ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Morawiecka: pracujemy nad projektem ustawy o morskich farmach wiatrowych
07.05.2020r. 19:16

"W Polsce nie mamy obecnie ani jednej morskiej farmy wiatrowej na morzu, jednak plany naszej spółki zakładają budowę 2,5 GW mocy wiatrowej na morzu do 2030 roku" - powiedziała, cytowana przez "BiznesAlert.pl", Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica podczas webinarium organizowanego przez WindEurope.
Prezes PGE Baltica przypomniała, że polscy przedstawiciele rządu zakładają powstanie 8 GW mocy wiatrowej na morzu do 2030 r. Zauważyła przy tym, że niektórzy przedstawiciele polskich władz mówią o wyższej mocy. "Pracujemy obecnie nad projektem ustawy o morskich farmach wiatrowych. To jednak wciąż jest projekt, a nie prawo" - dodała.

Podkreśliła, że PGE Baltica chce osiągnąć do 2030 r. pierwszy etap, w postaci budowy morskich farm wiatrowych i dysponować wówczas 2,5 GW mocy. "To może niedużo z punktu widzenia rozwijającego się rynku. Jest to jednocześnie szansa na dużą zmianę na rynku. Uważamy, że morskie farmy wiatrowe to jedna z podstaw osiągnięcia dekarbonizacji naszej spółki" - powiedziała Monika Morawiecka.
Finansowanie to jednak największe wyzwanie. "Morskie farmy wiatrowe to nie jedyne źródło odnawialne, które chcemy rozwijać. Jeśli chodzi o morskie farmy wiatrowe, to mamy do dyspozycji fundusze od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Musimy jednak mobilizować nowe środki unijne" - powiedziała prezes PGE Baltica. Podkreśliła przy tym, że unijna legislacja rozwoju morskich farm wiatrowych powinna uwzględniać i usprawniać proces wydawania pozwoleń, finansowania i budowy łańcucha dostaw - czytamy w "BiznesAlert.pl".
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: kolargol 07.05.2020r. 21:32
przypomina mi to taka samą gadaninę o atomie sprzed lat. tutaj też jęczą, że nie ma ustawy... no i robia ta ustawę... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: wiatrak 08.05.2020r. 08:33
To nowość. Europa po sąsiedzku buduje morskie farmy na potęgę. Te najbliższe widać z polskiego wybrzeża i im jakoś... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 08-05-2020r. 11:47 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wolf 08.05.2020r. 09:32
celem nie jest zbudowanie. Celem jest budowanie!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE