ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy i Suadowie szykują ogromą fabrykę baterii przepływowych
21.05.2020r. 16:01

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w Arabii Saudyjskiej ma powstać ogromna fabryka baterii wykonanych w technologii, która do tej pory nie znalazła szerszego zastosowania. Ta inwestycja może jednak wpłynąć na zmianę tego stanu rzeczy.
Baterie przepływowe (ang. redox flow) mają charakteryzować się wysoką sprawność i długą żywotność sięgającą nawet 20 lat, a przy tym ich zastosowanie ma być uniwersalne i bezpieczne.

Mimo tych zalet, a także mimo rosnącego w szybkim tempie zapotrzebowania na technologie magazynowania, technologia baterii przepływowych na razie nie znalazła szerszego zastosowania w energetyce.

Jednym z powodów może być brak odpowiedniej skali produkcji, która umożliwiłaby zredukowanie kosztów gromadzenia energii w tego rodzaju bateriach.

Szansę na zmianę tego stanu rzeczy dają plany firmy Sabic działającej w sektorze chemicznym i będącej częścią saudyjskiego koncernu paliwowego Saudi Aramco.
Inwestycja zostanie zrealizowana przy udziale niemieckiej firmy Schmid Group, która ma dostarczyć sprzęt potrzebny do uruchomienia fabryki, w której w skali roku będą produkowane baterie przepływowe o pojemności 3 GWh. Baterie mają być sprzedawane pod marką Everflow.

Produkcja baterii, w którą ma być zaangażowany również saudyjski fundusz Riwaq Industrial Development Company, miałaby się rozpocząć już w przyszłym roku w strefie przemysłowej znajdującej się w saudyjskim regionie Dammam.

Baterie, które będą produkowane w Arabii Saudyjskiej, mają znaleźć zastosowanie m.in. w stacjonarnych magazynach energii odnawialnej działających np. w ramach mikrosieci energetycznych czy w systemach zasilających infrastrukturę telekomunikacyjną.

Plan budowy fabryki to efekt porozumienia zawartego w ubiegłym roku przez Schmid Group, Sabic oraz Riwaq. Informując o powstaniu joint venture, jego uczestnicy podkreślali, że technologie magazynowania energii będą niezbędne w transformacji energetycznej Arabii Saudjskiej, gdzie do 2030 roku mają powstać odnawialne źródła energii o łącznej mocy 57,5 GW.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Eko 21.05.2020r. 17:56
Było już było. Od 70 lat eksperymentują z tą technologią. Najdalej byłi Australijczycyy, ale poddali się. Saudowie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE