycje w nowe "zielone" moce wytwórcze, ale także fakt, iż działania te pozwolą właściwie zagospodarować grunty należące do kopalni węgla kamiennego, utożsamianej dotąd w dużym stopniu jedynie z energetyką opartą o paliwa kopalne. W obszarze rozwoju fotowoltaiki istotna dla Grupy Enea jest również współpraca z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, której efektem będzie budowa wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych na nieruchomościach rolnych. Współpraca z KOWR będzie wspierać cele polityki energetycznej oraz klimatycznej.

Oprócz projektów związanych z energią słoneczną, Enea aktywnie poszukuje kolejnych możliwości inwestycyjnych w segmencie energetyki wiatrowej. Spółka aktualnie analizuje możliwości akwizycyjne, planując również na przełomie 2020 i 2021r. kolejne kroki przybliżające do realizacji farm offshore. Jednocześnie Grupa aktywnie obserwuje otoczenie regulacyjne, przygotowując się do dalszych inwestycji, prowadzących do zwiększania mocy wytwórczych w tym obszarze.

Wszystkie działania związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii wynikają z realizacji ambitnej strategii Grupy Enea, która koncentruje się na zrównoważonej transformacji aktywów w kierunku zastosowania nowoczesnych odnawialnych i niskoemisyjnych technologii.
(1000x528)

Spółka szacuje, iż już w roku 2030 ponad 40 proc. produkowanej energii elektrycznej będzie pochodzić ze źródeł gazowych i OZE, podczas gdy w roku 2035 współczynnik ten będzie wynosił ok. 60%. Odpowiedzialna transformacja aktywów wytwórczych w Grupie znacząco obniży tym samym poziom jednostkowej emisji CO2. Co istotne, plany są zbieżne z założeniami zaktualizowanego dokumentu "Polityka Energetyczna Polski do 2040 r., wpisując się tym samym w politykę rządu.

Zgodnie z zaktualizowaną Strategią Rozwoju Grupy, rozwojem i zarządzaniem projektami opartymi o odnawialne źródła energii zajmie się nowo utworzona spółka Enea Nowa Energia, która w połowie roku rozpoczęła swoją działalność operacyjną. W pierwszej kolejności w jej skład wejdą właśnie aktywa OZE rozwijane do tej pory w ramach Segmentu OZE Enei Wytwarzanie.

Grupa Enea jest ponadto aktywna w obszarze elektromobilności, co jest odpowiedzią z jednej strony na transformację w obszarze transportu drogowego, z drugiej zaś w sposób oczywisty otwiera nowe możliwości popytowe, związane ze stopniowym zwiększaniem krajowego popytu na energię elektryczną. Z tego względu Spółka już w roku 2018 uruchomiła projekt pod nazwą "Program rozwoju elektromobilności w GK Enea", którego celem jest opracowanie modelu rozwoju tego segmentu i koncepcji rozwoju w ramach Grupy Kapitałowej oraz sukcesywnie wymienia własną flotę na nowe samochody elektryczne. Ponadto Enea, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, zbudowała stacje ładowania pojazdów elektrycznych i aktualnie identyfikuje kolejne lokalizacje, które w przyszłości będą stanowić podstawę systemu sieci ładowarek.
Enea

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE