ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Solarne auto dostało 50 mln euro
24.01.2020r. 10:18

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, mowa o Sionie, samochodzie elektrycznym napędzanym przez umieszczone na dachu ogniwa fotowoltaiczne. Projekt jest realizowany przez firmę Sono Motors, która sukcesem zakończyła ostatnią rundę finansowania.
To społeczność skupiona wokół firmy zdecydowała o sukcesie najnowszej rundy finansowania i jednocześnie kontynuacji futurystycznego projektu Sion. Jednocześnie jej członkowie zapowiadają dalsze wsparcie dla projektu.

Zebrane fundusze w łącznej wysokości 50 mln euro Sono Motors otrzymał w 75 procentach od osób, które zarezerwowały sobie auto, 19 procent dali inwestorzy, a 6 proc. pochodzi z pożyczek i darowizn.

Z wpływów z zakończonej właśnie kampanii Sono Motors sfinansuje budowę prototypów pojazdu i uruchomi produkcję.

Startup planuje wyprodukować 260 tys. Sionów w ciągu ośmiu lat w byłej fabryce Saab w Trollhättan w Szwecji. Jak na razie na auto dokonano około 13 tys. rezerwacji. Ponad 70 proc. z nich złożyli klienci w Niemiec, Szwajcarii i Austrii. Jednak ogółem zamówienia napłynęły z ponad 20 krajów.

Co warto podkreślić, energia, która zasili szwedzką fabrykę Sono Motors, ma pochodzić w 100 proc. ze źródeł odnawialnych.
Niemiecki startup przyjęło cel, zgodnie z którym pojawienie się Siona na rynku zredukuje ilość poruszających się po drogach pojazdów, dlatego auto będzie mieć opcję współdzielenia z wieloma kierowcami dzięki specjalnej aplikacji goSono app.

Oprogramowanie pozwoli dzielić również i napędzającą go energię. Auto będzie bowiem posiadać funkcję ładowania dwukierunkowego - a więc jego użytkownicy będą mogli zarówno otrzymywać energię od innych pojazdów czy z sieci, jak i ją oddawać.

Auto zostanie pokryte 248 ogniwami fotowoltaicznymi, które naładują je dziennie ilością energii wystarczającą do przejechania przeciętnie 34 km.

Bateria o pojemności 35 kWh pozwoli na przejechanie średniego dystansu 255 km na jednym doładowaniu. Sono Motors zapewnia, że doładowanie 80 proc. pojemności baterii zajmie około pół godziny, do czego konieczne jednak wydaje się wykorzystanie szybkiej stacji ładowania prądem stałym.

Cena solarnego samochodu ma wynosić 25 500 euro.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Ttt 25.01.2020r. 14:45
Troche temat zglebialem i ja bym NIE iwestowal. takie przedplaty na fiata
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE