ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Norwegii farma wiatrowa zasili hutę aluminium
25.03.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w Norwegii powstanie jedna z największych lądowych farm wiatrowych w Europie, która będzie zasilać pobliską hutę aluminium. W jej skład wejdą jedne z największych turbin wiatrowych przeznaczonych do pracy na lądzie.
Chodzi o projekt realizowany w norweskiej gminie Vefsn w regionie Nordland. Moc farmy wiatrowej wyniesie aż 400 MW i złożą się na nią 72 turbiny wiatrowe, które dostarczy niemiecki producent Nordex.

Jednostkowa moc turbin wyniesie co najmniej 5 MW, natomiast średnica łopat ich wirnika sięgnie 149 metrów. Turbiny staną na stalowych wieżach liczących 105 metrów. Wiatraki będą zlokalizowane na wysokościach 600-800 metrów ponad poziomem morza.

Farma wiatrowa ma być gotowa w przyszłym roku i będzie dostarczać energię na potrzeby huty aluminium w położonym w pobliżu inwestycji mieście Mosjoen.

Inwestycja jest realizowana przez dewelopera Eolus Vind, który w 2018 roku zawarł 15-letnią umowę na zakup energii z norweskim producentem aluminium Alcoa.
Eolus Vind to jeden z najaktywniejszych deweloperów farm wiatrowych na rynku nordyckim. Do tej pory zbudował 615 turbin wiatrowych o łącznej mocy ponad 1,2 GW.

Dla Nordex to kolejne w tym roku zamówienie z krajów nordyckich na największe turbiny niemieckiej firmy. Na początku 2020 r. producent informował o pozyskaniu zamówienia od dewelopera OX2 na turbiny o mocy +5 MW na farmę wiatrową o mocy 286 MW, którą w szwedzkim regionie Härjedalen postawi deweloper OX2.

Ta farma wiatrowa ma być gotowa w przyszłym roku i powinna wytwarzać w skali roku przynajmniej 800 GWh energii elektrycznej rocznie.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: cytaty 26.03.2020r. 14:53
"średnica łopat ich wirnika sięgnie 149 metrów"
a ile rozpiętość czy średnica wodzącej wirnika?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 26.03.2020r. 14:54
dlatego chindie tę wojnę wygrały
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE