ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Największy bateryjny magazyn na świecie powstał w USA
21.08.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, system elektroenergetyczny Kalifornii zaczął wspierać wielki bateryjny magazyn energii, którego moc przewyższa parametry dotychczas największego na świecie bateryjnego magazynu, który pod koniec 2017 roku został uruchomiony w Australii.
Dotąd największy na świecie bateryjny magazyn energii działał w Australii. Jednostka o nazwie Hornsdale Power Reserve, o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh, została zainstalowana w stanie Południowa Australia przez firmy Neoen i Tesla pod koniec 2017 roku. Obecnie trwa rozbudowa tego magazynu energii. Dołożone zostaną baterie o mocy 50 MW i pojemności 64,5 MWh, które ponownie dostarczy Tesla.

Neoen informował, że tylko w ciągu pierwszego roku magazyn energii dał oszczędności dla lokalnego systemu energetycznego i odbiorców energii oszacowane na 50 mln dolarów australijskich, czyli około 131 mln zł.

Teraz jeszcze większy bateryjny magazyn energii powstał w Kalifornii, na południe od San Diego, przy granicy z Meksykiem.

Uruchomiona przez firmę LS Power jednostka o nazwie Gateway Energy Storage posiada moc 250 MW, przy czym inwestor nie podaje w komunikacie pojemności.


Gateway Energy Storage / LS Power

LS Power zbudował już wcześniej w Kalifornii, w roku 2018, magazyn energii o mocy 40 MW, który - jak zapewnia firma - był dotąd największym bateryjnym magazynem energii w USA.

Obecnie LS Power ma rozwijać także kolejne baterie w Kalifornii - w tym jednostkę o mocy 200 MW w Pittsburgu oraz magazyn o mocy 125 MW w Calexico, a ponadto zbuduje w stanie Nowy Jork magazyn o mocy 316 MW.

Korzyści z takich inwestycji w komunikacie o sfinalizowaniu projektu Gateway Energy Storage podsumowuje John King odpowiadający za odnawialne źródła energii w LS Power.

- Ładując się w czasie produkcji energii z fotowoltaiki lub z sieci poza godzinami szczytu i oddając energię do sieci w czasie szczytowego zapotrzebowania, nasze baterie poprawiają niezawodność systemu elektroenergetycznego, redukują koszty dla odbiorców końcowych i pomagają w realizacji celów naszego stanu w zakresie klimatu - komentuje przedstawiciel kalifornijskiej firmy.
Gateway Energy Storage nie powinien długo utrzymać statusu największego bateryjnego magazynu energii na świecie.

W planach jest budowa w Kalifornii jeszcze większych magazynów energii, które mają przejmować zadania realizowane dotychczas głównie przez szczytowe elektrownie gazowe, wspomagając pracę stanowego systemu energetycznego.

Budowę dużego magazynu w tym stanie niedawno rozpoczęła Tesla we współpracy z koncernem energetycznym Pacific Gas and Electric Company (PG&E). Moc magazynu realizowanego w Monterey County wyniesie 182,5 MW, a jego pojemność sięgnie aż 730 MWh (z opcją rozbudowy nawet do 1,1 GWh).

PG&E szacuje, że magazyn w czasie 20-letniego okresu funkcjonowania wygeneruje oszczędności - z związku z zastąpieniem źródeł dotychczas kontraktowanych w celu wspomagania sieci elektroenergetycznej - wynoszące przynajmniej 100 mln dolarów.

Inny działający w Kalifornii inwestor, Vista Energy, buduje magazyn energii w Monterey Bay, którego parametry mają wynieść 400 MW/1600 MWh i który z czasem może zostać rozbudowany nawet to 1500 MW/6000 MWh.

Z kolei na Florydzie firma Florida Power & Light wdraża projekt magazynu o mocy 409 MW i pojemności 900 MWh, który ma gromadzić energię produkowaną w ciągu dnia przez fotowoltaikę w celu wykorzystania jej w czasie wieczornych szczytów zapotrzebowania.

Natomiast w Australii Neoen, który do tej pory mógł chwalić się posiadaniem największego na świecie bateryjnego magazynu energii, szykuje nowy projekt baterii o mocy 600 MW.

KOMENTARZE ( 9 )


Autor: zgryźliwy 21.08.2020r. 20:28
O ile jeszcze obowiązuje zasada zachowania energii to taki magazyn powinien przynieść około 15 procentową stratę... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Uważny 21.08.2020r. 23:37
Dla warunków w USA gdzie cena energii nocnej wynosi 1/9 ceny energii dziennej to znakomity interes.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 26-08-2020r. 22:48 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jacek 22.08.2020r. 07:40
Do tej pory myślałem że magazyn wspiera system elektroenergetyczny. A tu okazuje się że to system elektroenergetyczny... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 22.08.2020r. 12:28
Na wolnym rynku zawsze tańszy towar wypiera droższy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Egon 22.08.2020r. 22:57
CZWARTY dzień blackoutu w Kaliforni :) Poziom innowacyjności i nowoczesności ludzi z Kaliforni jest wielki. Tam jest... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 25-08-2020r. 09:47 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Elektron 28.08.2020r. 18:28
Szkoda, ze nie zdążyli przed blackoutem:-)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE