ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Elektrownie fotowoltaiczne o mocy 400 MW na fiordach
23.03.2020r. 16:09

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, duńskie władze ogłosiły plany zagospodarowania części wybrzeża poprzez budowę ogromnego kompleksu farm fotowoltaicznych. Inwestycje miałyby zostać zrealizowane na wybrzeżu znajdującym się w północno zachodniej części Danii, w regionie Jutlandii Środkowej.
Jak podaje PV Magazine, plany przeznaczenia znajdującego się tam wybrzeża pod budowę farm fotowoltaicznych ogłosiła duńska rządowa agencja energetyczna Energistyrelsens oraz operator systemu przesyłowego Energinet.

Obie instytucje podkreślają, że korzystnie jeśli chodzi o koszty takiego przedsięwzięcia wpłynie planowana infrastruktura energetyczna, która ma obsłużyć morską farmę wiatrową o mocy 1 GW i która może posłużyć również do przesyłu energii z farm fotowoltaicznych.

Infrastruktura energetyczna jest przygotowywana w celu obsługi morskiej farmy wiatrowej Thor. Aukcję, która będzie skutkować przyznaniem prawa do zrealizowania tego projektu, a także uzyskaniem przez inwestora rządowych gwarancji przychodów ze sprzedaży energii, Duńczycy mają przeprowadzić w przyszłym roku.

Obecnie Duńczycy wspierają budowę farm fotowoltaicznych poprzez aukcje, w których fotowoltaika musi konkurować z energetyką wiatrową i w których inwestorzy otrzymują gwarancje premii wypłacanych ponad ceny energii uzyskane na rynku.
Przyznane w ostatniej aukcji premie dla projektów fotowoltaicznych wyniosły po 18,4 DKK/MWh (około 11 PLN/MWh), a dla projektów hybrydowych, łączących produkcję energii z wiatru i fotowoltaiki, ukształtowały się na poziomie 14,8 DKK/MWh (9 PLN/MWh).

Duńczycy planują już także budowę elektrowni fotowoltaicznych bez rządowych dopłat.

Największą elektrownię fotowoltaiczną w Danii chce zbudować lokalny deweloper Better Energy, który jest jednocześnie jednym z czołowych inwestorów na polskim rynku fotowoltaicznym. Chodzi o budowę elektrowni PV o mocy aż 150 MW, która ma funkcjonować bez jakichkolwiek subsydiów.

Uzgodniona w 2018 roku przez duński rząd i parlament strategia energetyczna zakłada zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie konsumowanej energii w elektroenergetyce, cieple i transporcie do 55 proc. do roku 2030.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE