ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Minister Emilewicz chce kontynuowania dotacji dla prosumentów
31.07.2020r. 16:04

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała, że będzie dążyć do kontynuacji programu dotacji do inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne. Jej celem ma być ponadto uruchomienie dofinansowania na montaż pomp ciepła. Minister zapewniła, że będzie zabiegać o to, aby nowe rozwiązania w zakresie tzw. prosumenta zbiorowego pojawiły się jeszcze w najbliższej nowelizacji ustawy o OZE.
Wizytując w środę farmę wiatrową Koźmin w województwie wielkopolskim, Jadwiga Emilewicz podkreślała szybkie tempo rozwoju segmentu mikroinstalacji OZE. Jak wyliczała, na koniec I połowy 2020 r. mieliśmy już w Polsce 262 tys. instalacji prosumenckich, z których ponad 170 tysięcy powstało wyłącznie w pierwszym półroczu br.

Resort rozwoju kierowany przez Emilewicz ma obecnie pracować nad wprowadzeniem do ustawy o OZE koncepcji tzw. prosumenta zbiorowego, obejmującego spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które zdecydują się na inwestycje we własne źródła energii.

Póki co w obecnym stanie prawnym spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe mogą stać się prosumentami, wykorzystując produkowaną energię jednak wyłącznie do zasilenia części wspólnych, a niewykorzystane nadwyżki wprowadzać do sieci i rozliczać w systemie opustów. Nowe możliwości w tym zakresie ma wypracować międzyresortowy zespół ds. prosumentów, na którego czele stoi minister rozwoju.

W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl o termin wprowadzenia regulacji w zakresie tzw. prosumenta zbiorowego, Jadwiga Emilewicz zapewniła, że możemy spodziewać się ich już w najbliższej nowelizacji ustawy o OZE, której zapowiedź pojawiła się w wykazie prac rządu.

- Przygotowujemy rozwiązanie prosumenta zbiorowego. Chcemy być gotowi z tym rozwiązaniem do końca tego roku, ponieważ spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty czekają na to rozwiązanie. Jesteśmy w dialogu z operatorami sieci dystrybucyjnych (...) Postaramy się, aby rozwiązania, które przygotowaliśmy w ramach międzyresortowego zespołu ds. wspierania inwestycji w odnawialne źródła energii, pojawiły się w nowelizacji, która jest wpisana do wykazu rządu - poinformowała Jadwiga Emilewicz.
Minister Emilewicz zapewniła ponadto, że będzie opowiadać się za kontynuowaniem programu Mój Prąd, z którego można pozyskać rządową dotację w wysokości do 5 tys. zł na montaż domowej instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 10 kW.

Budżet programu rozpoczętego we wrześniu ubiegłego roku wynosi 1 mld zł, jednak złożono w nim już ponad 100 tys. wniosków, a jeśli wysokie zainteresowanie dotacjami utrzyma się w kolejnych miesiącach, wówczas można spodziewać się wyczerpania środków już w pierwszej połowie przyszłego roku.

- Mam nadzieję, że kolejna perspektywa finansowa pozwoli wygospodarować nam środki na kontynuację programu. Chcielibyśmy wzmocnić ten program - stwierdziła Jadwiga Emilewicz, wskazując na możliwe uzupełnienie inwestycji w domową fotowoltaikę pompami ciepła i zapewniając, że będzie zabiegać o program wsparcia dla tego rodzaju technologii.

Póki co Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które odpowiadają za realizację programu Mój Prąd, chcą wprowadzić do niego możliwość pozyskania dotacji także na domowe stacje ładownia samochodów elektrycznych. Z takiej możliwości mają korzystać jednak tylko prosumenci posiadający własną instalację fotowoltaiczną.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ds 03.08.2020r. 10:23
Prosumeryzm polega na tym że prosument oddaje do sieci energię w dzień a wieczorem odbiera 70% albo 80% tego co do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE