ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowe kwalifikacje zawodowe w sektorze zielonej gospodarki dla pracowników GK ZE PAK
31.07.2020r. 16:59

31 lipca 2020 r. zostało podpisane Porozumienie o współpracy na rzecz utrzymania i tworzenia miejsc pracy, pomiędzy Zespołem Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin a Agencją Rozwoju Regionalnego z siedzibą w Koninie.
Porozumienie ma na celu nawiązanie współpracy pomiędzy sygnatariuszami porozumienia, w jednym z najbardziej istotnych obszarów procesu sprawiedliwej transformacji Wschodniej Wielkopolski, jakim jest umożliwienie pracownikom sektora energetyczno-węglowego pozyskania nowych i/lub rozszerzenie dotychczasowych kompetencji i kwalifikacji zawodowych. Strony porozumienia zobowiązały się do wspólnego wypracowania formuły współpracy na rzecz stworzenia pracownikom Grupy Kapitałowej ZE PAK, w tym przede wszystkim osobom zagrożonym utratą pracy, możliwości dostępu do środków unijnych i/lub krajowych współfinansujących szkolenia i kursy zawodowe, w tym do projektów szkoleniowo - doradczych realizowanych m.in. przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Koninie.

W ramach projektu, ZE PAK zobowiązał się do sfinansowania z własnych środków budowy Centrum Szkoleniowego OZE (Centrum) umożliwiającego prowadzenie kompleksowych kursów i szkoleń dla potencjalnych instalatorów systemów fotowoltaicznych, które finalizowane będą uzyskaniem certyfikatów wydawanych przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Centrum Szkoleniowe OZE będzie miejscem, które będzie służyć społeczności Konina i Regionu Wielkopolski Wschodniej. Uczestnicy szkoleń teoretycznych i praktycznych, które będą prowadzone w ramach Centrum, będą mogli również ubiegać się o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dostępnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 oraz innych środków unijnych i krajowych wspierających zdobywanie i/lub podnoszenie kwalifikacji zawodowych, zwłaszcza w obszarze OZE.

W szkoleniach będą mogli wziąć udział w szczególności pracownicy Grupy Kapitałowej ZE PAK zagrożeni utratą pracy na skutek przechodzenia przez Grupę z wytwarzania energii opartej na węglu brunatnym na produkcję z OZE.
Stopniowe ograniczanie produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego przez ZE PAK podyktowane jest trudnym otoczeniem rynkowym, w którym przyszło funkcjonować spółce, a którego elementami są m. in. zaostrzające się normy emisyjne, rosnące ceny uprawnień do emisji CO2,, dynamicznie rosnący import energii elektrycznej do Polski, spadek zapotrzebowania na energię elektryczną wywołany skutkami COVID-19 oraz rosnąca konkurencyjność wytwarzania energii z OZE i gazu.

Celem ZE PAK jest wsparcie pracowników w tym trudnym procesie, a służyć temu ma m.in. ścisła współpraca z Agencją Rozwoju Regionalnego w Koninie, wpisująca się w rozpoczęty proces Sprawiedliwej Transformacji Regionu Wielkopolski Wschodniej.

Pracownicy, którzy wezmą udział w szkoleniu i otrzymają certyfikat wydawany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich będą mogli znaleźć zatrudnienie w sektorze odnawialnych źródeł energii, w szeroko pojętej Grupie Kapitałowej. Jedną z wielu możliwości pracy dla takich osób będzie montaż instalacji fotowoltaicznych sprzedawanych w sieci Cyfrowego Polsatu i Plusa pod marką ESOLEO, jak również udział w projekcie związanym z budową na terenach należących do Grupy ZE PAK farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MW w Brudzewie.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE