ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Raport: Polska może osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r.
27.07.2020r. 06:03

Raport "Droga do neutralności klimatycznej w sektorze wytwarzania energii elektrycznej w 2050 r." autorstwa Jana Rączki opublikowała Fundacja Przyjazny Kraj. Według autora osiągnięcie neutralności klimatycznej przez Polskę jest możliwe, a paradoksalnie obecny stan polskiego sektora energetycznego może być naszym atutem.

UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:


Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 2 )


Autor: khr 27.07.2020r. 07:28
1.Raport w ogóle pomija kwestie, że po za UE wszyscy mają wywalone na klimat. W Polsce emisja CO2 jest na +/- tym samym poziomie od 20 lat, a w skali planety wzrosła o 45% w tym czasie.
2.Porównywanie LCOE dla wiatraków/PV z kontraktami BASE/PEAK bez uwzględnia rezerwy okresy bez wiatru/słońca.
3.Autor pomylił dane z IRENA dla PV albo twierdzi, ze średni kurs dolara w 2019 r. wynosił 3,2, a nie 3,83. LCOE wg IRENA dla PV w 2019 roku to 65 USD/MWh, co nijak ma się do 208 PLN/MWh.
4.Bilansowanie KSE w wersji 100% OZE w rozdzielczości rocznej, zamiast godzinowej (strona 35) - samo to powinien dyskwalifikować to opracowanie.
5.To ma być mapa drogowa dla neutralności klimatycznej, a są tam same ogólniki, żadnych konkretów.
6.Opracowanie opiera się na założeniu, że tylko wytwarzanie energii elektrycznej generuje CO2, a np. ciepłownictwo i transport to w ogóle nie istnieją albo są już "neutralne klimatycznie". Do tego w ogóle nie podano kosztu energii elektrycznej z tego neutralnego klimatycznie KSE, czego raczej się nie spodziewałem jak zobaczyłem bilansowanie KSE w rozdzielności jednego roku.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Piotr 27.07.2020r. 11:04
To jest ogólnie jakaś błedna konstrukcja myślowa. To dzieje się wtedy kiedy ekonomiści , finansiści myślą że znają się na technice i wymyślają różne fantastyczne teorie i trendy. Technika i technicy nie bronią się bo im głowa pęka od tych absurdów, pominięcie jakiejś kwestii technicznej dyskwalifikuje daną teorię, a Oni w nią brną
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie




cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE