ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wyspa w Portugalii w całości zasilana słońcem
06.08.2020r. 07:15

Berlenga Grande jest pierwszą portugalską wyspą w całości zasilaną energią słoneczną. Panele fotowoltaiczne pod koniec lipca zastąpiły tam generatory na olej napędowy.
Na wyspie uruchomiono instalację fotowoltaiczną o mocy 150 kW wraz z system magazynowania, które zdaniem lokalnych władz zapewnią znacznie więcej energii elektrycznej niż potrzebują rybacka wioska, w której mieszka niewiele ponad 30 osób, dwie miejscowe placówki gastronomiczne oraz latarnia morska i port.

Dotychczas wyspa korzystała z generatorów wykorzystujących olej napędowy, co powodowało emisję 40 ton dwutlenku węgla rocznie.

Koszt inwestycji, którą zrealizowała spółka EDP Distribuição wyniósł 350 tys. euro.
Zdaniem Henrique Bertino, burmistrza gminy Peniche, do której należy Berlenga Grande, inwestycja spółki EDP "zadziałała" też na korzyść znajdującego się pod opieką UNESCO rezerwatu przyrody, w tym licznych kolonii rzadkich gatunków ptaków na wyspie.

"W najbliższym czasie planujemy wybudowanie na wyspie stacji uzdatniania wody, która będzie zasilana energią odnawialną. Inwestycję tą szacujemy na kwotę 150 tys. euro" - dodał Bertino.

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Fun 06.08.2020r. 09:02
A tam jest choćby 1 dom czy tylko elektrownia działa na potrzeby własne?
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 07-08-2020r. 15:41 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: prostak 06.08.2020r. 15:32
jakby co mają DSM - dłużej śpią
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 07.08.2020r. 07:59
Za Wikipedią :Berlenga Grande - mała portugalska wysepka na Oceanie Atlantyckim, ok. 10 km od wybrzeży kontynentalnej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE