ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zarząd PGNiG przyjął kierunkowy plan działań w zakresie przyszłych inwestycji w OZE
09.06.2020r. 13:04 09.06.2020r. 11:31

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa 9 czerwca 2020 roku przyjął kierunkowy plan działań w zakresie przyszłych inwestycji w sektorze Odnawialnych Źródeł Energi, którego realizacja ma pozwolić na utworzenie w ramach Grupy dedykowanego obszaru kompetencyjnego odpowiadającego za OZE.
Jak informuje PGNiG zaangażowanie w obszar OZE ma na celu zapewnienie długoterminowych i bezpiecznych warunków rozwoju dla Grupy Kapitałowej poprzez stabilizację jej przychodów w kontekście dynamicznie zmieniającego się otoczenia makroekonomicznego i regulacyjnego.

- W ciągu minionych tygodni sygnalizowaliśmy, jak zamierzamy realizować zapowiadany zwrot PGNiG w kierunku zielonej energii, prezentując nasze plany związane z produkcją i wykorzystaniem wodoru oraz biometanu. Dziś jeszcze bardziej uchylamy rąbka tajemnicy, pokazując, jak poważnie w aktualizowanej strategii Grupy Kapitałowej potraktujemy odnawialne źródła energii - powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG. - Wejście w nowy obszar, jakim są OZE, pozwoli nam nie tylko na budowanie wartości spółki, na wzrost i stabilizację jej przychodów, ale także na intensywniejsze włączenie się w transformację w kierunku gospodarki nisko-i zeroemisyjnej - dodał prezes.

Kluczowymi projektami realizowanymi przez Grupę Kapitałową PGNiG w ramach budowy obszaru OZE będą m.in przejęcia projektów oraz stopniowe budowanie własnych kompetencji deweloperskich w obszarze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki, a także opracowanie modelu franczyzowego dla inwestycji w obszarze biometanu. Grupa planuje tez przedsięwzięcia o charakterze badawczo-rozwojowym i innowacyjnym w obszarze wodoru i magazynowania energii.

- Przy budowie i rozwoju segmentu OZE najbardziej interesują nas projekty związane z energetyką wiatrową i fotowoltaiką. To technologie o największym potencjale inwestycyjnym. Przy czym najbardziej dla nas atrakcyjne pod kątem naszych możliwości inwestycyjnych są projekty już istniejące albo znajdujące się na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju. Na rynku takich projektów nie brakuje - podkreślił Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju. - Jednocześnie zamierzamy budować również własne kompetencje deweloperskie w tym obszarze, rozwijając m.in. projekty instalacji fotowoltaicznych na obiektach i terenach należących do Grupy PGNiG - dodał.

Docelowo w przeciągu kilka lata PGNiG chce mieć w swoim portfelu 900 MW mocy w elektrowniach słonecznych i wiatrowych. Spółka planuje między innymi instalację paneli fotowoltaicznych na dachach swoich obiektów oraz gruntach należących do spółki. Dysponuje ok. 62 hektarami gruntów i 124 tys. m kw. dachów pod takie inwestycje.

"Dokonaliśmy selekcji terenów, na podstawie naszych analiz możemy stwierdzić, że możemy mieć nawet 40 MW energii na naszych gruntach od Podkarpacia, Sanoka, przez woj. świętokrzyskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, aż po nasze tereny w województwie pomorskim. Mamy ponad 125 tys. metrów kwadratowych dachów, które zweryfikowaliśmy pod kątem posadowienia paneli fotowoltaicznych" - powiedział wiceprezes Sekściński.

Już w sierpniu ma się rozpocząć instalacja paneli PV na siedzibie głównej PGNiG-u w Warszawie. Ma tam powstać instalacja o mocy 150 kW, z której energia będzie zużywa w ramach zasilania obiektu oraz oddawana do sieci.Spółka podkreśla, też że będzie chciała zagospodarować potencjał biometanu w Polsce.
PGNiG zapowiedział, że powstanie specjalny podmiot, który będzie integrował działalność OZE w grupie.

Oprócz działań wewnątrz grupy kapitałowej deklaruje współpracę z zewnętrznymi partnerami w realizacji projektów o mniejszej skali, do 1 MW, jak i duże projekty, o mocy kilkudziesięciu MW.

"Mamy świadomość, że są projekty, które mają pozwolenia na budowę lub umowy przyłączeniowe. Liczymy, że wśród naszych partnerów znajdziemy takie podmioty, od których będziemy mogli tego typu projekty zakupić, żeby one już funkcjonowały w ramach dedykowanego podmiotu PGNiG dla energetyki odnawialnej" - powiedział wiceprezes Sekściński.

Na podstawie przeprowadzonych analiz i symulacji modelu strategicznego zarząd PGNiG zdecydował o przeznaczeniu kwoty do 4 mld złotych, w okresie wykraczającym poza strategiczny dla PGNiG horyzont 2022 roku, na realizację przedsięwzięć i nabywanie projektów związanych m.in. z wytwarzaniem energii z OZE.

PGNiG postrzega OZE jako stabilizator wyników finansowych. Odnawialne źródła energii nie wykazują wrażliwości na wahania cen węglowodorów, pod których silnym wpływem znajdują się takie segmenty działalności Grupy PGNiG jak Poszukiwanie i Wydobycie oraz Obrót i Magazynowanie.

- Dzisiaj wysyłamy sygnał do inwestorów, który pokazuje, co chcemy zrobić, aby nasz model biznesowy był jeszcze bardziej zrównoważony i odporny na wahania otoczenia rynkowego. Będziemy sondować rynek OZE i szukać takich inwestycji, które zapewnią nam zarówno odpowiednią stopę zwrotu, jak i stabilne przepływy pieniężne. W tym celu zamierzamy przeznaczyć na najlepsze projekty nawet do 4 mld zł. W ramach tej kwoty będziemy uruchamiać nowe inicjatywy, ale także skupować z rynku funkcjonujące już projekty - skomentował Przemysław Wacławski, wiceprezes PGNiG ds. finansowych.

PGNiG już prowadzi symulacje inwestycyjne i będzie dążyć do nawiązania współpracy z potencjalnymi partnerami. Spółka nie wyklucza pierwszych decyzji inwestycyjnych w obszarze OZE jeszcze przed aktualizacją strategii.

Ostateczny zakres celów strategicznych w ramach segmentu działalności Grupy Kapitałowej PGNiG oraz poziom przewidywanych na ich realizację nakładów inwestycyjnych mają być przedmiotem analiz i modelowania w ramach aktualizacji Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG na lata 2017-2022 z perspektywą do 2026 r.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE