ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pierwsza tego rodzaju aukcja dla OZE w Niemczech
14.07.2020r. 17:02

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Niemcy prowadzą aukcje dla odnawialnych źródeł energii już od kilku lat. W dotychczasowych aukcjach premiowane były standardowe projekty elektrowni fotowoltaicznych, wiatrowych czy biomasowych. Teraz przyszedł czas na pierwszą aukcję, w której wsparcia ma trafić do projektów charakteryzujących się wysokim stopniem innowacyjności.
Federalny regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur ogłosił pierwszą aukcję przeznaczoną dla inwestycji w odnawialne źródła energii, w których zostaną wykorzystane innowacyjne technologie.

W aukcji wsparciem może zostać objęta sprzedaż energii z projektów o łącznej mocy 650 MW, w tym 250 MW to wolumen przeniesiony z aukcji dla innowacyjnych projektów OZE, która miała odbyć się w 2019 roku, ale która nie doszła do skutku z powodu braku odpowiednich regulacji.

W ogłoszonej właśnie aukcji przyjęto maksymalną moc projektów, które mogą być rozwijane w częściach systemu elektroenergetycznego Niemiec, gdzie występują ograniczone możliwości przyłączenia OZE. Ograniczono łączną moc takich projektów do 141 MW.

Innowacyjność tej aukcji dotyczy nie tylko sfery technologii produkcji energii, ale także zasad aukcji - niestosowanych dotąd w systemie aukcyjnym w Niemczech.
Jak informuje "PV Magazine", w aukcji zostanie zastosowany niespotykany dotychczas w niemieckich aukcjach dla OZE mechanizm wsparcia w postaci stałej premii dopłacanej do rynkowej ceny energii, a wytwórcy nie otrzymają premii za energię wyprodukowaną w czasie występowania na rynku hurtowym ujemnych cen energii.

Wysokość premii została z góry określona przez niemieckiego regulatora i wynosi 30 euro/MWh w przypadku projektów wykorzystujących pojedynczą technologię, a także 75 EUR/MWh dla projektów hybrydowych, których elementem musi być energetyka wiatrowa lub fotowoltaika.

Wprowadzono także zasadę objęcia wsparciem tylko 80 procent planowanego wolumenu w sytuacji braku wystarczającej konkurencji wśród oferentów.

Rozstrzygnięcie aukcji zaplanowano na początek września br.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE