ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Największy wiatrak na świecie wykręcił nowy rekord
13.02.2020r. 10:25

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, uruchomiona kilka miesięcy temu w porcie w Rotterdamie największa na świecie elektrownia wiatrowa ustanowiła nowy, dzienny rekord produkcji energii.
Prototyp największej na świecie elektrowni wiatrowej Haliade-X o mocy 12 MW, zainstalowany w porcie w Rotterdamie, pierwszą kilowatogodzinę energii elektrycznej wyprodukował w dniu 7 listopada 2019 r.

W grudniu producent tej turbiny, General Electric Renewable Energy, informował, że jego wielka turbina wyprodukowała rekordową ilość energii. W ciągu doby wytworzono 262 MWh energii elektrycznej. Dla porównania roczna, przeciętna konsumpcja energii w przeliczeniu na gospodarstwo domowe w Polsce wynosi około 2,5 MWh.

Teraz GE Renewable Energy podał, że tydzień temu turbina zainstalowana w porcie w Rotterdamie wyprodukowała w ciągu doby 288 MWh energii elektrycznej.

Energia z elektrowni wiatrowej uruchomionej w Rotterdamie trafia do publicznej sieci i kupuje ją holenderski koncern energetyczny Eneco.

GE szacuje, że pojedyncza turbina Haliade-X będzie wytwarzać przeciętnie energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 16 tys. europejskich gospodarstw domowych.

Haliade-X ma produkować średnio o 45 proc. więcej energii niż dostępne wcześniej, największe turbiny wiatrowe, dostarczając w skali roku około 67 GWh energii elektrycznej i pracując przy średnim współczynniku wykorzystania mocy aż 67 proc. - takie wartości GE przyjmuje dla "typowej" lokalizacji na morskie wiatraki w niemieckiej części Morza Północnego.
Testy w porcie w Rotterdamie będą prowadzone przez 5 lat, co ma umożliwić uzyskanie niezbędnych certyfikatów, jednak już 2021 r. GE chce ruszyć z seryjną produkcją i dostawami do pierwszych komercyjnych inwestycji.

Mimo, że GE dopiero rozpoczyna testy wielkiej turbiny, już może pochwalić się uzyskaniem statusu preferowanego dostawcy tych turbin dla projektów o całkowitej mocy kilku gigawatów.

Chodzi przede wszystkim o największą na świecie morską farmę wiatrową o docelowej mocy 3,6 GW, która ma powstać u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

To planowany w brytyjskiej części Morza Północnego projekt Dogger Bank, dla którego norweski Equinor zapewnił sobie niedawno gwarancje sprzedaży energii po cenach wynoszących - w zależności od etapu - jedynie 39,65 funtów/MWh oraz 41,61 funtów/MWh.

GE uzyskał też status preferowanego dostawcy w zakresie turbin Heliade-X dla dwóch projektów planowanych u wybrzeży Stanów Zjednoczonych - Skip Jack o mocy 120 MW oraz Ocena Wind o mocy 1,1 GW.

Wiadomo, że GE będzie chciało wykorzystać okazję do zdobycia zamówień na swoje wielkie turbiny wiatrowe, które stworzy ponadto rynek offshore w Azji. GE ogłosiło już, że wybuduje w tym celu w Chinach fabrykę swoich wielkich turbin.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Uważny 13.02.2020r. 22:31
Pytanie do Premiera: Czy warto wysłać rządowego zapytania ofertowego dla polskich grup energetycznych i innych zainteresowanych planujących budowę naszych morskich farm wiatrowych sfinalizowania zamówień na 9600 MW w okresie do 2035 roku wg wydanych koncesji pod warunkiem produkcji wież, gondol, generatorów i innego wyposażenia na terenie naszego kraju na Śląsku i Wybrzeżu z uruchomieniem transportu wodnego naszymi rzekami?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Do uważnego 14.02.2020r. 07:52
Człowieku kogo pytasz ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 14.02.2020r. 09:51
"ofset" powinien być realizowany we wszystkich działach gospodarki - to wspiera jej rozwój. Tyle że nasi urzędnicy nie maja o tym bladego pojęcia..
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE