ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pływająca farma wiatrowa zasili energią platformy wiertnicze na Morzu Północnym
09.04.2020r. 16:06

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, norweski rząd wydał zgodę na nietypową inwestycję w morską farmę wiatrową. Turbiny zostaną umieszczone na pływających platformach, a produkowana przez nie energia nie trafi na ląd - jak we wszystkich dotychczasowych inwestycjach w offshore, ale będzie zasilać znajdujące się w sąsiedztwie platformy wiertnicze.
Ministerstwo ropy i przemysłu Norwegii zaaprobowało inwestycję zgłoszoną przez wywodzący się z tego kraju koncern paliwowy Equinor, będący jednocześnie jednym z największych inwestorów w morskiej energetyce wiatrowej i pionierem w budowie morskich wiatraków nieprzytwierdzonych na stałe do morskiego dna. Takie rozwiązanie zostało opracowane z myślą o budowie farm wiatrowych na wodach, których głębokości wykluczają sens budowy morskich elektrowni wiatrowych na tradycyjnych fundamentach.

Inwestycja będzie zlokalizowana w odległości około 140 kilometrów od norweskiego wybrzeża, na głębokościach sięgających aż 260-300 metrów.

Farma wiatowa o nazwie Tampen ma się składać z 11 elektrowni wiatrowych wykonanych w technologii "floating". Moc każdej turbiny wyniesie 8 MW. Inwestycja ma zaspokajać 35 proc. zapotrzebowania na energię 5 pobliskich platform wiertniczych.

Dzięki częściowemu zastąpieniu generacji energii z użyciem generatorów na ropę redukcja emisji CO2 z platform zostanie ograniczona w sumie o ponad 200 tys. ton rocznie.

Obecnie Equinor szacuje koszt inwestycji na około 5 mld norweskich koron (około 2 mld zł), z czego rząd Norwegii ma zapewnić finansowanie rzędu 2,3 mld NOK poprzez fundusz Enova. Dodatkowo fundusz NOx przeznaczy na ten cel kwotę 566 mln NOK. Realizacja inwestycji ma ruszyć w 2022 roku.
Norweski koncern to pionier i globalny lider w budowie farm wiatrowych na morzu w technologii "floating".

Norwegowie jako pierwsi na świecie uruchomili komercyjną pływającą farmę wiatrową, która rozpoczęła pracę pod koniec 2017 roku u wybrzeży Szkocji.

Ta farma wiatrowa jest zlokalizowana w odległości 25 km od wybrzeży miasta Peterhead. Składa się z sześciu turbin Siemens Gamesa o łącznej mocy 30 MW, które mają produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 20 tys. gospodarstw domowych. Co więcej Equinor postawił w miejscu, gdzie odbierana jest produkowana przez nią energia, bateryjny magazyn o mocy 1 MW i pojemności 1,3 MWh mający świadczyć usługi regulacji częstotliwości sieci.

Equinor zapowiada spadek kosztu produkcji energii z pływających elektrowni wiatrowych do 40-60 EUR/MWh do roku 2030.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE