ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Powstaje największy na świecie magazyn energii w technologii LAES
19.06.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w Wielkiej Brytanii powstaje największy na świecie magazyn gromadzący energię w skroplonym powietrzu w technologii tzw. Liquid Air Energy Storage (LAES). Instalacja ma umożliwić gromadzenie energii w dłuższych okresach w ilości znacznie przekraczającej możliwości obecnie największego na świecie bateryjnego magazynu.
Za inwestycją realizowaną w Manchesterze stoi pionier w rozwoju technologii Liquid Air Energy Storage - brytyjska firma Highview Power pracująca nad autorskim rozwiązaniem gromadzenia energii w postaci skroplonego powietrza w magazynach o nazwie CRYOBattery.

Kilka miesięcy temu w brytyjską firmę 46 mln dolarów zainwestowała japońska grupa Sumitomo Heavy Industries (SHI).

W instalacji CRYOBattery wykorzystującej technologię LAES powietrze jest schładzane do temperatury niemal -200 st. C, gromadzi się je w postaci skroplonej, a w razie potrzeby można je zamienić w gaz napędzający turbinę.

Brytyjska firma zapewnia, że to technologia tańsza niż bateryjne magazynowanie energii, a jej zaletą ma być - obok długiego czasu przechowywania energii, liczonego w tygodniach - także żywotność instalacji, która może wynieść 30-40 lat - w porównaniu do baterii, których okres funkcjonowania sięga około 10 lat.

HIghview Power szacuje sprawność procesu magazynowania energii w technologii LAES na 60-75 proc. i ma być ona podobna do sprawności magazynowania w bateriach przepływowych, Większa sprawność ma być osiągana w przypadku baterii litowo-jonowych (około 75-85 proc.) czy elektrowni szczytowo-pompowych, dla których brytyjska firma podaje wartość 80 proc.

Pierwszą na świecie przemysłową instalację magazynowania w technologii LAES firma Highview Power uruchomiła w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii. Instalacja znajdująca się na składowisku odpadów w Bury koło Manchesteru posiada moc 5 MW i pojemność 15 MWh. Uruchomienie pełnoskalowej, komercyjnej instalacji zostało poprzedzone trwającymi kilka lat testami mniejszej instalacji o parametrach 350 kW/2,5 MWh.

Magazyn energii w Bury miał być elementem wirtualnej elektrowni zarządzanej przez firmę KiWi Power, która działa jako agregator na brytyjskim rynku zarządzania popytem. Dzięki magazynowi energii KiWi Power będzie mógł zarządzać energią w ilości odpowiadającej trzygodzinnemu zapotrzebowaniu około 5 tys. średniej wielkości brytyjskich gospodarstw domowych.

Natomiast pod koniec 2019 r. brytyjska firma poinformowała o przygotowaniach do budowy pierwszego magazynu energii LAES w Stanach Zjednoczonych.

Instalacja o parametrach 50 MW i 400 MWh miałaby powstać w amerykańskim stanie Vermont, który przyjął cel zwiększenia udziału energii odnawialnej w swoim miksie energetycznym do 90 procent do roku 2050.

Zadaniem magazynu, na którego wykonanie Highview Power zdobył kontrakt w USA, ma być poprawienie parametrów lokalnego systemu energetycznego oraz możliwość odbioru nadwyżek energii odnawialnej. Sam magazyn będzie można także ładować energią z sieci w czasie niskiego zapotrzebowania i przy niskich cenach na rynku hurtowym.
Teraz w Manchesterze rozpoczęła się budowa magazynu energii LAES mającego być, po uruchomieniu w roku 2022, największą tego typu instalacją na świecie.

Pojemność tego magazynu wyniesie 250 MWh, czyli będzie niemal dwa razy większa od pojemności obecnie największej na świecie baterii litowo-jonowej, którą w Australii wybudowała Tesla i francuski deweloper Neoen.

Instalacja w Manchesterze będzie mogła zgromadzić energię potrzebną do zasilenia około 200 tys. gospodarstw domowych w czasie 5 godzin. Magazyn ma być zdolny do przechowywania energii przez wiele tygodni - w przeciwieństwie choćby do bateryjnych magazynów, które mogą przechowywać energię w znacznie krótszych okresach.- Powietrze jest powszechnie dostępne. Głównym konkurentem tej technologii nie są inne technologie magazynowania, ale paliwa kopalne, ponieważ ludzie nadal chcą budować elektrownie na gaz czy węgiel - komentuje cytowany przez The Gaurdian Javier Cavada z Highview Power.

W sfinansowanie inwestycji w Manchesterze zaangażował się brytyjski rząd, który przeznaczył na ten cel grant w wysokości 10 mln funtów. Cała inwestycja ma kosztować 85 mln funtów.

Cytowany przez The Guardian Alex Buckman z instytutu Energy System Catapult powołanego przez brytyjski rząd w celu badań nad technologiami mającymi przyspieszyć transformację energetyczną, ocenia, że energetyka będzie potrzebować więcej technologii pozwalających na gromadzenie energii w dłuższych okresach i jedną z opcji jest LAES.

Jak zauważa brytyjski ekspert, możliwości zastosowania elektrowni szczytowo-pompowych są ograniczone do terenów górskich, a magazyny grawitacyjne, podobnie jak technologie wodorowe, sa jeszcze na wczesnym etapie rozwoju.

- Bardziej rozwinięte i skalowalne magazyny LAES mają szansę, aby stać się konkurencyjnymi, jeśli ta technologia udowodni, że jej koszty mogą spadać wraz ze wzrostem skali - ocenia ekspert brytyjskiego rządu.

Wcześniej Highview Energy podawał szacunki, zgodnie z którymi koszt magazynowania energii w technologii LAES w okresie 10 godzin w systemie o mocy 200 MW i pojemności 2 GWh może wynosić około 110 funtów/MWh.

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Energetyk 19.06.2020r. 19:36
Nie wiem co to jest długookresowe gromadzenie energii, ale chyba nie jest to opisana istalacja, która ma moc 5MW przy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wilek 19.06.2020r. 20:27
Skoro pojemność zbiorników pozwala pracować przez kilka godzin to o jakim dłuższym magazynowaniu jest mowa - z lata... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 19.06.2020r. 22:04
Tak czy siak, wystąpienie z zielonej UE natychmiast spowodowało zarzucenie marzeń o "cywilizacji... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 19.06.2020r. 22:11
Tak na marginesie, skład węgla to również oczywiście magazyn energii o bardzo dużej gęstości, o pojemności... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 21.06.2020r. 13:37
Najlepiej to nic nie robić tylko krytykować rozwój nowych technologii bo przecież oczywistą oczywistoś cią najlepszy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Grzegorz Szastok 22.06.2020r. 08:46
Zainteresowanych technologią LAES zapraszam we wrześniu na sympozjum do Bełchatowa. Może uda się rozwiać trochę mitów... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE