ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Walia wprowadzi obowiązek zasilania domów czystą energią
24.01.2020r. 12:21

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, taki plan przedstawiły władze Walii, gdzie zużycie energii przez gospodarstwa domowe przekłada się obecnie na około 1/10 wytwarzanych przez ten region gazów cieplarnianych.
Jak podaje BBC, walijski rząd przedstawił plan, zgodnie z którym domy wybudowane po 2025 roku mają być znacznie bardziej efektywne energetycznie niż te obecne, tańsze w utrzymaniu i generować do 80 proc. dwutlenku węgla mniej niż dziś dzięki ograniczeniu zużycia energii, przy której produkcji emitowany jest CO2.

W propozycji poddanej konsultacjom przyjęto, że następnie, do 2050 roku, walijskie domy będą bliskie zeroemisyjności. Jednak to nie wszystkie korzyści płynące z nowego planu, bowiem odczują je także portfele mieszkańców. Oszacowano, że dzięki zastosowaniu zaproponowanych standardów będą oni mogli rocznie oszczędzić około 180 funtów na rachunkach za energię.

Na plan władz Walii składają się m.in. redukcja emisji związanych ze zużyciem energii w nowych domach o 37 proc. CO2, począwszy od 2020 roku, wycofanie z użycia zawierających dużo dwutlenku węgla paliw kopalnych, poprawa efektywności energetycznej poprzez zmniejszenie utraty ciepła i zapotrzebowania na ciepło, a także poprawa jakości powietrza.

Jak na razie największe neutralne klimatycznie osiedle w Wielkiej Brytanii powstaje na obrzeżach miejscowości Tonyrefail w południowej Walii. Żaden z 225 nowych domów nie zostanie podłączony do gazu. Zamiast tego wykorzystano geotermię, dzięki odwiertom o głębokości około 150 m, a także panele fotowoltaiczne i baterie magazynujące energię. Zaawansowane technologicznie rozwiązania pozwolą także na monitorowanie przepływów energii, tak aby oddawać lub pobierać ją z sieci w najbardziej korzystnych cenowo godzinach.
Osiedle w Tonyrefail otrzymało od walijskich władz 7 mln funtów dofinansowania, jednak sektor prywatny zazwyczaj nie ma takiego wsparcia i musi ponosić dodatkowe koszty w wysokości - jak podaje BBC - około 6 tys. funtów za tego rodzaju technologicznie zaawansowane budynki.

Z drugiej strony, mieszkańcy takich nieruchomości powinni ograniczyć koszty zużycia energii - według dewelopera budującego osiedle w Tonyrefail - przeciętnie o około 50 proc. w porównaniu do kosztów generowanych w tradycyjnych domach.

Badania przeprowadzone przez brytyjskie stowarzyszenie branży budowlanej House Building Federation wskazują, że ponad 35 proc. Brytyjczyków jest chętnych zapłacić więcej za swój dom, jeśli ma on być zeroemisyjny.

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Repn 24.01.2020r. 17:11
To droga dla zatwardziali węgla w Polsce. Żaden projekt W Polsce nie powinien być przyjęty w nowych obiektach bez... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 27-01-2020r. 09:49 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE