ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chińczycy wprowadzają panele fotowoltaiczne o rekordowej mocy
24.03.2020r. 05:16

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, producent paneli fotowoltaicznych Risen Energy poinformował o rozpoczęciu realizacji zamówień na moduły o jednostkowej mocy wynoszącej aż 500 Wp. Zastosowanie takich modułów w elektrowniach fotowoltaicznych ma znacząco zredukować koszt inwestycji i wytwarzanej energii w porównaniu do instalacji wykonanych na modułach o przeciętnej mocy.
Wprowadzenie na rynek modułów o mocy wynoszącej przynajmniej 500 Wp Risen Energy zapowiedział pod koniec ubiegłego roku.

Panele fotowoltaiczne o rekordowej mocy mają być wytwarzane z zastosowaniem technologii ogniw połówkowych (half-cut), składają się z 50 ogniw, w których zastosowano płytki klasy M12 o długości boku 21 cm, czyli o kilka centymetrów dłuższym niż w ogniwach stosowanych dotychczas w najpopularniejszych modułach - ogniwach klasy M2 o długości boku 15,6 cm czy klasy M4 o długości boku 16,6 cm.

Sprawność modułu fotowoltaicznego o rekordowej mocy pokazanego przez Risen Energy w grudniu ubiegłego roku ma wynosić 20,2 proc.

Teraz chiński producent ogłosił zdobycie pierwszego kontraktu na moduły o jednostkowej mocy 500 Wp, które złożą się na elektrownię fotowoltaiczną o mocy 20 MW mającą powstać w Malezji.

Risen Energy zapewnia, że zastosowanie modułów o tak dużej mocy powinno przełożyć się na obniżenie kosztów elektrowni fotowoltaicznych - po stronie elementów tzw. Balance of System - średnio o 9,6 proc. - w porównaniu do instalacji wykonanych z użyciem modułów o przeciętnej mocy.
Niższe koszty CAPEX mają natomiast przełożyć się na niższe koszty wytwarzania energii w ujęciu Levelised Cost of Electricity średnio o 6 procent.

Zapowiadając w grudniu rozpoczęcie produkcji modułów o mocy +500 Wp, Risen Energy zapewnił, że może wdrożyć do produkcji moduły o mocy sięgającej nawet 600 Wp, a jeśli zostanie w nich dodatkowo zastosowana technologia ogniw typu n, wówczas realne ma być osiągnięcie mocy wynoszącej 625 Wp.

Chiński producent pokazał również w grudniu, jak wówczas zapewniał, jedyny moduł łączący technologię heterojunction (HJT) i ogniw połówkowych, którego moc wynosi 440 Wp i którego sprawność ma sięgać średnio nawet 21,6 proc.

Chiński producent ma już na koncie dostawy pierwszych modułów fotowoltaicznych na farmy fotowoltaiczne w Polsce, dla których Risen miał dostarczyć w ubiegłym roku m.in. monokrystaliczne moduły o jednostkowej mocy 300 W, a także moduły polikrystaliczne o mocy 330 W.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE