ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy szykują największą instalację do produkcji "zielonego" wodoru
22.01.2020r. 10:50

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Niemcy wybrali lokalizację instalacji typu power-to-gas, która ma przetwarzać nadwyżki energii odnawialnej w wodór. Moc obecnie największego tego typu urządzenia, które zostało uruchomione kilka miesięcy temu w Austrii, jest kilkanaście razy mniejsza.
W listopadzie ubiegłego roku w austriackim Linzu powstała aktualnie największa na świecie instalacja umożliwiająca zeroemisyjną produkcję wodoru. Moc instalacji tzw. power-to-gas (P2G) wynosi 6 MW, a do wytwarzania wodoru wykorzystywana jest energia elektryczna pochodząca ze źródeł odnawialnych.

Inwestycja została zrealizowana w ramach dofinansowanego ze środków unijnych programu H2Future, a w projekt zaangażował się m.in. Siemens, który dostarczył kluczowy komponent instalacji, czyli elektrolizer.

Wytworzony wodór będzie można wykorzystać w przemyśle, na którego potrzeby jest on jak na razie uzyskiwany w procesach emitujących ogromne ilości CO2. Ponadto "zielony" wodór można wykorzystać w ciepłownictwie czy transporcie, co daje szanse na zmniejszenie emisyjności tych sektorów, a także można go zamienić w energię elektryczną, a to otwiera możliwości np. świadczenia usług sieciowych i ograniczania wahań popytu i podaży energii.

Inwestycja zrealizowana w Linzu kosztowała 18 mln euro, z czego 12 mln euro pochodziło ze środków unijnych.

Znacznie większą instalację wytwarzającą wodór w technologii power-to-gas z wykorzystaniem energii produkowanej przez farmy wiatrowe chcą zbudować Niemcy.
Jeden z działających w Niemczech operatorów systemu przesyłowych, TenneT, ogłosił, że projekt zakładający budowę instalacji power-to-gas o mocy 100 MW powstanie w Diele w północno-zachodnich Niemczech.

Ta lokalizacja ma łączyć bliskość sieci elektroenergetycznych, którymi przesyłane są ogromne ilości energii wiatrowej, a także sieci gazowych, do których może trafiać wyprodukowany na miejscu i poddany odpowiedniej obróbce wodór.

Projekt o nazwie "Element Eins" ma dać odpowiedź, jak z wykorzystaniem technologii power-to-gas efektywniej wykorzystywać nadwyżki odnawialnej energii elektrycznej i zamieniać je w wodór zużywany w transporcie czy ciepłownictwie - a więc w sektora energetyki, w których niemiecka Energiewende na razie kuleje i w których Niemcom nie udaje się na razie istotnie zmniejszać emisji CO2.

Instalacja P2G, która powstanie w Dolnej Saksonii, TenneT zrealizuje we współpracy z firmami Gasunie Germany i Thyssengas, i ma wchodzić w fazę operacyjną stopniowo od roku 2022.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE