ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Raport: Polska może osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r.
27.07.2020r. 06:03

Raport "Droga do neutralności klimatycznej w sektorze wytwarzania energii elektrycznej w 2050 r." autorstwa Jana Rączki opublikowała Fundacja Przyjazny Kraj. Według autora osiągnięcie neutralności klimatycznej przez Polskę jest możliwe, a paradoksalnie obecny stan polskiego sektora energetycznego może być naszym atutem.

UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:


Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Energetyk 27.07.2020r. 12:41
W raporcie widzę tylko jedno prawdziwe stwierdzenie:
Nasi decydenci albo nie mają pojęcia o sprawie albo ulegają różnym lobby, bo decyzje jak dotąd podejmowane - a raczej ich brak- świadczą o kompletnym braku dobrej woli lub wiedzy w temacie.
Zgadzam się w pełni z poprzednimi komentatorami o braku rzeczowych argumentów w opracowaniu i opieraniu się na różnych hasłach kręgów tzw. ekologów.
Świadczy o tym chociażby kompletne lekceważenie biomasy i przytaczanie o niej opinii - chyba z magla, bo autor nie zadał sobie trudu aby przynajmniej "przekartkować" temat.
A prawda jest taka:
1/ Dziś 60 % energii OZE w UE pochodzi z biomasy.
2/ W Polsce nie ma potrzeby użytkowania terenów rolnych, bo mamy ponad 2 mln ha nieużytków i ugorów, które można uzyskać pod uprawy energetyczne dające średnio ok. 150 GJ/ha.
3/ Pod uprawy energetyczne można stosować osady ściekowe jako nawóz, a tego mamy do dyspozycji kilka milionów ton rocznie.
4/ Jest kompletną bzdurą twierdzenie, że uprawy energetyczne wyjaławiają ziemię, bo fakty świadczą o czymś wręcz przeciwnym !
5/ Dziś techniki spalania biomasy pochodzenia rolniczego sprawiają, że jej stosowanie w energetyce spełnia wszystkie normy emisyjne.
6/ Biomasa jest paliwem całkowicie dyspozycyjnym i nie wymaga żadnych magazynów energii, w związku z czym produkcja energii elektrycznej, a zwłaszcza cieplnej może być najtańsza ze wszystkich OZE.
Nawiasem mówiąc, podana przez Autora opracowania ilość przeliczeniowa realnych godzin pracy z pełną mocą dla wiatraków na lądzie w ilości 3000 godz/rok oznacza, że ten współczynnik wynosi ok. 34%, co prawie dwukrotnie przewyższa stan realny.
7/ Przy przeliczaniu nakładów inwestycyjnych na poszczególne OZE autor powinien łaskawie wziąć pod uwagę, że w związku z realnym czasem wytwarzania energii, należałoby w porównaniu z biomasą nakłady na źródła solarne pomnożyć przez ok. 10, a wiatrowe przez 5, co znacznie zmienia ekonomikę inwestycji (nie mówiąc już o dodatkowych kosztach magazynów).

Na koniec chciałbym jednak Autorowi przekazać wyrazy uznania za podjęcie tego trudnego tematu, czego dowodem jest ilość komentarzy. Bezwzględnie dyskusja w tym zakresie jest potrzebna, bo mamy rzeczywiście wszelkie szanse aby ucząc się na błędach innych zastosować optymalne rozwiązania, które zmienią naszą sytuację europejskiego "kopciucha" i pośmiewiska.
A polityka naszych decydentów chowania głowy w piasek i euforii, że znów się "nie daliśmy" tym biurokratom, jest żenująca i świadczy o tym, że jednak w końcu powinni posłuchać ludzi, którzy odróżniają kilowata od kilofa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE